Emocjonalne wampiry

Wydawnictwo: Rebis
Emotional Vampires
Psychologia, emocje,
joly_fh

Czy w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się ludzie, którzy w tajemniczy sposób pozbawiają nas energii, poczucia własnej wartości i bezlitośnie nas wykorzystują? Jeśli tak, to wpadliśmy w szpony emocjonalnych wampirów! Czyhają one wszędzie - w naszych rodzinach, miejscach pracy, a być może nawet z jednym z nich dzielimy łóżko. Błyskotliwe, utalentowane lub też epatujące bezradnością,...

Jeśli tak, to wpadliśmy w szpony emocjonalnych wampirów! Czyhają one wszędzie - w naszych rodzinach, miejscach pracy, a być może nawet z jednym z nich dzielimy łóżko. Błyskotliwe, utalentowane lub też epatujące bezradnością, pozyskują nasze zaufanie i uczucia, po to by wyssać z nas siły i pozostawić wydmuszkę.

Albert J. Bernstein przystępnie i dowcipnie opisuje rozmaite typy osobowości i odmian emocjonalnych wampirów - bezwzględnych tyranów, aspołecznych hedonistów, samolubnych narcyzów, męczących paranoików. Uczy, jak ich rozpoznawać, i przedstawia strategie obronne, przydatne gdy zostaniemy zaatakowani.

Książka oparta na wiedzy psychologicznej, zawiera cenne rady i sporą dawkę humoru, tak potrzebnego w trudnych i wyczerpujących relacjach.

dr Albert J. Bernstein to uznany psycholog kliniczny, a także felietonista i doradca biznesowy. Jest współautorem dwóch wydanych w Polsce książek - Trudni współpracownicy i Dinozaury są wśród nas. Jak sobie radzić z nimi w pracy.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

WisemantheWise | 2017-09-11
Przeczytana: 09 września 2017

Wampiry są wśród nas... Jednak nie te z kłami, które łakną naszej krwi. Wcale nie zmieniają się też w nietoperze. Jednak rzucają iluzję na ludzi wokół, przybierają różne postaci i pragną czegoś równie cennego - uwagi, aprobaty - ofiery, która zahipnotyzowana zrobi dla nich (i za nie) wszystko. Mowa o emocjonalnych wampirach, czyli ludziach z zaburzeniami osobowości, którzy żyją wśród innych. Autor, psycholog kliniczny szczegółowo opisuje poszczególne typy "wampirów" emocjonalnych, charakteryzując ich zachowania. Przedstawia również strategie dla ludzi z otoczenia "krwiopijców" jak samemu nie stać takim i jak radzić sobie w kontaktach z zaburzonymi. Wg badań wynika, że każdy człowiek posiada kilka cech osobowości zaburzonych, jednak "prawdziwe wampiry" manipulują swoimi najbliższymi, aby tylko osiągnąć swój cel.
Warto przeczytać książkę, napisaną w ciekawy sposób.

szogunSW4 | 2011-03-02
Przeczytana: 02 marca 2011

Świetna pozycja. W zabawny sposób autor uczy nas rozpoznawać emocjonalne wampiry, które wysysają z nas życiową energię. Opisuje je, daje wskazówki jak z nimi postępować, porady co do tego jak przeprowadzać terapię itp. Są również testy, które mogą pomóc w ocenieniu czy dana osoba jest wampirem. Do pełni szczęścia brakuje tylko drewnianego kołka dołączonego do książki.

Zofja Gaffke | 2013-10-10
Przeczytana: 10 października 2013

Oczywiście nie ja jestem doktorem psychologii, jednakże czytając Emocjonalne Wampiry miałam odczucia podobne jak podczas czytania horoskopów. Każdy kolejny opis wampira pasował do mnie, do bliskich mi ludzi. Pewnie, istnieje prawdopodobieństwo, że jestem przypadkiem szczególnie zaburzonym, obracającym się w dodatku w mocno zachwianym emocjonalnie środowisku... Rozwiązując testy na kategorię wampira, kiedy odhaczałam dziesiąte już "tak" przy każdej grupie, mimowolnie twarz wykrzywiała mi się w kpiącym grymasie. No bo kto nie stara się wykręcić od pracy, która zdaje się być nudna i bezużyteczna? Ilu jest ludzi, którzy naprawdę dobrze gospodarują swoimi pieniędzmi? Kto nie kłamie? Kto nie plotkuje? Kto nie ma ulubionych programów w telewizji/radiu? Jeżeli wszystkie twierdzące odpowiedzi na te pytania to odbieganie od ogólnie przyjetej przez psychologów normy, to jaka jest ta norma? Podchodzenie z empatią do każdego człowieka leżąc na kanapie i nie interesując się absolutnie NICZYM?! A...

Kamila | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Cytat: "Krucyfiks ani czosnek nie ocalą nas przed emocjonalnymi wampirami. Naszą najskuteczniejszą bronią jest wiedza, dojrzałość i dobra ocena sytuacji."

Książka moim zdaniem jest rewelacyjna. Autor z lekką dozą humoru opisuje nam różnego rodzaju osobowości, z którymi przychodzi nam się zmierzać na co dzień, a które wysysają w mniejszym lub większym stopniu nasze siły witalne. Dzięki wiedzy, którą oferuje nam autor możemy wystrzegać się negatywnego działania wampirów lub doszukać się takiego wampira w nas samych.

