Andy Warhol. Życie i śmierć

Wydawnictwo: W.A.B.
The life and death of Andy Warhol
Andy Warhol
Pistacia

Książka Bockrisa to fascynująca biografia człowieka-legendy, prekursora popartu, najsłynniejszego i najbardziej kontrowersyjnego amerykańskiego artysty. Warhol zrewolucjonizował współczesną sztukę wykorzystując jako źródło inspiracji przedmioty codziennego użytku, fotografie znanych ludzi, slogany reklamowe. Jego powielane reprodukcje puszki Campbella i zdjęcia Marilyn Monroe, początkowo uznane za kicz, są dziś wystawiane w galeriach sztuki na całym świecie. Ale Warhol prowokował nie tylko jako artysta. Ten zamknięty w sobie i podobno chorobliwie nieśmiały człowiek również swoje prywatne życie zmienił w nieustanny happening. Tworzył ikony popkultury i szybko sam stał się ikoną. W latach 60. i 70. był bożyszczem artystycznej bohemy Nowego Jorku. Dlatego Andy Warhol. Życie i śmierć jest także pełną pikantnych szczegółów opowieścią o ludziach blisko związanych z Warholem, o muzykach, malarzach i oryginałach, których zawsze przyciągał jak magnes. Książka Bockrisa to nie tylko biografia genialnego artysty, ale też niezwykły portret pokolenia Trumana Capote’a, Lou Reeda i Nico. 16 lutego odbyła się premiera FACTORY 2 (Fabryka) w reżyserii Krystian Lupy. Spektakl jest ahistoryczną, zbudowaną na zasadzie improwizacji, fantazją na temat osoby Andy’ego Warhola, jego Srebrnej Fabryki oraz ludzi, którzy się przez nią przewijali i współtworzyli jej mit.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Melanka | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

"Deje Andik?"/Gdzie jest Andik? - pytała w jezyku rusinskim Julia - matka Andy Warhola.

Doskonała biografia a ja zostałam fanką Warhola. Sama nie wiem w którym momencie urzekł mnie ten srebrzystowłosy artysta, mówiący o sobie, że jest "znikąd" . Tak nie do końca….był Rusinem (słowacki Łemko), którego rodzice przyjechali do Ameryki z Mikowa w Karpatach. Andy urodził się i wychował w Pittsburgu, gdzie cała rodzina regularnie uczęszczała w niedzielę do cerkwi greckokatolickiej. "Andy dużo z matką się modlił. Mam trzy jego modlitewniki zupełnie zaczytane" - wspomina brat.

Wiele, wiele lat póżniej nazwano go papieżem pop-artu, wielu uznawało za winnego kryzysu moralnego społeczeństwa amerykańskiego w latach siedemdziesiątych.

Artysta, którego największym dziełem był on sam.

Postać kontrowersyjna, raczej mało sympatyczna ale wytwarzająca wokół siebie niepowtarzalną aurę, która przyciągała jak magnes rzesze ludzi, którzy jak narkotyku pragnęli uwagi Andy Warhola.

Fanka...

Absolutnie doskonała biografia. Przede wszystkim idealnie transparentna postać narratora, obiektywnego, wielostronnego, wszechstronnego, obdarzonego wspaniałym literackim wyczuciem. Biografia, którą czyta się jak doskonałą powieść. Andy'ego Warhola odbieram jako postać antypatyczną, ale mój Boże, po tej lekturze mogłabym zostać jego fangirlem dla samej biografii!

mpw | 2016-11-14
Na półkach: Bio-grafie, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Warhol. Pop-art pop-aprany.
Dwutomowa biografia totalna. Fenomenalna zarazem. Jak Andy.
Warhol to legenda, mity, klisze… Jego słowackie pochodzenie dodaje smaku - powiew egzotyki tak amerykańskiego przecież artysty. Koncept, ignorancja, absurd, nonsens, pomysł, żarłoczność, łamanie tabu i przekraczanie granic bezgraniczne – to wszystko m.in. Warhol. Przedziwna postać. Irytująca. Fascynująca. Ekscentryczna – to lekkie słówko. Niegrzeczny i niezdyscyplinowany – tu puszczam oko… Ale przy tym talent.
Biografia dopełnia postaci, jest kolejnym dziełem, które poniekąd stworzył Warhol.
Nie sposób opisać, trzeba to czytać. Dwa tomy nie do przecenienia. Praca gargantuiczna wykonana. Styl tekstu współgra w nieprawdopodobny wręcz sposób z treścią - nieczęste. Zatapia czytelnika w specyficznym klimacie Ameryki. I tło jest tu równie istotne.
Zachłysnęłam się nią. Zamówiłam album Tashena i film.
Must have dla chcących o pop-art’cie wiedzieć coś więcej, a przede wszystkim ten fenomen spróbować...

Grażyna | 2014-04-16

Świetnie napisana, bogata i wyczerpująca biografia człowieka - ikony swoich czasów. Warhol to jeden z tych artystów, który wprowadził sztukę w nowe rejony, postać barwna, intrygująca i jednak głęboko nieszczęśliwa i zraniona. Autor biografii, obok postaci samego artysty, doskonale portretuje środowisko ówczesnej nowojorskiej bohemy.

agrypina | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Apoteoza narkomanii, pornografii i sztuki użytkowej, a raczej sztuki używania ludzi do zarabiania PIENIĘDZY. Właśnie pieniądz jest motywem przewodnim książki i życia Warhola. Ciekawa pozycja, acz trochę przydluga.

jamajka82 | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Wspaniała książka, genialnie napisana biografia uzupełniona zdjęciami (szkoda że tak nielicznymi). Świetny wstęp do świata pop artu.

solcia89 | 2015-03-23

Biografia Worhola jest zdecydowanie za długa. Można ją było skrócić do połowy objętości. Wtedy nie ciągnęłaby się jak flaki z olejem, tylko miałaby ciekawą, szybką i dopieszczoną akcję.
Książka jest warta przeczytania z punktu widzenia samej sztuki. Dowiadujemy się wiele o ciekawych postaciach pobocznych, którzy nie wybili się na arenę światową, w sumie to nie wyszli nawet poza miejsce zamieszkania. Mimo że byli poniekąd inspiracją dla Andy'ego.
Autor ciekawie ukazał stosunki międzyludzkie, które oparte były na pobudkach egoistycznych, narcystycznych i przede wszystkim toksycznych. Każdy kto stawał po boku Andy'ego kończył na detoksie lub w zakładzie psychiatrycznym, w najlepszym przypadku w grobie.
Książkę warto przeczytać, chociaż nigdy nie sięgnę po nią drugi raz.

11malgorzata | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Do przeczytania zachęciły mnie pozytywne oceny i opinie. Po lekturze śmiało powiem - ochów, achów nie podzielam. Książka nie wciąga, a momentami nuży. Nie czuć klimatu miejsca i czasów. Na szczęście Warhol był tak barwny, że się sam wybronił i udało się dobrnąć do końca. Szkoda :( Ocena dla Warhola 10, dla autora 4, czyli średnia 7.

Angulimala | 2014-01-30

Bardzo motywująca, jeśli ktoś też maluje

sweetjane | 2011-01-15
Przeczytana: 2008 rok