Bracia Aszkenazy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Di brider Aszkenazy
Żydzi
Ewa

"Bracia Aszkenazy" to jedyny w swoim rodzaju epos żydowskiego kupiectwa, nielukrowana, niecenzurowana historia szalonego rozwoju Łodzi, miasta Molocha i jej żydowsko-polsko-niemiecko-rosyjskiego ludzkiego tygla. Jest to epos niesłychanie barwny, drapieżny i fascynujący. To żydowska wersja odejścia w cień Starego i narodziny Nowego społeczeństwa Narodu Wybranego, które dzisiaj święci swój...

Jest to epos niesłychanie barwny, drapieżny i fascynujący. To żydowska wersja odejścia w cień Starego i narodziny Nowego społeczeństwa Narodu Wybranego, które dzisiaj święci swój niezaprzeczalny sukces w wielkich metropoliach USA.

"Bracia Aszkenazy" są też pierwszą powieścią tak jednoznacznie wskazującą na genezę zjawiska nazywanego później "żydo-komuną", wzbudzającego jeszcze dzisiaj niezdrowe emocje.

Stronice "Braci Aszkenazych" pełne są literackich portretów takich postaci, jak łódzki aptekarz Henryk Jagoda (pierwszy szef GPU-NKWD), baron Karol Schaibler, Oskar i Max Kon (Widzewska Manufaktura S.A.), Ludwik Geyer, Poznańscy czy Gucio hr. Potocki.

Ewa | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Bardzo piękna powieść, ciekawa, fascynująca, ale na pewno nie jest epopeją o dziejach Łodzi. Właściwie poza kilkunastoma nawiązaniami niewiele ma z tym miastem wspólnego. Jej akcja mogłaby się toczyć w każdym innym dużym ośrodku włókienniczym. Nie wiem, czy autor kiedykolwiek odwiedził Łódź. Mam wrażenie, że opisując ją opierał się na opowieściach ludzi znających to miasto. Dodam, że słabo znających. Pisząc o Łodzi wspomina jedynie ulicę Piotrkowską, Długą, Bałuty. Opisując swoich bohaterów nawiązuje do postaci znanych łódzkich fabrykantów. Pierwowzorem Hunze’go był Karol Scheibler. Tutaj również niewiele się zgadza - i daty nie pasują i fakty. Karol Scheibler był energicznym, przedsiębiorczym i wykształconym człowiekiem. Specjalistą w swoim fachu, z praktyką odbytą za granicą. Biegle znał trzy języki. Bardzo dużo dobrego zrobił dla miasta i jego mieszkańców. Uczestniczył w prawie wszystkich akcjach dobroczynnych i sponsorował budowę gmachów użyteczności publicznej i świątyń....

"Bracia Aszkenazy" Israela Joszuy Singera to jedyna książka tego autora jaką zdążyłam przeczytać, a już moja ulubiona. Na zawsze w pamięci pozostanie mi obraz nieistniejącego już świata żydowskiego kupiectwa w Polsce, łódzkich fabryk i ich założycieli. Świetny klimat tej powieści sprawił,że nie mogłam się od niej oderwać i dwie części przeczytałam dosłownie w cztery dni! Niezwykle intrygujące były losy dwóch braci bliźniaków Maksa i Jakuba różniących się charakterami i temperamentami. A Dinełe, żona Maksa (od dziecka zakochana w jego bracie i zmuszona do małżeństwa z tym drugim) była bezsprzecznie moją ulubioną bohaterką. Jej miłość do książek była powalająca, tak stworzyła sobie odskocznię od smutnej rzeczywistości, z którą nie mogła się pogodzić. Biedna Dinełe! Zapamiętam ją na długo.
Polecam wszystkim "Braci Aszkenazy", wspaniale się czyta i pozostaje w pamięci. Daję dziesięć gwiazdek!

almos | 2014-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Jedna z niewielu powieśvci brata noblisty Isaaca Singera, bodaj lepszego pisarza. Wspaniała, monumentalna, epicka opowieść o losach braci bliźniaków, bardzo różnych i przez całe życie skonfliktowanych. A tak naprawdę jest to historia o Łodzi, o tym niezwykłym mieście które powstało z niczego w połowie wieku XIX, o jego szaleństwie i dynamizmie. Typowe zwroty autora to „miasto wrzało” albo „największy łódzki komplement: to dobry złodziej!” Opowieść ma niesamowity rozmach, mówi z jednej strony o carach, baronach, księciach i fabrykantach, a z drugiej o tkaczach i robotnikach żyjących w nędzy przez całe życie. Jest to taki zbiór obrazów, szkiców rzuconych wspaniale na płótno papieru. Akcja zaczyna się tuż po stłumieniu Powstania Styczniowego a kończy się już w II Rzeczpospolitej, gdy miasto chyli się ku upadkowi. Po drodze mamy rewolucję 1905 roku, Pierwszą Wojnę Światową, i przewrót bolszewicki. Jak powiedziano, kanwą są losy żydowskich braci bliźniaków, i książka pokazuje, że nasze...

Emilia Walewska | 2013-05-17

Jedna z niewielu książek tak dokładnie opisująca życie społeczności Żydowskiej w rozwijającej się, przedwojennej Łodzi. Fikcyjna, ale autor bardzo dużo czerpał z prawdziwej historii miasta i kraju, a także inpirował się faktycznie istniejącymi postaciami. Bardzo ciekawa i wciągająca, choć często przerysowana, wręcz groteskowa. Zwłaszcza jeśli chodzi o skumulowanie różnych cech w jednym bohaterze. Na przykład Dinełe, czytała książki, żyła książkami, nic jej oprócz książek nie interesowało (osobiście moja ulubiona postać w powieści). Co więcej, autor ukazał bardzo wiele kontrastów: biedne Bałuty a bogaci fabrykanci, pokolenie rodziców a pokolenie ich dzieci, społeczność Żydowska a pozostałe społeczności, a przede wszystkim Maks a Jakub, czyli tytułowi bracia. Jest tego sporo, ale to urozmaica powieść.
Polecam.

Mikołaj | 2013-01-13
Przeczytana: marzec 2011

Biografia dwóch żydowskich braci całkowicie od siebie różnych na tle XIX wiecznej Polski. Niesamowicie wciągająca książka, obrazująca żydowską kulturę i mentalność ówczesnych grup społecznych.

emili | 2014-10-05
Przeczytana: listopad 2014

Wielka książka, łódzka epopeja. Moim zdaniem o niebo lepsza od Ziemi Obiecanej, ale stawia Polaków w dość niekorzystnym świetle, więc niestety skazana u nas na przemilczenie.

Beata | 2016-03-17
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Genialne, czyta sie jednym tchem... Obraz świata, który nie już nie istnieje, ale konflikty targające bohaterami ponadczasowe. Czemu ktoś tego nie filmował??

Novvyczka | 2016-11-02
bartek4c | 2016-09-29