Dyktatura relatywizmu

Wydawnictwo: Prohibita

Marsz w kierunku totalitaryzmu rozkłada się na trzy etapy. Pierwszym jest negacja istnienia prawa i prawdy obiektywnej, czego konsekwencję stanowi zrównanie dobra i zła, grzechu i cnoty. Drugim – instytucjonalizacja dewiacji moralnych objawiająca się w przemianie prywatnej niegodziwości w publiczną cnotę. Trzecim wreszcie – wprowadzenie ostracyzmu społecznego i prawnej karalności dobra. Do...

Do tego momentu właśnie doszliśmy. Żyjemy w społeczeństwie hołdującym swoistemu antydekalogowi, w którym dozwolone jest wszystko poza publicznym deklarowaniem wierności zasadom porządku naturalnego i chrześcijańskiego.
Jest to zarazem ostatni moment, aby przeciwstawić się dyktaturze relatywizmu.

źródło opisu: http://prohibita.pl/21,Roberto-de-Mattei-Dyktatura-relatywizmu.html

Imachuemanch | 2013-08-12

Krótka analiza dominującego dziś nurtu w filozofii, życiu politycznym i religijnym, ukrytym pod nazwą relatywizmu. Autor po kolei opisuje i wyjaśnia pewne procesy odbywające się na świecie tzw. "Zachodu", pokazując, że to elementy tej samej układanki, idealnie do siebie pasujące. Dokonana krytyka relatywizmu samego w sobie nie jest niczym nowym. Przed de Mattei dokonało tego wielu wspaniałych ludzi. Tym nie mniej - pozycja obowiązkowa i warta propagowania wśród znajomych. Napisana przystępnym językiem i zwięzła. Cieszy odwaga autora odnoszenia się nawet do takich absolutnych klasyków jak Cyceron czy św. Tomasz (z przypisami!).

Konkwistador_druku | 2014-11-25

Tajemnicą poliszynela jest, że prof. R. de Mattei jest szykowany na wielkiego duchowego następcę Oliveiry. Tajemnicą jeszcze nieodkrytą jest, że do pięt mu nie dorasta. Książka niestety słaba, ogólnikowa, pełna zapalczywych odezw przeciwko relatywizmowi, ale bez wyjaśnienia jego korzeni, źródeł, metod funkcjonowania. Dla ambitniejszego czytelnika się nie nada, a początkującemu konserwatyście niewiele ułoży w głowie, poza frazesami typu: liberalizm zły, postmodernizm zły, a Ty módl się i pracuj! Następca Oliveiry wciąż oczekiwany.

Paweł | 2018-04-30
Przeczytana: 2013 rok