Obszary nieświadomości. Raport z badań nad LSD

Tłumaczenie: Andrzej Szyjewski
Seria: Jeden świat
Wydawnictwo: A
Atena

"Tom ten jest pierwszą z całej serii zaplanowanych książek, w których zamierzam podsumować i zebrać w sposób systematyczny i ogólny zarazem wyniki doświadczeń i obserwacji. Pochodzą one z trwających siedemnaście lat badań nad LSD i innymi środkami psychodelicznymi. W ciągu tych lat moim głównym, pochłaniającym większość czasu spędzonego na psychiatrycznych badaniach, zadaniem jako naukowca było zbadanie możliwości, jakie te substancje oferują dla badań nad schizofrenię, dydaktyki, głębszego zrozumienia sztuki i religii, diagnostyki osobowościowej i terapii zaburzeń emocjonalnych".

źródło opisu: www.awyd.pl

źródło okładki: www.awyd.pl

Oficjalna recenzja
ermanism książek: 1151

Homo narcoticus

Stanislav Grof to uczony szalenie interesujący. Pochodzący z Czech psychiatra, prowadzący w Pradze doświadczenia z użyciem LSD, następnie kontynuujący je w Stanach Zjednoczonych, zyskał sławę jako spec od zagadkowego zagadnienia środków psychodelicznych, jak również możliwości wykorzystania tych środków w praktyce terapeutycznej. Oczywiście, czytelnicy „Drzwi percepcji” Aldousa Huxleya powinni czuć się zadomowieni w jego dziele, ale nie zupełnie o „to” tutaj chodzi. W przypadku Grofa mamy bowiem do czynienia z rasowym uczonym, eksperymentatorem, człowiekiem w białym fartuchu, działającym w warunkach klinicznych, któremu ruch hippisowski w swoich kontrowersjach i społeczno-prawnych konsekwencjach (np. delegalizacja LSD w USA) raczej zaszkodził, niż pomógł w pracy badawczej.

„Obszary nieświadomości” to fascynująca książka, będąca efektem siedemnastu lat badań Grofa nad problematyką LSD i innych środków psychodelicznych. Sam tytuł może wywoływać słuszne skojarzenia z myślą psychoanalityczną. W rzeczy samej znajdziemyemy tutaj, przykładowo, rozwinięcie idei traumy narodzin Otto Ranka czy archetypy Carla Gustawa Junga. Wydaje się jednak, że czeski uczony bardziej niż jego czcigodni poprzednicy oparł swoje teorie na dokumentacji empirycznej. Grof nieustannie ilustruje nam swoje koncepty materią setek sesji LSD swoich pacjentów czy badanych „ochotników”. Lekturę przerywają nawet od czasu do czasu całkiem niezwykłe zdjęcia rysunków stworzonych przez osoby poddane sesji.

Jakie to...

Jakie to osobliwości wywołane psychodelikiem udało się zarejestrować czeskiemu psychiatrze? Wymieńmy kilka być może najbardziej spektakularnych: doświadczenie bycia poza ciałem, jasnowidzenie na odległość, świadomość planetarna, świadomość organów, tkanek i komórek, doświadczenie spirytystyczne, doświadczenie innych światów, doświadczenie spotkania z bóstwem czy z nadludzkimi bytami duchowymi.

Że mamy tutaj do czynienia z dziełem poważnym, a nie New Age’ową fantazją, niech poświadczy również fakt, że „Obszary nieświadomości” zostały przetłumaczone przez profesora krakowskiego religioznawstwa, Andrzeja Szyjewskiego. Sam Szyjewski zresztą w swoim znakomitym podręczniku „Etnologia religii” poświęcił wiele miejsca na wyłożenie i pokazanie możliwości zastosowania w etnologii i religioznawstwie idei Grofa. W rzeczy samej, praca badawcza Czecha może stanowić przyczynek do refleksji nad homo narcoticus. W przedmowie Grof wymienia przyjaciół, którzy szczególnie pomogli w napisaniu „Obszarów nieświadomości” poprzez zapewnienie go o wadze informacji, jakie ma do przekazania. Zostali wymienieni m.in. Abraham Maslow, jak i wybitny mitoznawca amerykański Joseph Campbell.

Dodajmy na koniec, że narracja prowadzona jest rzeczowo, bardzo systematycznie, erudycyjnie i przystępnie dla laika; tego ostatniego niech będzie dowodem to, że ja sam mam poczucie, iż ją zrozumiałem. Nic tylko cieszyć się ze wznowienia tej książki nakładem Wydawnictwa A; pierwsze wydanie pozostawało bowiem poza zasięgiem śmiertelników.

Tomasz Wiśniewski

Amarakumaru | 2014-03-03

Zanim jeszcze zaczęłam czytać, traktowałam tę pozycję jako zbiór informacji na temat lsd, dzięki którym będę wiedzieć "jak to działa" gdyż moja wiedza w tej dziedzinie nie była zbyt obszerna. Stwierdziłam, że najlepiej będzie przeczytać na ten temat książkę, a nie "rozdrabniać" się w internetowych, nie zawsze wiarygodnych źródłach. I był to dobry wybór, gdyż książka ta w naukowy oraz przystępny sposób wyjaśnia jak potężną substancją jest lsd, bez zbędnych filozoficznych komentarzy, jakie często można spotkać w tekstach o tej tematyce. Zawarto w niej zatem więcej niż się spodziewałam. Cenna jeśli chodzi o wiedzę z zakresu psychologii. Duży plus!

vniafla | 2016-03-24

To zadziwiające jak Grof potrafił upchnąć taki ogrom informacji na tak niewielu kartkach. Zaspokoił mój głód wiedzy całkowicie, naszkicował mistyczną mapę świadomości gdzie każdy rodzaj doświadczenia jest możliwy.

Mając dostęp do szczegółowych informacji z 4000 psychodelicznych sesji oraz często będąc ich obserwatorem, można wyciągnąć pewne zależności i wnioski.

Książka warta każdej poświęconej na nią minuty.

Grobsol | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Fascynująca książka, bardziej filozoficzna i mistyczna niż naukowa. Szczególnie boli brak ścisłych danych liczbowych. Mimo wszystko pozycja warta uwagi, czyta się bardzo wartko.

Mateusz | 2015-08-31

Świetne podsumowanie badań nad LSD. Niezbędny podręcznik - wprowadzenie dla wszystkich zainteresowanych stanami holotropowymi.

benia35 | 2017-12-04
Bartłomiej Gugulski | 2017-10-22
ruda | 2017-09-10
Tomocerus | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017
letyourselfg13 | 2017-01-28
Racuszny | 2016-12-22
Na półkach: Przeczytane, Półkosław