rozwińzwiń

Towarzysz Nachman

Okładka książki Towarzysz Nachman Izrael Joszua Singer
Okładka książki Towarzysz Nachman
Izrael Joszua Singer Wydawnictwo: Fame Art literatura piękna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
חבר נחמן. ראמאן אין דריי טיילן
Wydawnictwo:
Fame Art
Data wydania:
2022-04-26
Data 1. wyd. pol.:
2022-04-26
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788396107480
Tłumacz:
Krzysztof Modelski
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
77 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
827
602

Na półkach: ,

Trzypokoleniowa pełna goryczy i rozczarowań saga rodziny żydowskiej z początku XX wieku. Klarowna analiza nieuchronnego a fatalnego w skutkach zwracania się w stronę komunizmu wywodzącego się z nędzy idealisty. Bardzo ciekawy punkt widzenia, świetne opisy, przejmujące losy bohaterów. A biorąc pod uwagę, że Singer napisał powieść w roku 1937, w momencie rozkręcania się stalinowskiego terroru, to jego umiejętność trafnej oceny bieżącej rzeczywistości budzi podziw.

Trzypokoleniowa pełna goryczy i rozczarowań saga rodziny żydowskiej z początku XX wieku. Klarowna analiza nieuchronnego a fatalnego w skutkach zwracania się w stronę komunizmu wywodzącego się z nędzy idealisty. Bardzo ciekawy punkt widzenia, świetne opisy, przejmujące losy bohaterów. A biorąc pod uwagę, że Singer napisał powieść w roku 1937, w momencie rozkręcania się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
807
367

Na półkach:

Bardzo dobre tłumaczenie, piękny język polski. Książka na początku zapowiada moim zdaniem coś innego, niż dostajemy później. Zaczyna się barwną opowieścią o losie biednej żydowskiej rodziny, aby następnie stać się historią Nachmana, zgodnie z tytułem. I ta część jest już pozbawiona tej typowej singerowskiej soczystości. Jest opowieścią o człowieku opanowanym ideologią, ślepym na jej wady, tak jak pozostałe miliony jej "wyznawców". W mojej ocenie etap przemiany Nachmana jest zbyt krótki i za mało wyrazisty. Jeszcze jest badaczem tory i prawie nagle socjalistą. Spodziewałam się, że autor poświęci tej przemianie więcej miejsca, że więcej tu będzie walki Nachmana z samym sobą, a on jakoś szybko wsiąkł w nowe socjalistyczne środowisko i oddał się mu bezwzględnie.
Wydaje mi się, że książka Joshuy Singera nie zawiera takiej dawki emocji, jak powieści Izaaka i Estery, ale literacko jest poziom wyżej.

Bardzo dobre tłumaczenie, piękny język polski. Książka na początku zapowiada moim zdaniem coś innego, niż dostajemy później. Zaczyna się barwną opowieścią o losie biednej żydowskiej rodziny, aby następnie stać się historią Nachmana, zgodnie z tytułem. I ta część jest już pozbawiona tej typowej singerowskiej soczystości. Jest opowieścią o człowieku opanowanym ideologią,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2
2

Na półkach:

Najsmutniejsza książka, o prawdziwej biedzie, beznadziei, niesprawiedliwości, bez możliwości poprawy życia, bez wpływu na los swój i rodziny.

Najsmutniejsza książka, o prawdziwej biedzie, beznadziei, niesprawiedliwości, bez możliwości poprawy życia, bez wpływu na los swój i rodziny.

