Pingüinos

Opowieść o słowackim lekarzu Gladov-Klassie. Opracowana przez niego metoda przywracania wzroku niewidomym, oparta na analogiach w anatomii i zachowaniu pingwinów i ludzi, zrazu skazuje go na szyderstwa i całkowitą alienację w środowisku budapeszteńskich lekarzy. Z czasem jednak Gladov-Klass wzbudza powszechny podziw i zazdrość. Dzięki terapii słowackiego lekarza piękna Monika, córka znamienitego okulisty, ponownie spogląda na świat. Jakiś czas później Gladov-Klass z niewyjaśnionych przyczyn popełnia samobójstwo, zostawiając po sobie wiele tajemnic.

"Pingwiny" to także historia powstawania kliniki Hellen Keller, głucho-niewidomej pisarki, która poświęciła życie innym upośledzonym.

Autorka bardzo umiejętnie zaciera granicę między fikcją a relacją dokumentalną, trudno odgadnąć, czy Gladov-Klass to postać autentyczna, czy wytwór fantazji. Z kolei dzięki mnogości pozornie pozbawionych znaczenia szczegółów z życia codziennego można odnieść wrażenie, jakby Helen Keller była postacią fikcyjną. To jakby zabawa w kotka i myszkę z fikcją i rzeczywistością. Mozaikowa układanka narracji zostaje wzbogacona o liczne barwne elementy, które czytelnik, metodą Gladov-Klassa, umiejącego między zjawiskami dostrzegać nieoczywiste zależności, może dowolnie łączyć i analizować.

To jedna z książek, które pozostawiają przyjemny niedosyt, które chciałoby się czytać dalej.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2010

źródło okładki: http://www.piw.pl/

m_ght97 | 2016-05-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 23 maja 2016

Oceniam ją średnio. Temat ciekawy - dzieje doktora, który dzięki opracowanej przez siebie metodzie uleczył niewidomą dziewczynę - jest to opowiedziane nawet w interesujący sposób, lecz całość, pomimo niewielkich jednak rozmiarów, wydaje się jakaś "przegadana". Dobrze się czytało na tyle, że musiałem robić co chwilę przerwy, przetrawiłem. "Pingwiny" ze względu na tę formę, suchą relację, nie zjednają sobie wielu zwolenników, niemniej uznaję, że istnieje wiele reportaży literackich, które są barwniejsze od fikcji literackiej stylizowanej na nie. Drugi raz bym tego nie przeczytał.

dróżniczka | 2018-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Jest pewien urok w tej książce, nienachalny, bezpretensjonalny. Wiele osób skarży się, że męczące są powtarzające się fragmenty, ale moim zdaniem to doskonalone buduje senność tej książki, oniryczność zdarzeń w niej przedstawionych. Czego mi w niej zabrakło to puenty, ale nie poprzez zakończenie, a określenie o czym ta historia opowiada, bo na pewno nie o niewidomych. Polecam ją na spokojny wieczór.

iselin | 2016-01-06
Na półkach: Przeczytane, Moja Ci ona!
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Rzadko bywa tak, że po przeczytaniu nie wie się co powiedzieć. Bo ani to dobre, ani całkiem złe. Książka na jeden wieczór, właściwie zapis niczym w gazecie. Ponoć gdzieś tam jest intryga, taka gra z czytelnikiem, ale szczerze... sami sprawdźcie. No i te pingwiny. To chyba najbardziej intrygująca część tej (dużo powiedziane) powieści.

CrazyDaisy_MR | 2017-04-20
Przeczytana: styczeń 2017

Na jeden wieczór ... temat ciekawy jednak styl pozostawia wiele do życzenia ...

Przymrozkowa | 2012-09-09
Przeczytana: 09 września 2012

Ekspresowa, jednodniowa lektura. Czytelnik jest zaciekawiony rozwiązaniem tajemnicy, która...
Podobała mi się trzyaktówka, jeśli można by ją tak nazwać, jednak pod koniec opisy-wstawki zaczęły mnie razić.
Uznaję za plus, to że spodziewałam się czegoś innego, tymczasem treść książki okazała się ciut inna.
Została również chęć odwiedzenia Budapesztu- to też pozytyw.
Być może fabuła kuleje, ale sposób pisania jest interesujący...

Barbara | 2017-08-13
Przeczytana: 15 lipca 2017

Dałam się złapać na ciekawy opis na okładce książki.
Treść mnie rozczarowała.
Szczególnie denerwowały mnie fragmenty powtarzane (w nieco zmienionej formie) co kilka stron.
Według mnie bez tych powtórzeń książka miałaby bardziej zwartą konstrukcję i byłaby ciekawsza.

Miśka | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Formuła tej historii przypomina mi sen i to mnie w niej bardzo ujęło. Lubię takie nieoczywiste rozwiązania, cieszę się, że mam tę książkę na półce. I to za 4,90!

Szymon | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

Nie wiem czy ta książka miała na celu zabawy z odbiorem faktów i fikcji, jak u Federmana. Ale nie zobaczyłem w niej niewiele więcej.

siaba | 2012-07-11
Przeczytana: 27 czerwca 2012