1421 rok, w którym Chińczycy odkryli Amerykę i opłynęli świat

Tłumaczenie: Radosław Januszewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
1421 the year China discovered the world
83-241-0158-6
popularnonaukowa
gosieq

Sensacyjna rekonstrukcja podróży chińskiego Kolumba, Magellana i Cooka. 8 marca 1421 roku największa flota, jaką widział ówczesny świat, wyruszyła z Chin, by dopłynąć do krańców Ziemi, odebrać trybut od "zamorskich barbarzyńców" i zjednoczyć cały świat w konfucjańskiej harmonii. W dwa i pół roku Chińczycy opłynęli kulę ziemską, a kartografowie uwiecznili trasy wyprawy na mapach. Ale zamiast...

Sensacyjna rekonstrukcja podróży chińskiego Kolumba, Magellana i Cooka.

W dwa i pół roku Chińczycy opłynęli kulę ziemską, a kartografowie uwiecznili trasy wyprawy na mapach. Ale zamiast ogłosić światu swoje wielkie dokonanie, Chiny zamknęły się w izolacji na 600 lat. Wszystkie relacje z podróży zniszczono, flotę rozwiązano. Wydawało się, że bezcenne mapy przepadły na zawsze...

Zostały jednak ocalone prawdopodobnie przez pasażera jednego z okrętów. Sporządził on kopie i przekazał je następcy tronu portugalskiego. Na ich podstawie stworzono mapę świata, która w roku 1428 trafiła do Lizbony. Z tej kopii korzystali: Kolumb, Dias, da Gama, Magellan, Cook...

[Amber, Warszawa 2002]

paulinkalinka | 2013-09-04
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Co to za bzdury?! Przecież każdy wie, że Amerykę odkrył Kolumb, a świat opłynął Magellan!
Czyżby? Gavin Menzies podaje w wątpliwość powyższe oczywistości. Jakim cudem Ameryka i Cieśnina Magellana są zaznaczone na mapie świata z 1428 roku? Przecież Ameryka nie została jeszcze odkryta! Skąd wraki dżonków chińskich datowane na początek XV wieku porozrzucane po całym świecie? Skąd w Chinach rośliny występujące tylko w odległych zakątkach świata? Skąd w odległych zakątkach świata rośliny występujące w Chinach? O jakiej mapie mówi Kolumb uzasadniając, że może bezpiecznie popłynąć na zachód? Skąd Magellan wiedział o cieśninie (a wiedział, jak zanotował w dzienniku wyprawy jeden z jej członków)? Dlaczego Cook, „odkrywca” Australii, żali się w swoim dzienniku, że port (jedyny na przestrzeni 1000 km!) jest mniejszy niż mu mówiono?
Bo Chińczycy jako pierwsi opłynęli cały świat!!!
Historia wyprawy Chińczyków opisana jest ze skrupulatnością, okraszona mnogością przykładów i wyjaśnień. Sam tekst...

Rosalia_de_Castro | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Och, uwielbiam takie książki. Takie, czyli napisane przez pasjonatów, ludzi, którzy poświęcają kawał swojego życia (w tym wypadku ponad 15 lat) na udowodnienie/odkrycie/popracie swojej idei. Gavin Menzies, doświadczony nawigator i żeglarz, komandor łodzi podwodnej napisał książkę, w której przyznaje pierwszeństwo w odkryciu Ameryki Chińczykom. Mnie, zebrane przez niego dowody, przekonują.

Wiesław | 2018-02-28

Dla mnie rewelacja...wiem, wiem, ze to nie historyk, ale mimo to czyta się świetnie i nawet brak warsztatu historyka nie powoduje że mniej wierze autorowi, po porostu umie w czytelny i wciągający sposób opowiedzieć swoją wizje historii która chce przekazać czytelnikowi.
Wiem że autor wzbudza kontrowersje, ale myślę, że akurat nie rzutuje to na to co chce przekazać, a mianowicie, że Europa nie jest pępkiem świata, a przynajmniej nie zawsze tak było jak przez ostatnie 5 wieków.
to ze autor jest zafascynowany kultura Chińską tez nie jest niczym złym, nawet jak naciąga pewne fakty, to robi to umiejętnie, nie jeden historyk mógłby się od niego uczyć jak ciekawie pisać książki.
Co do samych faktów które przekazuje to morze niektóre są nie udokumentowane, ale to nie znaczy że w przyszłości badania nie potwierdza jego tez, bo wcale nie są rewolucyjne. Jeśli o mnie chodzi to jestem w stanie założyć że Chińczycy dopływali do Australii skoro dopływali do Madagaskaru (a to już jest...

Melania | 2014-09-04

Książka warta każdej złotówki. Autor przedstawia dowody oraz wszystko dokładnie wyjaśnia. Bardzo wciągająca, przeczytałam jednym tchem!

Paździoch | 2015-10-17

Książka zwabiła mnie okładką :) Sam temat, mimo, że wydawał się ciekawy był spychany w czytelniczej kolejce przez powracającą myśl - pewnie będzie o nowych niezbitych dowodach autora na to, jak to ufocy itp. pomogli Chińczykom odkryć ten kontynent.

To że Kolumb nie był pierwszym odkrywcą Ameryki wiedzą chyba wszyscy. Przed nim byli tam Wikingowie, którzy odkryli północny skrawek lądu. Ale był ktoś jeszcze. Wg autora to właśnie Chińczycy są najważniejszymi odkrywcami i twórcami wielu osiągnięć kulturalnych i technicznych na tym terenie.
Autor przytacza bardzo dużo dowodów, które odnalazł na całym świecie, od odkryć archeologicznych i podobieństwa elementów kultury materialnej, obyczajowych, a nawet językowych.
Argumenty techniczne, nawigacyjne, na których Menzies bez wątpienia się zna wydają się potwierdzać jego teorię. Trzeba też jednak przyznać, że spotkała się ona z krytyką, a wiele z nich zostało podważonych.
Atrakcyjność czytania duża. Wartość merytoryczna... hmmmm...

Mazin82 | 2012-04-01

Niezwykla historia, swietnie napisana, wspaniale wydana. Naprawde mozna poczuc sie jakbysmy podrozowali razem z Autorem na pokladach skarbowej floty - od widoku lasu masztow w macierzystym porcie po wedrowke dzonek poprzez kolejne porty i morza Ameryki i swiata.
Wielu mowi, ze Menzies wszystko zmyslil. Mnie tam przekonal :)
A przynajmniej, pieknie w to wierzyc.

Jacoa1 | 2017-02-28
Przeczytana: 20 sierpnia 2005

Ciekawa i logiczna teoria.

vikingx | 2017-12-30
Przeczytana: 2007 rok