Pokaż mimo to

avatar
1769
74

Na półkach: ,

Do tej pory czytałam tylko utwory Isaaca Bashevisa Singera. Powieść jego brata jest dla mnie miłą niespodzianką. Jest bardzo w klimatach singerowskich. Izrael Joszua Singer pisze równie dobrze jak jego brat. Historia tytułowego Nachmana ,chłopaka z biednej żydowskiej rodziny z Lubelszczyzny choć barwnie opowiedziana, jest bardzo przygnębiająca. Nachmana porywają idee sowieckiego komunizmu, porzuca rodzinę, swoją religię, odcina się od swoich korzeni i jak łatwo przewidzieć, płaci za to wysoką cenę. Słaby, naiwny, zaślepiony, wyobcowany, opuszcza kraj, a w sowieckiej Rosji czeka go jeszcze większe rozczarowanie. Zmęczony latami więzienia, rozłąki z rodziną, nadal daje z siebie wszystko w imię realizacji partyjnych ideałów. Hanka jego żona to w przeciwieństwie do niego, mocna postać, z jej inicjatywy staną się ponownie rodziną. Wciągnęła mnie ta rodzinna saga, zachwyciła swoim klimatem i językiem.
Z przyjemnością sięgnę po inne powieści autora, który jest dla mnie odkryciem. Do takich powieści się tęskni.

Do tej pory czytałam tylko utwory Isaaca Bashevisa Singera. Powieść jego brata jest dla mnie miłą niespodzianką. Jest bardzo w klimatach singerowskich. Izrael Joszua Singer pisze równie dobrze jak jego brat. Historia tytułowego Nachmana ,chłopaka z biednej żydowskiej rodziny z Lubelszczyzny choć barwnie opowiedziana, jest bardzo przygnębiająca. Nachmana porywają idee...

więcej Pokaż mimo to

avatar
330
62

Na półkach:

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Podzielona jest ona na trzy części. Pierwsza opisuje życie rodziny Riterów w polskiej biednej wiosce żydowskiej. Druga - to Warszawa i czas ogromnych napięć wojennych do zakończenia I wojny światowej, w której centralną postacią staje się, i pozostaje do końca, tytułowy Nachman. Ostatnia, trzecia część - to Związek Radziecki. Postaci przedstawione zostały w całej swojej złożoności, a ich losy skłaniają do refleksji, jak bardzo czasem nie mamy wpływu na nasze życie mimo ogromnych starań. Jak uwarunkowania społeczne determinują nasze życie, a układy społeczne potrafią być niesprawiedliwe; jednych zrzucające na dno poniżenia, a drugich, mimo żadnych zasług czy braku podejmowania szczególnych wysiłków, wynoszące wysoko i pozwalające cieszyć się poważaniem społecznym i dobrobytem. Niezwykle sugestywnie opisana została też cała koncepcja myśli socjalistycznej w Kraju Rad, która mimo pięknych idei, pozbawiona była morali, ponieważ gnębiła ludzi, poniżała ich, odzierała ich z godności. A co chyba najbardziej przerażające - za wrogów miała nawet tych, którzy w sprawę wierzyli i byli jej oddani.

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Podzielona jest ona na trzy części. Pierwsza opisuje życie rodziny Riterów w polskiej biednej wiosce żydowskiej. Druga - to Warszawa i czas ogromnych napięć wojennych do zakończenia I wojny światowej, w której centralną postacią staje się, i pozostaje do końca, tytułowy Nachman. Ostatnia, trzecia część - to Związek Radziecki....

więcej Pokaż mimo to

avatar
483
112

Na półkach: , ,

Profesor Aleksander Bardini, polski aktor, reżyser teatralny i filmowy oraz pedagog, powtarzał, że w teatrze bywają „trudne lata, marne miesiące, kiepskie tygodnie i dobre dni”.

Tak też wygląda życie głównego bohatera powieści, Nachmana, syna Matesa i Sary, pochodzącego z biednej, pobożnej, żydowskiej rodziny mieszkającej w Piaskach na Lubelszczyźnie / trudne lata, marne miesiące, kiepskie tygodnie i kilka dobrych chwil.

Epicka opowieść / saga rodzinna.

Historia zauroczenia żydowskiego robotnika sowieckim komunizmem. Tragiczne losy zwykłego człowieka w trybach wielkiej historii XX wieku. Jedną z cech systemów okrutnych jest to, że deformuje ludzi, często robiąc z nich współtwórców własnego zniszczenia.

Książka powstała w roku 1937 w Nowym Jorku.

Profesor Aleksander Bardini, polski aktor, reżyser teatralny i filmowy oraz pedagog, powtarzał, że w teatrze bywają „trudne lata, marne miesiące, kiepskie tygodnie i dobre dni”.

