John Lennon. Życie

Wydawnictwo: Axis Mundi
John Lennon: The Life
978-83-61432-09-8
Pistacia

Książka honoruje 70-tą rocznicę urodzin i 30-tą rocznicę śmierci Lennona. Jest to nowe wnikliwe spojrzenie na dokładnie już udokumentowane życie artysty, a także na piosenki, dzięki którym będzie żył wiecznie w sercach swoich licznych fanów. W ciągu trzech lat pracy autor – Philip Norman (autorem bestsellerowej i najbardziej znanej biografii The Beatles - Shout!, biografii The Rolling Stones,...

Książka honoruje 70-tą rocznicę urodzin i 30-tą rocznicę śmierci Lennona.

W ciągu trzech lat pracy autor – Philip Norman (autorem bestsellerowej i najbardziej znanej biografii The Beatles - Shout!, biografii The Rolling Stones, Eltona Johna i Buddy Holly'ego) zebrał niezwykłą ilość nowych informacji, nawet o najbardziej znanych epizodach z życia Lennona - o dzieciństwie, początkach kariery, życiu z Yoko Ono.

Wywiadów do książki udzielił Paul McCartney, George Martin, a także syn artysty Sean Lennon (który po raz pierwszy we wzruszający sposób opowiada o ojcu) i jego żona Yoko Ono, która z szokującą szczerością opowiada o życiu z Lennonem.

Książka rozpoczyna się na długo przed przyjściem Lennona na świat. Pierwsze strony przedstawiają dziadka piosenkarza, również Johna Lennona, który wyemigrował z Liverpoolu do Nowego Jorku w 1880 roku i jako muzyk występował w objazdowych przedstawieniach blackface z Colored Operatic Kentucky Minstrels, Andrew Robertona. Opowieść kończy się tragiczną śmiercią artysty od kuli szaleńca 8 grudnia 1980 roku.

Dla wielu Lennon był wzorem. Nie tylko jeśli chodzi o muzykę czy poglądy polityczne, ale także o sposób patrzenia na życie. Dał całym pokoleniem przyzwolenie na trwanie wiernie przy pacyfistycznych wartościach, dał przykład, jak żyć niezależnie. Jego proste rady na życie ("Imagine", "Give Peace a Chance", "All You Need is Love") stały się świeckimi hymnami, choć dla niektórych jego najistotniejszym postanowieniem mogła być czasowa rezygnacja z kariery w 1975 roku, aby pełnić rolę pozostającego w domu ojca.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo Axis Mundi, 2010

wiech | 2015-10-27
Na półkach: Biograficzne, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2015

Wspaniała książka - chciałabym mieć ją na własność.
Obszerna, bardzo szczegółowa i moim zdaniem obiektywna biografia.
Ogromny zbiór informacji, ciekawostek, wypowiedzi, komentarzy, wywiadów.
Kim był Lennon? – wiemy wszyscy.
Jakim był człowiekiem? – pewnie nie wszyscy.
I po to jest ta książka, za którą już teraz dziękuję Normanowi.
John Lennon – Genialny Artysta !!!
Wspaniały muzyk, pisarz, poeta, aktor, mąż, ojciec…
Wrażliwy, bardzo bezpośredni.
Idealista. Pacyfista.
Człowiek o trudnym charakterze i błyskotliwym poczuciu humoru.
Z dystansem do siebie i świata.
Przeczytałam nie tylko historię Lennona i jego życia prywatnego - także historię jego rodziny, historię muzyki i zespołu Beatles.
Jest w niej mnóstwo nieznanych mi dotąd, ciekawych epizodów z jego życia. Od dzieciństwa począwszy.
Czytałam ją z przerwami – nie dało się szybko połknąć wszystkich informacji.
Zweryfikowałam nieco swoje opinie o Lennonie. Większość na korzyść, niektóre nie.
Ale jemu jestem w stanie wybaczyć...

Pablos | 2011-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Pierwsza naprawdę poważna, konkretna, oparta na wielu latach fascynacji, ale i rzetelnej pracy dziennikarskiej, biografia Johna Lennona okazuje się być książką w pierwszej chwili dość trudną. Trudną o tyle, że zawiera w sobie ogromną wiedzę, którą autor skrupulatnie karmi czytelnika, wiedzę nie o Lennonie - wpierw wiedzę o jego dziadku, ojcu, ich przygodach muzycznych, matce, rodzinie... a dalej o rynku muzycznym, jaki istniał w latach pięćdziesiętych zeszłego stulecia, rynku zarówno amerykańskim, jak i brytyjskim. Ilość wymienionych tu zespołów, styli i gatunków, nazwisk muzyków - przypuszczam, że został pobity jakiś rekord, czujemy się bowiem podczas lektury pierwszych rozdziałów po prostu przytłoczeni tym wszystkim. Jak to? Chciałem przeczytać biografię TEGO Johna Lennona, a otrzymałem - co? Encyklopedię skiffle’a i rock’n’rolla?

