Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki?

Okładka książki Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki? Judith Bemis
Judith Bemis Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Embracing the Fear. Learning to Manage Anxiety and Panic Attacks
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2007-01-01
2007-01-01
978-83-7489-080-9
Lidia Lewicka
panika napady paniki fobia fobie

ta książka była dla mnie przełomowa. otworzyła mi oczy na wiele błędów, które popełniałam. konkretna, bez zbędnego lania wody.

Zmagam się z zaburzeniami lękowymi i ta książka została mi polecona prawie na początku mojego leczenia przez mojego psychologa. Mogę powiedzieć, że obok psychoterapii oraz brania leków, a także mojej silnej nadziei i woli wyzdrowienia, była ona fundamentem mojej poprawy i wracałam do niej wielokrotnie w trudniejszych chwilach. Chciałabym jednocześnie zaznaczyć, że u mnie problemem był lęk napadowy bez zidentyfikowanego źródła (czyli brak konkretnej fobii, za to organizm i umysł buntujący się przeciwko mnie w formie wielogodzinnych ostrych ataków paniki) i porady z książki były dla mnie niezwykle cenne, aby zaakceptować ten absurdalny wówczas lęk. Byłam na skraju wycieńczenia psychicznego i gdyby nie podjęte środki leczenia mogłoby być ze mną krucho. WIĘC polecam osobom z fobiami, lękami i atakami paniki. Nie sądzę jednak, że pomoże ona osobom, które odczuwają np. stres spowodowany konkretnym czynnikiem takim jak praca. Dla mnie genialna i pomocna, choć mimo oceny 10/10 wolałabym już do niej nie wracać :)
Życzę dużo zdrowia i wytrwałości osobom czytającym tę opinię, bo pewnie nie bez powodu tutaj są.

Bardzo dobra jasna wyczerpująca temat książka . Książka przede wszystkim "na temat" bez rozwlekania się na tysiące nieistotnych, pobocznych wątków, co cenię w książkach o takiej tematyce. Zawiera tyle przykładów, ile potrzeba. Niektóre publikacje z tego zakresu, są grubo przesadzone w ilościach przykładów i opisów pacjentów. Wszystko napisane prostym, jasnym językiem, bez skomplikowanej terminologii psychologicznej. Temat wyczerpany ładny przejrzysty podział na rozdziały i kategorie. Ważniejsze zagadnienia wytłuszczone, co jest bardzo pomocne przy wyciąganiu wniosków. Polecam.

Terapia poznawcza

Terapia poznawcza

Książka całkiem dobra, niestety w moim przypadku nie okazała się być zbyt skuteczna :-\

Lęk przed lękiem.

Strach to uczucie nieobce każdemu z nas. Jedni radzą sobie z nim lepiej - inni gorzej. Dla tych drugich właśnie (przed wszystkim) jest ta książka, daje ona bowiem mnóstwo rad na to jak przestać bać się... strachu.

Autorzy podeszli w książce do tematu lęków i fobii bardzo przejrzyście i opisowo. Dodali do tego sporo przykładów zaczerpniętych z pracy terapeutycznej, całość prezentuje się więc wiarygodnie, a przede wszystkim konkretnie. Konkret jest tutaj bowiem szczególnie istotny z uwagi na to, że opierając się na nim można podjąć działania zaradcze i naprawcze, a o to przecież chodzi. Nikt bowiem nie chce się bać.

Lektura rozpoczyna się od teoretycznego ujęcia zjawiska strachu, lęku i stanów lękowych. Zostają one na wstępie książki zdefiniowane, opisane, scharakteryzowane, a także podzielone ze względu na rodzaje i przyczyny ich pojawiania się. Część teoretyczna jest bardzo dobrze napisana.

Od ogółu autorzy przechodzą do szczegółu. Szczególną rolę nadano swoistemu dialogowi "samemu ze sobą", ma on bowiem doniosłe znaczenie dla zlokalizowania podłoża i przyczyn strachu i lęku w nas samych. Dialog wewnętrzny proponowany przez autorów ma na celu w pierwszej kolejności zaakceptowanie istnienia strachu w nas samych, a następnie próbę współistnienia wraz z nim po to, żeby w efekcie normalnie funkcjonować i podejmować ryzyko związane z zaistnieniem sytuacji streso- i lękogennych. Dalsza część książki zawiera odniesienia do konkretnych sytuacji z życia wziętych, w których pojawia się uczucie lęku i strachu, całość natomiast uzupełniają rady autorów.