Tak też wygląda życie głównego bohatera powieści, Nachmana, syna Matesa i Sary, pochodzącego z biednej, pobożnej, żydowskiej rodziny mieszkającej w Piaskach na Lubelszczyźnie / trudne lata, marne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
84
50

Na półkach:

Im dalej tym gorzej. Początek świetny 10/10. Potem im dalej tym gorzej. W sumie jednak dobra i ciekawa książka.

Im dalej tym gorzej. Początek świetny 10/10. Potem im dalej tym gorzej. W sumie jednak dobra i ciekawa książka.

Pokaż mimo to

avatar
1132
958

Na półkach:

Strasznie przygnębiająca i pesymistyczna książka. Obraz międzywojennej Polski i ZSRR. Prowincji i wielkich miast (Warszawa, Moskwa) Bieda. Poniżenie. Generalnie można tak podsumować tę książkę, że biednemu zawsze wiatr w oczy. Nie ma ideałów tylko cynicy wykorzystujący biednych, prostych ludzi.
Mam jednak opór, by zaliczyć "Towarzysza Nachmana" do kategorii powieść realistyczna, bowiem takie nagromadzenie negatywizmów świadczy raczej o wielkiej niechęci Singera do ruchów socjalistycznych i komunistycznych i jest zdecydowanie nacechowane subiektywnie.
A że Izrael Joshua Singer miał świetne pióro to mamy tu kawałek mięsistej prozy, niestety dość jednowymiarowej.
Smutny i tragiczny jest los tytułowego Nachman i calej jego rodziny. Singer pisał tę książkę w Nowym Jorku, nie wiem czy kiedykolwiek był w Rosji Sowieckiej., raczej wątpię. Z tej perspektywy widział wszystko czarno -białe, a raczej czarno-czarne. A przecież w Stanach też nie było w tym czasie różowo (patrzy: "Grona gniewu" Steinbecka).
"Towarzysz Nachman" to, jak dla mnie, typowa książka z tezą, autor nie próbuje niczego balansować, cyzelować postaci, a finałowe porównanie Nachmana do zdychającego na drodze konia nie daje żadnej nadziei.

Strasznie przygnębiająca i pesymistyczna książka. Obraz międzywojennej Polski i ZSRR. Prowincji i wielkich miast (Warszawa, Moskwa) Bieda. Poniżenie. Generalnie można tak podsumować tę książkę, że biednemu zawsze wiatr w oczy. Nie ma ideałów tylko cynicy wykorzystujący biednych, prostych ludzi.
Mam jednak opór, by zaliczyć "Towarzysza Nachmana" do kategorii powieść...

więcej Pokaż mimo to

avatar
574
377

Na półkach:

Świetna książka ! Napisana z rozmachem. Autor doskonale odwzorował lata międzywojenne, zależności polityczne, gospodarze, statusy społeczne ludności.
Brawo !

Świetna książka ! Napisana z rozmachem. Autor doskonale odwzorował lata międzywojenne, zależności polityczne, gospodarze, statusy społeczne ludności.
Brawo !

Pokaż mimo to

avatar
90
86

Na półkach:

Bardzo singerowska, bardzo klimatyczna, doskonała proza. Wielkie podziękowania wydawnictwu, które przywraca nam przedwojenne perły literackie. Rzeczywiście, po raz kolejny , proza starszego brata Bashevisa udowadnia, że gdyby nie przedwczesna śmierć, to prawdopodobnie Joszua odbierałby nagrodę Nobla ,jak i to , ze trójka rodzeństwa Singerów to wyjątkowe zjawisko na literackim firmamencie.

Bardzo singerowska, bardzo klimatyczna, doskonała proza. Wielkie podziękowania wydawnictwu, które przywraca nam przedwojenne perły literackie. Rzeczywiście, po raz kolejny , proza starszego brata Bashevisa udowadnia, że gdyby nie przedwczesna śmierć, to prawdopodobnie Joszua odbierałby nagrodę Nobla ,jak i to , ze trójka rodzeństwa Singerów to wyjątkowe zjawisko na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    138
  • Przeczytane
    86
  • Posiadam
    17
  • 2022
    9
  • 2023
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Audiobook
    3
  • Legimi
    3
  • Do kupienia
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Towarzysz Nachman


Podobne książki

Przeczytaj także