Kosmiczny spust czyli Tajemnica Iluminatów

Okładka książki Kosmiczny spust czyli Tajemnica Iluminatów Robert Anton Wilson
Okładka książki Kosmiczny spust czyli Tajemnica Iluminatów
Robert Anton Wilson Wydawnictwo: Okultura Seria: Transgresje filozofia, etyka
2004-01-01
8388922076
Dariusza Misiuna
kosmiczny spust

Nie wiem co myśleć o tej pozycji. Na pewno jest świetnie napisana. Czyta się przyjemnie, wciąga ale...jest szalona. Kosmici spotykani nagminnie przez autora, cywilizacja z Syriusza, światy równoległe, wróżenie - tego jest po prostu za dużo. Fakt, autor na wstępie zaznacza, że przedstawi różne punkty widzenia, tylko że...chyba nie tego się spodziewałam.
To jest stara pozycja, z lat 70-tych. Jest w niej wiele przewidywań, które się nie sprawdziły przez co książka bardzo traci na wiarygodności. Dodatkowo wiele z doświadczeń spowodowanych było trawą, LSD i peyotlem - no jakoś nie mam do tych przeżyć zaufania.
To oczywiście moje zdanie i moje wątpliwości, można podejść do tej pozycji w inny sposób - z pełnym kredytem zaufania. Nie żałuję spędzonego z nią czasu. Jak już wspomniałam jest świetnie napisana, autor znał bądź korespondował z ludźmi dla mnie bardzo ciekawymi jak Dick czy Huxley. Oni też byli szaleni :)

To jest stara...

Jak ja tego człowieka uwielbiam :) 23/10.

Jak ja tego człowieka uwielbiam :) 23/10.

2/10 jak dla mnie. Jedyne co można zaliczyć tu na plus to kilka ciekawych rozkmin zadanych przez autora, który jest całkiem inteligentny i z wyobraźnią. Wszystko jednak podszyte jest tu ezoteryką i okultyzmem. Każde słowo autora jest ekstremalnie subiektywne, poglądy i przekonania w całości zastępują autorowi fakty. Sceptycyzm naukowy również jest czymś całkowicie obcym dla autora. Książka wyraźnie wpisuje się w nurt dzieł pseudonaukowych, jest wręcz książkowym przykładem takiego dzieła. Kilka zarzutów przytoczonych na początku przez autora wobec niego samego zostaje przez niego oczywiście zaatakowanych. Pozycja godna polecenia zarówno dla "psychonautów" czy innych entuzjastów odurzania się (z resztą sam autor nie kryje pozytywnego do dragów podejścia, co mówi samo za siebie) jak i osób pragnących pogłębić i zaostrzyć swoje zaburzenia psychiczne.

Książka, która rozbiła mój mózg i usypała z niego mandalę.

Książka, która rozbiła mój mózg i usypała z niego mandalę.

do momentu otrzymania przekazu z Syriusza nie jest źle, później jest tylko coraz dziwniej

Ocena 10/10, choć bardzo subiektywna, bo książka jest... specyficzna, tak samo jak autor i jego poglądy :) Trzeba po prostu takie zwichrowane klimaty lubić.

Książka bardzo dobra. Obowiązkowy tytuł dla "psychonautów". LSD, etc.

Książka bardzo dobra. Obowiązkowy tytuł dla "psychonautów". LSD, etc.

Temat immortalizmu za bardzo się tutaj rozwlekł. Nie mniej jednak, to ciągle świetna książka!

• Okultura
  • Filozofia