Książka jest niesamowicie ciekawa. Wartościowa pod kątem metod przepracowania we własnym wnętrzu poczucia lęku, pełna praktycznych przykładów, ćwiczeń i rad odniesionych do konkretnych przypadków znanych autorom. Na wstępie napisałem, że książka skierowana jest przede wszystkim do tych, którzy niekoniecznie sobie z lekiem i strachem radzą - to prawda, jednak lektura może być także interesująca i przydatna w zasadzie dla każdego, mało bowiem kto wspomnianych uczuć nie doznaje.

Polecam.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Lęk przed lękiem.

Rzadko możecie u mnie spotkać takie pozycje. Tak naprawdę to jest ona pierwsza, ale mam nadzieję że nie ostatnia. To nie literatura obyczajowa, romans lub fantastyka. To poradnik który pomaga ludziom i uświadamia ich o ich problemach.

Obecnie duże grono społeczeństwa zmaga się z depresją, nerwicą bądź różnymi lękami. W dużej mierze spowodowane są one bardzo szybkim tempem naszego życia. Wiele osób chciałoby mniej się stresować i martwić, żyć spokojniej ale większości wydaje się to nieosiągalne. Niewiele osób pracuje nad swoimi emocjami i obawami.

Zacznę może od samego słowa fobia, które określa silny lęk przed konkretnymi rzeczami, przedmiotami bądź sytuacjami, które nie stanowią realnego zagrożenia. Stają się one niebezpieczne w momencie kiedy przymus unikania sytuacji lub przedmiotów, które są przedmiotem fobii, znacznie utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Ludzie zmagający się z tym problemem najczęściej są w pełni świadomi i doskonale wiedzą, że ich lęki są irracjonalne, ale nie mogą nic na to poradzić, a poziom lęku po napotkaniu na bodziec, jest bardzo wysoki i może przypominać nawet napady paniki.

Książka ta przedstawia szereg przykładów jak sobie radzić z konkretnym lękiem. Poparte są one autentycznymi sytuacjami z którymi zmagały się osoby. Skierowana jest przede wszystkim do osób które poszukują sposobu radzenia sobie z nadmiernymi lękami lub strachem. Przede wszystkim czytelnik powinien wyciągnąć z niej wiedzę na temat sposobu akceptacji swych lęków i odbudować poczucie własnej wartości które w głównej mierze odpowiada za naszą psychikę wewnętrzną. Książka zachęci was do pracy nad samym sobą i pokaże różne ćwiczenia ułatwiające wam to zadanie.

Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem który ewidentnie pomaga w odbiorze a wiele przykładów z dnia codziennego na pewno to nam ułatwia. Próbuje ona nauczyć nas prowadzić samemu dialog wewnętrzny i w codziennym życiu stosować autoterapię. Zmusza czytelnika do akceptacji swych lęków poprzez przedstawienie kroków ułatwiających akceptację własnej osoby.

Gdybym miała ją polecić to tak naprawdę jest ona chyba dla każdego. Pozwala zrozumieć co dzieje się z ludźmi w tym naszym pędzie życia. Mobilizuje przede wszystkim do walki z samym sobą o lepsze samopoczucie na każdy nadchodzący dzień. Polecam z czystym sumieniem...

Książka o interesującym temacie zainteresowała mnie tytułem i opisem okładkowym. Jednak po jej przeczytaniu czuję się rozczarowany. Autorka niby stara się opisać zagadnienie w sposób fachowy, a przy tym autobiograficzny. Pojawiają się relacje prawdziwych osób zmagających się z nerwicami lękowymi i atakami paniki.
Jednak porady i wskazówki są jakby skierowane do zupełnych laików, nie potrafiących czytać. Wszystkie one są powszechnie znane od dawna i nawet ludzie cierpiący z powodów psychologicznych je znają. Porady typu "pogódź się z własnym lękiem" może łatwo się czyta, ale o wiele trudniej jest stosować się do nich. Wskazówki takie wg mnie nie pomogą, a wręcz mogą wywołać skutek odwrotny - poczucie beznadziei.
Dlatego wg mnie, ta książka nie została zbyt fortunnie napisana.

Jednak porady i wskazówki są jakby skierowane do zupełnych...

Gniot napisany dla tępych amerykanów.Książka nic ciekawego nie wnosi a szkoda bo mogłaby pomóc wielu osobom.

Rewelacyjna!

Rewelacyjna!

• Psychologia
  • Psychologia

Judith Bemis Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki? Zobacz więcej