GRRM: A RRetrospective
fantastyka, horror, opowiadania

George R.R. Martin pozyskał miliony oddanych fanów za sprawą epickiego cyklu "Pieśń lodu i ognia", niemniej popularność ta jest tylko ostatnim etapem jego długiej, proteuszowej kariery, albowiem prócz powieści science fiction i fantasy ma on w swoim dorobku liczne, zdumiewająco różnorodne gatunkowo, opowiadania. Najlepsze (i według samego autora - najważniejsze dla niego, przełomowe,...

Najlepsze (i według samego autora - najważniejsze dla niego, przełomowe, stanowiące swoiste "kamienie milowe" w jego twórczości) z nich zebrano w tej wyjątkowej, złożonej z trzech tomów, antologii. W tomie między innymi:

· "Żeglarze nocy"

źródło okładki: zysk.com.pl

| 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Drugi tom opowiadań składa się tym razem z trzech części. W pierwszej mamy tak zwane hybrydy. czyli połączenie horroru z science-fiction. Horror jest jednak dominującym gatunkiem. pośród tych tekstów znajduje się między innymi jedna z lepszych nowel Martina, "Żeglarze nocy" i chyba najbardziej popularne opowiadanie "Piaseczniki". Na drugą część składają się dwa opowiadania o bio-ekologu Havilandzie Tufie. W trzeciej części czytelnik może się zapoznać z dwoma scenariuszami Martina napisanymi dla telewizji. Większość z opowiadań zawiera coś więcej, niż tylko opisy przyszłych cywilizacji lub próby przestraszenia czytelnika. Gdyby zdjąć z nich płaszczyk fantastyki naukowej i horroru, moglibyśmy się mocno zdziwić, jak bardzo opowiadania i scenariusze opowiadają o tym, co jest ludzkie i co spotykamy częściej lub rzadziej dookoła.

Jonasz | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Retrospektywa 2 (Zeglarze nocy) w jest kontynuacja Reytospektywy 1. – zbioru krotkich form literackich Georga RR Martina. W okresie, z ktorego pochdza zebrane w drugim tomie opowiadania (lata osiemdziesiate) Martin jest juz znanym i cenionym pisarzem. Rzutuje to na profesojnalizm oraz rozmachu prac. Mamy tu doczynienia z formami dluzszymi i duzo glebszymi. Wiekszosc z nich to chybrydy SF i tak popularnego w tamtych czasach horroru. Te opowiadanai stanowia pierwsza czesc zbioru. Najlepszymi z nich to Piaseczniki, tytulowa nowella Zeglarze nocy.
W drugiej czesci Martin przedstawia dwa opowiadania z serii o Havilandzie Tuff. Ten sprytny, przebiegly i bezwgledny poszukiwacz przygod, biznesmen, enviromentalny inzynier, rozgrywa intrygi, ktorych wynikiem jest dobrobyt lub ekologiczne kleski calych planet.

Ostatnia czesc tomu skupia sie na okresie tworczosci Martina, gdy byl zwiazany z telewizja jako scenarzysta, a pozniej takze producent. Zbior prezentuje dwa scenariusze. Pierwszy...

astaldohil | 2010-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2010

Zbiór o jeden punkcik lepszy od pierwszego tomu "Retrospektywy". Większość opowiadań - tym razem, głównie pod szyldem horroru z elementami fantastyki naukowej - nie wybija się jednak znacząco poza klasyczne "opowieści z dreszczykiem" z rzadka tylko okraszone ciekawym suspensem. Ponad przeciętność wynoszą się dwie nowelki: bardzo dobre "Piaseczniki" i rewelacyjni, tytułowi "Żeglarze nocy" - opowieść przywodząca na myśl takie klasyki kina, jak "2001: Odyseja kosmiczna" czy "Alien" (ze wskazaniem na "Odyseję..."). Znakomicie zbudowane napięcie, świetna galeria postaci i nietuzinkowy klimat podlany sosem klasycznego "ghost story", sprawiają że śmiało można stwierdzić, iż "Żeglarze nocy" to jedno z najlepszych dokonań Martina na polu krótkich form.

