Modlitwa żaby. Księga opowiadań medytacyjnych. Tom 1

Tłumaczenie: Dagmara Gawełda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The prayer of the frog
poradniki

Modlitwa żaby to pożegnalny podarunek Anthony de Mello , będący zbiorem opowiastek pochodzących z różnych kultur i religii.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2000

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/modlitwa-zaby-t-1.html

talia44 | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Anthony de Mello to jezuita urodzony w Bombaju, "Modlitwe żaby"oddał do druku kilka dni przed swoją nagłą śmiercią.
Jest to zbiór bardzo króciutkich opowiastek z różnych kultur i religii,które pobudzają do refleksji i zastanowienia się nad swoim postępowaniem.Każda historyjka tryska humorem,dlatego książkę czyta się lekko i z wielką przyjemnością.
Anthony de Mello w "Modlitwie żaby" przekazuje nam prawdy życiowe,mówi o tym co jest w życiu ważne,co powinno się robić a czego lepiej unikać.
Aby zachęcić do przeczytania przytoczę kilka cytatów:
-"Gdy podąża za tobą milion ludzi,zapytaj sam siebie,gdzie popełniłeś błąd"
-"Większość ludzi ma w sobie wystarczająco dużo religii by nienawidzić,ale niewystarczająco dużo miłości"
-"Kłopot z ideałami polega na tym,że jeśli wszystkie wprowadzasz w życie,życie z toba staje sie niemozliwe"

esa | 2017-12-02

Podzieliłam te książkę na 12 części i każdego miesiąca czytałam kilkanaście historyjek/opowieści/anegdot. Myślę, że trudno jest opiniować tego typu pozycje. Część z tych historii na prawdę trafiło w moje serce, a część w ogóle do mnie nie przemówiła. Z pewnością jest to pozycja godna polecenia, ale na dłuższe skupienie i refleksję nad przeczytanym tekstem.

Książkowo_czyta | 2011-10-12
Przeczytana: 2004 rok

Książka ta zawiera metaforyczne opowiadania, które kryją w sobie głęboki sens. Mówią o najbardziej istotnych w ludzkiej egzystencji, uniwersalnych wartościach.

boziaczek | 2012-07-15

Świetny zbiór opowiadań. Właściwie książka dla każdego. Zwyczajna, prosta, ale jakże wciągająca! Wspaniały relaks! Polecam!

kajsanka | 2011-05-24
Na półkach: Kiedyś, Przeczytane

Nie znam podobnej książki. Ksiega opowiadań medytacyjnych - nic dodać, nic ująć. Prosta, zwyczajna, masa pytań - brak odpowiedzi. A jednak pogodna i pokrzepiająca. Pozwala myśleć, zachęca do myślenia - to takie nieczęste we współczesnej literaturze.

agta | 2012-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka ta nadaje się świetnie do czytania przed zaśnięciem, gdy po całym dniu chce się oczyścić umysł i zastanowić. Z całego tego zbioru historyjek najbardziej wartościową wydaje mi się ostatnia pt. "Tato, wróciłem".

"Żołnierz przybył z frontu do umierającego ojca. Zrobiono dla niego wyjątek, ponieważ był jedynym krewnym, jakiego ojciec posiadał.

Gdy wszedł na oddział intensywnej terapii, nagle zobaczył, że na wpół przytomny potężny człowiek podłączony do kroplówki, nie jest jego ojcem. Ktoś popełnił straszny błąd i wezwał nie tego człowieka, co potrzeba.
"Ile ma przed sobą życia?" spytał żołnierz lekarza.
"Nie więcej niż kilka godzin. Zdążyłeś na czas."
Żołnierz pomyślał o synu umierającego, walczącym Bóg wie gdzie, tysiące mil od tego szpitala. Pomyślał o starym człowieku, którego trzymała przy życiu, nadzieja ujrzenia syna po raz ostatni przed śmiercią. I zdecydował się. Pochylił się, wziął rękę starego w swoje dłonie i rzekł miękko: "Tato, jestem przy tobie....

jagarkar | 2014-01-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Religia
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Książka, do której zawsze będę wracać. Nie oddam nikomu.

Jarka | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Podczas, gdy przyjaciele zwali go "mistrzem modlitwy", hinduski jezuita Anthony de Mello sam siebie nazywał "chrześcijaninem Wschodu". Ten żyjący w latach 1931-1987 mężczyzna znany był ze swego nowatorskiego podejścia do modlenia się, w którym to łączył zarówno tradycyjne, europejskie podejście do mistyki z psychologią i ideami pochodzącymi z Dalekiego Wschodu. Jego książka Modlitwa żaby, o której będzie mowa, pojawiła się na naszym rynku już w 1992, ja jednak miałam styczność z jej odnowionym, tegorocznym wydaniem.

Modlitwa żaby to najprościej mówiąc zbiór historii i opowiadań, które w jakiś sposób nawiązują do naszego duchowego świata. Możliwe, że taki opis wydać się może niektórym dość zniechęcający, bo przecież współcześnie modnie jest być niewierzącym w nic realistą, a nie człowiekiem dbającym o swój wewnętrzny spokój czy poświęcającym się modlitwie. Warto jednak tutaj dodać, że mimo oczywistych nawiązań do religii sama książka nie ma na celu indoktrynowania kogokolwiek, a...

Getos | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Zbiór opowiadań "Śpiew ptaka" bardziej przypadł mi do gustu, choć i ten pełen jest świetnych opowieści z morałem, no i przede wszystkim jest dużo obszerniejszy. Na 10 w tym zbiorze oceniam opowieści z rozdziałów dot. modlitwy, wychowania, autorytetów i oświecenia. Warto sięgnąć i każdego dnia szukać w tym zbiorze fajnej przypowieści na dany dzień (tak jak zalecał czytać te opowiadania de Mello). Na koniec wrzucę 3 fajne cytaty: "niewiele jest rzeczy które bardziej budują nasze ja niż poprawianie błędów innych", "szczęście i nieszczęście leżą w sposobie w jaki przyjmujemy wydarzenia, nie w naturze samych wydarzen", "są dwa rodzaje wychowania, to które uczy jak zarobić na życie i to które uczy jak żyć.

Lulu | 2019-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Zbiór wspaniałych przypowieści, które często w bardzo zabawny sposób ukazują przewrotność natury ludzkiej oraz dążenia do oświecenia. Niektóre historie są tak trafne i głębokie, że z pewnością pozostaną w mojej pamięci na długi czas.