Polecam serdecznie. Ja znalazłam swojego 'wewnętrznego' wampira i wiem jak mu mogę zaradzić. "O dojrzałość i ocenę sytuacji muszę zadbać sama."

Kasandra | 2015-09-12

Recenzję tej książki znajdziesz także na: www.maagia-ksiazek.blogspot.com

"Każdym emocjonalnym wampirem rządzi określona, świadcząca o niedojrzałości i niemożliwa do zaspokojenia potrzeba, która jest dla niego najważniejsza na świecie. Same wampiry z uwagi na własne zaburzenia psychiki, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy ze swoich dziecinnych potrzeb, które nimi kierują. Wszystko to razem stanowi kolejny powód, dla których powinniśmy być jeszcze bardziej rozsądni".

Kolejna książka, która przykuła moją uwagę w dziale literatury popularno-naukowej w bibliotece miejskiej.
Pan Bernstein ostrzega nas przed tak zwanymi "emocjonalnymi wampirami". Jest to oczywiście metafora, bo jak wszyscy wiedzą wampiry nie istnieją i nie żywią się ludzką krwią. Te oto wampiry emocjonalne manipulują ludźmi. Wysysają z nas energię i poczucie własnej wartości, a także wykorzystują nas do swoich potrzeb. Są one egoistami i zrobią wszystko, aby osiągnąć to, czego chcą. Nawet kosztem innych osób, a...

Ola | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Autor w sposób przystępny i praktyczny wskazuje jak rozpoznawać i radzić sobie w życiu z napotykanymi trudnościami ze strony emocjonalnych wampirów. Pokazuje po czym je rozpoznać i jak się z nimi dogadać, by przeżyć jeśli są naszymi współpracownikami/szefami, małżonkami czy dziećmi. Krok po kroku możemy przyjrzeć się na czym polega urok osób pozornie interesujących, pracowitych, a zarazem z lubością pozbawiających nas sił witalnych, wiary w siebie na każdym kroku. Jak odróżnić pozory od faktów póki jeszcze trzeźwo myślimy? Jak wygląda proces bałamucenia i jak łatwo w nim stracić głowę?

Tak więc przyglądam się osobom o rysie aspołecznym (łowcy przygód, sprzedawcy, tyrani), histrionikom (aktor, pasywno-agresywny), narcyzom (żywe legenda, supergwiazda), obsesyjno-kompulsywnym (perfekcjonista, purytanin) oraz paranoikom (wizjoner, zazdrośnik).

Oczywiście autor uspokaja iż każdy z nas może przejawiać każdą z tych cech w toku całego życia. Dużym utrudnieniem w kontaktach...

jud123 | 2011-11-19

Polecam osobom zainteresowanym psychologią.

Schwarzi | 2013-10-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zofja w swojej wypowiedzi zawarła większość prawdy o tej książce.
Zostały tu przedstawione typy zaburzeń osobowości tyle,że w żartobliwym kontekście. Niestety,szkoda,że opisane przypadki zaburzeń to tak naprawdę "delikatne" i "pograniczne" patologie, które nie mieściłyby się w klasyfikacji chorób i które raczej są typami, niż zaburzeniami osobowości. Z tego wynika,że tak naprawdę to każdy jest wampirem emocjonalnym. Autor miał dobry pomysł na książkę ale uważam,że byłoby lepiej,gdyby użył w tym celu opisanie prawdziwych patologii,prawdziwych zaburzeń,których "posiadacze" zatruwają życie innym. Bo faktycznie, podane przykłady zaburzeń wprowadzają naprawdę dużo chaosu w relacjach interpersonalnych ale tylko wtedy,gdy są odpowiednio nasilone. Wtedy można uznać takie osoby za wampiry emocjonalne. A te przedstawione w książce to praktycznie oprócz wampira tyranizującego nie robią nikomu większej krzywdy.

Hel_heim | 2017-09-14
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Książce postawiłam ocenę "dobra", ale mam spore wątpliwości odnośnie tej oceny.
Z jednej strony otrzymałam książkę, którą czytało mi się szybko. Autor przedstawił "wampiry emocjonalne" w sposób dość humorystyczny, a przy tym starał się "na serio" pokazać ich typowe zachowania. Z drugiej strony, moim zdaniem, charakterystyki "wampirów emocjonalnych" z zaburzeniami osobowości (nie jest psychologiem, ale sądzę, że nie każda osoba z zaburzeniem osobowości jest wampirem) są zbyt pobieżne. Efekt jest taki, że w każdym (i w sobie również) można doszukać się cech ze wszystkich typów zaburzeń. Warto zapoznać się w tą pozycją, aby wstępnie zorientować się w tematyce zaburzeń osobowości, jednakże sądzę, że powinna być ona jedynie startem do dalszych poszukiwań książek o tematyce związanej z zaburzeniami osobowości.

Ahinsa84 | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

spostrzeżenie po przeczytaniu książki - każdy człowiek jest emocjonalnym wampirem, tylko nie każdy sobie to uświadamia. Polecam niezdającym sobie sprawy ;)