Reszta zawartości zbioru jest w najlepszym razie przyzwoita (opowiadania o Havilandzie Tufie). Dwa dodane na zakończenie scenariusze filmowe to lekkie rozczarowanie, zwłaszcza ów napisany do "Strefy mroku", który wręcz poraża nadętym...

Abee | 2016-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 19 lutego 2016

Autoopowieść o pisarzu, a komentarzem jego dzieła wybrane, czyli smakowity ciąg dalszy wycieczki w świat George R.R. Martina. Tutaj wybitne "Piaseczniki". Ale też bardzo ciekawe scenariusze sf. Pisarz pokazuje się z innej strony. A cały tom trzyma wysoki poziom.

deprywacja | 2017-08-03

Dwa tomy opowiadań Martina zebranych spośród dzieł napisanych na przestrzeni całej kariery pisarskiej. Różny poziom, ale większość jest nawet niezła. Nie ma chyba szczególnego sensu rozdrabniania się z ocenami na każde z nich.

Fajnie jest śledzić ścieżkę jaką podążały zainteresowania autora, jego inspiracje. Już po przeczytanie skądinąd świetnej Przystani Wiatrów mogłem się domyślać, że Martin lubi recyklingować swoje pomysły, ale po lekturze opowiadań, w których na 30 lat przed Grą o Tron padają znajome imiona, nazwy plemion, czy postacie w ogólnych zarysach przypominające te z Pieśni Lodu i Ognia, nie pozostaje nic innego jak uznać to za element stylu pracy autora. I dobrze.

Ciekawostką jest zamieszczenie dwóch scenariuszy. Warto sprawdzić.

Mamerkus | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

Drugi tom "Retrospektywy" pt. "Żeglarze nocy" jest już bardziej tematyczny niż chronologiczny. Składa się z opowiadań zgrupowanych w część o nazwie "Hybrydy i horrory", czyli flirt Martina z horrorem i grozą, także z dwóch opowiadań ze świetnej serii o Havilandzie Tufie (która bardzo mi się spodobała i którą recenzowałem w sierpniu, więc nie będę się powtarzał) oraz z dwóch scenariuszy Martina napisanych na potrzeby hollywoodzkich seriali grozy np. "Strefy mroku".
Z opowiadań grozy i horroru na pierwszy ogień poszedł "Trupiarz", kolejna fatalna historyjka, tandetnie i tanio sprzedająca łzawe rozczulenia Martina nad kłamstwem miłości. Łolaboga. We wstępie Martin pisze, że Harlan Ellison redagując jakąś prestiżową antologię grozy ze trzy razy odrzucał mu to opowiadanie. No, się nie dziwię, "Trupiarz" to wyjątkowo mizerna historia, 30 stron męczarni z bohaterem-ciotą, który żyje w krainie fantazji o wielkiej miłości rozumianej z naiwnością piętnastolatka. Elementów horroru nie...

Rockmargot | 2013-09-21
Przeczytana: 19 września 2013

Uwielbiam fantasy, ale do SF podchodzę jak pies do jeża. Kilka razy natrafiłam na książki, których chyba głównym celem było szokowanie futurystyczną terminologią. SF według Martina jest inne, dobrze napisane, trzyma w napięciu, nie brak tu nawiązań ze świata fantasy. Tom drugi jest moim ulubionym z "Retrospektywy", a na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie "Piaseczniki".

Mallwa | 2010-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2010

Nigdy nie lubiłam science-fiction i ten zbiór opowiadań też mnie do tego nie przekonał. Chociaż w nim także są perełki np: Trupiarz lub Człowiek w kształcie gruszki. I to za nie ta w gruncie rzeczy wysoka ocena;]

szulamitka | 2011-07-15

W książce znajdują się opowiadania godne uwagi należą do nich: Trupiarz, Piaseczniki, Żeglarze nocy. Reszta opowiadań 3ma średni poziom.

Cerro | 2014-11-14