Dziedzictwo Bestii. Życie i idee Aleistera Crowleya

Legacy of the Beast
8388922017
Chaos, Magia, Okultyzm
foexfoe

W "Dziedzictwie Besti" Gerald Suster, wybitny historyk i okultysta, obok niezwykłej, pełnej niesamowitych przygód biografii Crowleya, przedstawia wnikliwy, a mimo to zwięzły opis poszczególnych elementów crowleyowskiej teorii i praktyki magicznej, począwszy od magii ceremonialnej i jogi, poprzez kabałę, tarot, narkotyki i sceptycyzm aż po thelemę, religię woli. Ukazuje też oddziaływanie tej...

od magii ceremonialnej i jogi, poprzez kabałę, tarot, narkotyki i sceptycyzm aż po thelemę, religię woli. Ukazuje też oddziaływanie tej niezwykłej postaci na współczesnych okultystów i artystów oraz zakony magiczne inspirujące się jego myślą. Dzięki temu opisowi "Dziedzictwa Bestii" nie czyta się jako zwyczajnej biografii niezwykłego człowieka, ale jako kompendium wiedzy o niezwykłym bogactwie zachodniej tradycji ezoterycznej oraz o jej wpływie na kulturę współczesną, tą bardziej masową oraz tą, która żyje w "undergroundzie".

źródło opisu: http://okultura.pl

źródło okładki: http://okultura.pl

Indecent | 2010-11-26

Po książkę sięgnąłem ze względu na kontrowersyjną postać Aleistera Crowleya, o którym krąży wiele mitów i legend. Biografia ta przedstawia wiele ciekawych historii z życia Crowleya. Napisana jest z humorem. A oto przykłady:

"A czym jest czarna magia? Nie powinniśmy zbyt często używać tego pojęcia ponieważ niektórzy ludzie mogą poczuć się obrażeni jego rasistowską wymową"

"Obrońca: Czyż nie nazwałeś się Bestią 666?
Crowley: Bestia 666 oznacza po prostu słońce. Możesz mówić do mnie Słoneczko"

Książkę mogę polecić wszystkim czytelnikom z otwartym, rządnym wiedzy umysłem i potrafiącym patrzeć na niektóre kwestie z przymrużeniem oka.

foolart | 2013-01-02
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Jak to się mówi "dupy nie urywa", biografia przeciętna, pisana przez człowieka, który nie był blisko Crowleya. Jeżeli kogoś interesuje prawdziwa historia "Bestii" i to w jaki sposób przebiegała jego inicjacja, godna uwagi jest biografia napisana przez Israela Regardiego, osobistego sekretarza Crowleya. Na razie nie tłumaczona na polski.

AshEater | 2014-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2014

Aleister Crowley bez wątpienia był jedną z najciekawszych osób żyjących w minionym wieku. Jako osoba zainteresowana różnymi wyznaniami i systemami magicznymi, chętnie sięgnęłam po tą książkę, mimo, że nie uznaję się za thelemitkę.

Książka jest napisana w dość ciekawy sposób, przeczytanie jej przeze mnie w 2 wieczory chyba wszystko tłumaczy. Mamy tu pobieżny opis życia Crowleya, urozmaicony wieloma anegdotami i opiniami osób żyjących w czasach Crowleya. Kolejne rozdziały poświęcone są opisowi Thelemy jako systemu magicznego i filozofii oraz wpływie Crowleya i jego filozofii na inne osoby i ich systemy magiczne.

"Dziedzictwo Bestii", jak już wspomniałam jest napisane ciekawie, acz niezbyt obiektywnie.Na pewno przypadnie do gustu osobom, które interesują się systemami magicznymi i...chyba wielbicielom autobiografii niezwykłych osób, do jakich Crowley niewątpliwie należał. Ze swojej strony polecam.

Wojciech N | 2013-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Książkę nieźle się czyta, aczkolwiek odniosłem wrażenie, że autor odbiera postać Crowley'a dość bezkrytycznie.

Klara Maszkaron | 2015-01-27

-Czyż nie nazwałeś się Bestią 666?
-Bestia 666 oznacza po prostu słońce. Możesz mówić do mnie Słoneczko

Stardust | 2016-07-29