Dopiero po pewnym czasie książka okazuje się być tym, na co czekałem - najbardziej wiarygodnym (na chwilę obecną) zapisem życia Lennona, z której...

Hedahe | 2013-10-01
Przeczytana: wrzesień 2013

Dużo faktów często nieznanych, a dotyczących ponadczasowego, wspaniałego zespołu The Beatles. Co do samego Lennona, to jeśli o mnie chodzi, książka bardzo.. przydatna. Kiedyś miałam go tylko za zwykłego szurniętego buca, egocentryka i ćpuna-narwańca, ale po przeczytaniu o tym, jak to wszystko w jego życiu wyglądało (a szczególnie ostatnie 5 lat życia), kompletnie zmieniam o nim zdanie. Na lepsze.
(choć nie powiem, zdarzały się w książce fragmenty, które sprawiłyby, że zamiast "ŻYCIE" w dopisku pod tytułem, napisałabym tam "HOŁD").

Przemek Skoczyński | 2012-09-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rewelacyjne kompedium wiedzy na temat życia i twórczości najsłynniejszego Beatlesa. Co ważne: książka nie jest hołdem w czystej postaci, nie jest pisana z pozycji klęczącej; autor zamieszcza wiele kontrowersyjnych faktów z życia Lennona, co nieźle obrazuje jego dwoistą naturę. Świetna i bardzo wyczerpująca książka, nie tylko dla fanów. No i świetny przekład Piotra Metza

Sooki | 2012-09-30
Przeczytana: wrzesień 2012

Zabierając się do biografii Johna nie wiedziałam o nim praktycznie nic.Teraz kiedy oddałam już książkę do biblioteki mogę z całą pewnością powiedzieć,że poznałam wiele ciekawostek z życia jednego z najsławniejszych muzyków świata.To zarówno pozycja dla nie znających Lennona jak i dla tych którzy niejedną jego biografię czytali.Wnikliwe zagłębianie się w losy Johna od 1940(a nawet jeszcze przed narodzinami gwiazdy)aż do śmierci w 1980r.przynosi nie lada wyzwanie.
Na pewno do niej wrócę i mogę to powiedzieć z pełnym przekonaniem,że zagości w mojej biblioteczce.

woolton | 2012-08-08

Wspaniała dla wszystkich wielbicieli Lennona.
Bardzo rzetelna, autor niesamowicie przedstawił wszystkie fakty, pokazał je pod każdym możliwym kątem. Z tej książki można dowiedzieć się nie tylko o Lennonie i Beatlesach ale także o muzyce, klimacie lat 60-tych,70-tych atmosferze Liverpoolu i wielu znanych gwiazd muzyki . Polecam!

Małgorzata Szydełko | 2011-12-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Cudowna książka, nie spodziewałam się, że będzie aż tak szczegółowa i poruszająca. Oprócz kompletnej historii Johna, można wyczytać tam również niektóre szczegóły z życia pozostałych Beatlesów, a nawet jego rodziny(szczególnie ojca). Jest to zdecydowanie najlepsza biografia, jaką czytałam.

Katarzyna Kunowska | 2015-03-20
Na półkach: DKK, Przeczytane

Bardzo szczegółowa, obszerna, kompletna biografia Johna Lennona. Dobrze napisana. Ta książka to nie tylko historia Johna, czy zespołu The Beatles, ta książka to też kawał historii muzyki.
Dla wyznawców Lennona coś jak Biblia.

Alivea | 2011-11-02

Wspaniała książka o wielkim, wspaniałym, nieodżałowanym artyście. Wiele interesujących i nieznanych faktów, wiele ciekawostek o Johnie.
To TRZEBA przeczytać, zwłaszcza gdy jesteś Beatelsomaniakiem !

Ewa Raszpunda | 2011-04-23
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane

Czytając ogromnie zagłębiłam się w jego życie, poczułam się taka spełniona, że wiem tyle o człowieku, który jest moim ,,Bogiem''