DMT: Molekuła duszy

Wydawnictwo: Illuminatio
DMT: The Spirit Molecule
popularnonaukowa
n0e

Pomiędzy 1990 a 1995 rokiem dr Rick Strassman przeprowadził zatwierdzone przez DEA badania kliniczne na Uniwersytecie Nowego Meksyku, podczas których sześćdziesięciu ochotników otrzymało DMT – jeden z najpotężniejszych znanych nam psychodelików. Niniejsza książka stanowi niezwykle szczegółowy opis owych sesji, stawiając przy tym pytania dotyczące natury ludzkiego umysłu oraz terapeutycznego...

Niniejsza książka stanowi niezwykle szczegółowy opis owych sesji, stawiając przy tym pytania dotyczące natury ludzkiego umysłu oraz terapeutycznego potencjału psychodelików. DMT jest substancją występującą głównie w roślinach, ale produkuje ją także ludzki mózg. Wywołała ona u badanych szereg doświadczeń z pogranicza śmierci oraz przeżyć mistycznych. Wielu ochotników opisało niezwykle realistyczne spotkania z inteligentnymi istotami, przy czym na szczególną uwagę zasługują przypadki nawiązania kontaktu z „obcymi”. Niemal wszyscy uznali, że udział w badaniach był jednym z najważniejszych doświadczeń ich życia.

Strassman łączy DMT z szyszynką, a więc miejscem, w którym, według Hindusów, znajduje się siódma czakra i które Kartezjusz nazywał „siedliskiem duszy”. W DMT: Molekuła duszy stawia ON śmiałą tezę, w myśl której naturalnie uwalniane przez szyszynkę DMT umożliwia duszy wniknięcie do ciała oraz jego opuszczenie, towarzysząc także doświadczeniom narodzin i śmierci, osiąganiu najwyższych stanów medytacyjnych, a nawet seksualnej transcendencji.

Strassman uważa także, że przypadkowe uwalnianie DMT może prowadzić do doświadczeń uprowadzenia przez obcych. Substancja ta, używana z rozwagą, może w znaczącym stopniu przyczynić się do dokładniejszego zbadania najbardziej mistycznych obszarów ludzkiego umysłu i ludzkiej duszy.

źródło opisu: http://www.illuminatio.pl

źródło okładki: http://www.illuminatio.pl

Aga CM | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

W powyższej publikacji psychiatra kliniczny bada skutki podania człowiekowi DMT, jednego z najpotężniejszych znanych obecnie psychodelików. Strassman umożliwia poznanie konsekwencji tego czynu a zarazem stawia i próbuje udowodnić tezy wyjaśniające to zjawisko.

W latach 1990-95 Rick Strassman przeprowadził zatwierdzone i finansowane przez rząd USA badania kliniczne na Uniwersytecie Nowego Meksyku, w których wstrzyknął 60 ochotnikom DMT. Szczegółowo opisał te sesje, co było zaczątkiem do dyskursu. Pojawiły się liczne pytania dotyczące natury ludzkiego umysłu oraz terapeutycznego potencjału psychodelików. Jego najbardziej kontrowersyjną tezą jest stwierdzenie, że DMT jest również wytwarzany przez ludzki mózg. Ochotnicy twierdzili, że doświadczyli prawie śmierci i mistycyzmu. Wielu z nich było przekonanych o spotkaniu z inteligentnymi formami pozaziemskimi. Prawie wszyscy czuli, że sesje były jednymi z najgłębszych doświadczeń ich życia.

Podczas swych badań Strassman doszedł do...

