Zakazana archeologia: ukryta historia człowieka

Tłumaczenie: Marcin Rudziński
Wydawnictwo: Arche
Hidden history of the human race
historyczna

Zdumiewająco kompletny przegląd wszelkich znalezisk dotyczących poczatków ludzkiego gatunku, włącznie z tymi, które zlekceważono, ponieważ nie pasują do dominującego paradygmatu. Autorzy twierdzą, że historia człowieka jest o wiele dłuższa niż ta, którą znamy powszechnie.

Korneliusz | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Książka przedstawia wiele interesujących, ale niestety nie znanych szerszemu gronu informacji dotyczących historii powstania rodzaju ludzkiego, które stoją w sprzeczności z faworyzowaną od lat teorią ewolucją Darwina. Ponadto obnaża ona stronniczość towarzyszącą "odkryciom" rzekomo potwierdzającym ową teorię. Po przeczytaniu tej pozycji zacząłem jeszcze bardziej sceptycznie postrzegać darwinizm, który jest moim zdaniem traktowany zbyt dogmatycznie. Dlaczego tylko sześć gwiazdek? No cóż... Poważnym minusem książki jest przede wszystkim brak map, które mogłyby znacznie ułatwić "ogarnianie" całego materiału oraz miejscami zbyt rozwlekłe i szczegółowe opisy okoliczności towarzyszących danemu odkryciu. Jeżeli nie jesteś archeologiem, geologiem lub antropologiem, czy też dziedziny te nie leżą w kręgu twoich zainteresowań, to możesz śmiało pominąć tę pozycję. W każdym innym przypadku polecam!

A-- | 2012-04-30
Na półkach: Przeczytane, Banialuki

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Biorąc pod uwagę, że książkę napisało dwóch amerykańskich hinduistów, można oczekiwać wielu ciekawych teorii rodem z wed z domieszką amerykańskiego ducha. Można również oczekiwać głoszenia ich z zapałem godnym neofitów, którzy nawet przybrali sobie fajurskie hinduistyczne ksywki. Oczekuję po tej głębokiej analizie naukowej mocy atrakcji i ubawu po pachy. Są spore szanse, że panowie Drutakarma i Sadaputa Dasowie zostaną jednymi z moich ulubieńców:)
[przed przeczytaniem]

***
Ech, ech, ech.... Poświęciłem dwie godziny na przejrzenie tej pozycji. Nie miałem racji - panowie Dasowie nie zostali moimi ulubieńcami. Po pierwsze nic nowego. Naczytałem się kiedyś Danikena (oj, naczytałem...) - był bardziej kreatywny, a poza tym był praktykiem - jeździł po świecie i tam wymyślał swoje "rewelacje". Panowie Dasowie to teoretycy. Przejrzeli archiwa i wyciągnęli naukowe wnioski. Co prawda żaden z nich nie jest naukowcem, a w szczególności archeologiem, ale to oczywiście nie przeszkadza w...

Matacz | 2011-08-29

Praktycznie po przeczytaniu opisu każdego znaleziska nasuwa się pytanie: co jeśli to prawda? Czy to możliwe że tak mało wiemy? Czy pewne fakty są przed nami dobrze ukryte aby nie zaburzyć naszego "pięknego" życia? Lektura daje do myślenia :)

Róża_Bzowa | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Autorzy we wstepie zaznaczaja, ze obaj naleza do Miedzynarodowego Towarzystwa Swiadomosci Kryszny i badaja relacje miedzy wspolczesna nauka a obrazem swiata w pismach wedyjskich.
W tresci ksiazki nie znajdziemy jednak sladowych nawet ilosci tresci wspomnianych ksiag. Autorzy skupili sie na przedstawianiu faktow (odkryc archeologicznych) oraz ich odbioru w swiecie naukowym. Ksiazka jest bardzo kompetentnym i obszernym zbiorem tych faktow, posiada bardzo obszerna bibiografie, a reke autorow widac tylko pod koniec rozdzialow, gdy na podstawie przedstawionych faktow (i tylko faktow) wysnuwaja hipotezy.

Publikacja daje wiele do myslenia, zwlaszcza w kwestiach:
1. jak bardzo niescisle sa nauki przyrodnicze (np. biologia),
2. jak malo wiemy i ciagle bladzimy (mimo pychy "zdobywcow swiata"),
3. w jak ogromnej mierze wiedza zalezy od: emocji, zaleznosci personalnych, ambicji, kompleksow, strachu przez utrata reputacji czy zwykla pycha i przekonaniem o wlasnej nieomylnosci tych, ktorych...

mosadi | 2013-02-26
Przeczytana: 2009 rok

Autorzy wybiórczo prezentują historię odkryć z dziedziny paleoantropologii i mocno naciągają wątpliwości im towarzyszące. O ile książka zaczyna się ciekawie, o tyle druga połowa jest już zbiorem bajek do kwadratu.

Marcin Polański | 2011-01-09

Nie wierzę w historie o ufoludkach sterujących naszą ewolucją i potężnych cywilizacjach, które trwały w najlepsze w czasach dinozaurów. Jednak takie fantastyczne teorie robią wrażenie nie tyle ze względu na ich wartość naukową co potężny ładunek pozytywnych emocji intelektualnych zapładniających wyobraźnię. Zakazana archeologia zalicza się właśnie do tego typu świetnie napisanych pseudonaukowych mitów podanych w formie udającej naukowy pragmatyzm. Bardzo dobrze się czyta i szybko zapomina.

krystyna kalinowska | 2012-03-13

Ciekawe fakty,które nauka odrzuciła z powodu niezgodności zpanującymi
paradygmatami

Karolina Kaczmarek | 2016-03-09
Przeczytana: styczeń 2016

Interesująca książka. Jest zbiorem ogólnie omówionych badań z dziedziny archeologii. Przedstawiono mnóstwo faktów oraz rewolucyjnych teorii. Wiele pojęć i zagadnień zostało stosunkowo prosto wytłumaczonych. Jednakże naukowy charakter książki sprawia, że dosyć trudno się ją czyta.

zloty | 2010-05-10

Książka bardzo naukowa, rzetelna, ale też przez to ciężka w czytaniu. Bardzo wiele faktów i znalezisk, które przeczą ogólnie przyjętym teoriom o ewolucji i powstaniu życia na ziemi. Jeżeli ktoś poszukuje książek mogących zainteresować, jak książki E. von Dannikena, to mogą się zawieść - znajdą tu tylko suche fakty i dogłębne analizy znalezionych przedmiotów.

komestor | 2014-09-06

Stek bzdur urągający inteligencji przeciętnego czytelnika i zdrowemu rozsądkowi. Przeciętne wykształcenie na poziomie szkoły średniej powinno wystarczyć, żeby odkryć prezentowane tu niedorzeczności.