Listy do młodego konserwatysty

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Antropos". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Letters to a Young Conservative
83-7298-890-0
listy, konserwatyzm, konserwatysta
Michał Rak

Opierając się na swoich barwnych doświadczeniach, zarówno w konserwatywnym świecie, jak i podczas potyczek z lewicą, Dinesh D′Souza pragnie oświecić i zainspirować młodych konserwatystów, jak również uzbroić ich w narzędzia do polemik, które będą toczyli w szkole, na studiach i w codziennym życiu. Listy do młodego konserwatysty naświetlają również wątki, które dla D′Souzy stanowią fundament światopoglądu konserwatywnego: nie "wartości rodzinne" czy patriotyzm, lecz filozofia oparta na prawie natury i wierze w uniwersalne prawdy moralne. Swoim lekkim piórem Dinesh D′Souza pokazuje, że konserwatyzm nie musi być zaśniedziały i zamykać się w okopach, nawet jeżeli opiera się na zachowaniu status quo. Wręcz przeciwnie, stojąc przed zadaniem obnażenia miałkości podstawowych liberalnych założeń, konserwatysta musi być pełnym wyobraźni, radosnym, patrzącym w przyszłość partyzantem - filozoficznie konserwatywnym, ale z temperamentu radykałem.

mts | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Krótka książka, która podobała mi się, bo jest napisana w sposób lekki i dowcipny, co jest często mankamentem wielu wartościowych konserwatywnych pozycji. Autor, Hindus mieszkający w Stanach Zjednoczonych, w ponad 20 krótkich rozdziałach zwraca się do znajomego studenta, udzielając mu wielu wskazówek i nauczając go podstaw konserwatywnego światopoglądu. Najbardziej do gustu przypadły mi początkowe rozdziały w których D'Souza wspomina swoje młodzieńcze lata i "konserwatywne prowokacje", które uskuteczniał wraz z kolegami na studiach. Podczas lektury tych rozdziałów polski czytelnik z jednej strony śmieje się z pomysłowości ówczesnych studentów i sposobów w jaki uprzykrzali życie swoim ideowym oponentom, ale z drugiej strony przychodzi smutna refleksja, że tego typu środowisk w Polsce nie ma, a konserwatywny, czy szerzej - prawicowy bunt, zwykle przybiera postać sztampowego, a często żenującego, łatwego do ośmieszenia cyrku. Gorsze są rozdziały mniej osobiste, w których D'Souza...

Skąd takie wysokie noty "Listów"? Bo oto Autor śle do nas przekaz skrajnie odmienny niż u większości konserwatystów - oto możemy zwyciężać z "postępem" dzięki przebojowości, brawurze, a nawet... poczuciu humoru. Profesor akademicki hinduskiego pochodzenia, zachowując dystans do siebie, swoich zalet i słabości wspomina uczelniane wybryki przełomu lat 60. i 70. w USA, gdy lewica szturmowała wtedy instytucje. Ośmieszanie nowej ideologii poprzez wskazywanie jej sprzeczności, ale też przez intelektualne prowokacje udawało się zwłaszcza dzięki odwadze studentów zakorzenionych w wartościach konserwatywnych. Jak za pomocą akademickiej gazetki, studenckiej debaty czy listów do rektora stępić lewicowe ostrze? Zapiszcie się do adresatów d'Souzy, przeczytajcie jego listy, zwyciężajcie. Wynik tego zmagania jest nadal przed nami.

onchelo | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017