Rewolwerowiec | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Fascynująca konfrontacja ludzkiego umysłu z 'Królem Psychodelików' DMT. Po lekturze nasuwa się jedno, zasadnicze pytanie- dokąd by MNIE zaprowadziło użycie dimetylotryptaminy? Daje do myślenia.

książek: 2012
Shetani | 2013-11-03
Przeczytana: 28 października 2013

Nie da się ukryć, że substancje psychodeliczne znacząco wpływają na zachowanie człowieka. Właściwie to nie tylko na zachowanie, ale także na postrzeganie świata. Problem w tym, że są to używki zakazane, gdyż ludzie nie znają umiaru, a konsekwencje ich stosowania bywają naprawdę tragiczne. Jednakże ludzie od wieków imali się produktów tego pochodzenia. W jakich celach? Bardzo różnych. Głównie dla zabawy, ale znajdowali się też tacy, którzy chcieli zyskać większą świadomość i zdobyć wiedzę z innych światów.

„DMT. Molekuła duszy” dotyczy właśnie wyżej wspomnianej tematyki, czyli psychodelików. Skupia się głównie na jednym z nich – dimetylotryptaminie. Jest to alkaloid występujący w kilku roślinach rosnących najczęściej w Ameryce Południowej. Dlaczego autor postanowił skupić się tylko na tym? A dlatego, że jest ona również produkowana przez ludzki mózg, a dokładniej jego część zwaną szyszynką. Odpowiednie stężenie tej substancji wprowadza ludzi w stany podobne do transu, a nawet...

Chucky85-Przemek | 2012-12-14
Przeczytana: 28 października 2012

Raport z badań dotyczących najbardziej ciekawej i pożądanej substancji psychodelicznej świata ,mocniejszej kilkadziesiąt razy od lsd. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdzają, niesamowite doświadczenia z pogranicza astralnego, halucynacje odbywają się przy logicznym kontakcie rozumu ludzkiego. Pamiętam taki byłem wtedy wczytany hehe miałem nawet swoją tezę ,że wszystkie religie świata zostały wymyślone właśnie po tej substancji.

vniafla | 2014-09-22

Ciężko o konkrety w przypadku tak tajemniczej i potężnej substancji, dlatego nawet ogólny zarys tematu wdzięcznie zaspokaja głód wiedzy oraz pozostawia mnóstwo pytań na które jeszcze długo nie będziemy znać odpowiedzi. Książka nie dla ludzi o ciasnym światopoglądzie.

Sonnelus | 2011-09-14
Przeczytana: 14 września 2011

Na początku lat dziewięćdziesiątych, a dokładnie pomiędzy 1990 a 1995 rokiem, Dr Rick Strassman przeprowadził badania kliniczne dotyczące działania DMT - potężnego psychodelika, który jak się podejrzewa, występuje również naturalnie w ludzkim organizmie. Były to pierwsze badania na terenie Stanów Zjednoczonych od ponad 20 lat poświęcone substancjom halucynogennym. Przez pięć lat projektu 60 ochotników otrzymało około 400 małych, średnich i dużych dawek omawianej substancji czynnej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Nowego Meksyku w Albuquerque. Wszystko to zostało opisane przez Strassmana w książce "DMT: Molekuła Duszy", teraz także dostępnej w Polsce za sprawą tłumaczenia wydawnictwa Illuminatio.

Autor z początku podaje nam podstawowe informacje o DMT (dimetylotrypaminie, określanej "Molekułą Duszy") oraz o szyszynce - organie znajdującym się wewnątrz ludzkiego mózgu, który to Strassman podejrzewa o produkcję ów Molekuły. Nie pomija także ogólnej historii psychofarmakologii....

Mya | 2011-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: kwiecień 2011

Całość mocno średnia, bardzo mało konkretów. Jednak zdecydowanie warto przeczytać ze względu na fascynującą część opisującą chemię mózgu, która zainteresowała mnie na tyle, że na pewno będę zagłębiać się w ten temat dalej.

Czosnkaty | 2011-11-15
Przeczytana: 15 września 2011

Książka ciekawie napisana, autor stopniowo, przystępnym językiem wprowadza czytelnika w niuanse przeprowadzonych przez siebie badań. Pozycja godna polecenia pozycja osobom interesującym się duchowym wymiarem ludzkiej egzystencji jak i zwolennikom substancji psychoaktywnych.

Bagienna | 2016-11-29
Przeczytana: 29 października 2016