Zgubna pycha rozumu. O błędach socjalizmu

Wydawnictwo: Arcana

Ksiażka stanowi podsumowanie najważniejszych idei Hayeka w zakresie filozofii społecznej i politycznej w powiązaniu z teorią ekonomii i teorią ewolucji. Hayek twierdzi, że życie społeczne może się rozwijać we wszystkich dziedzinach, jeśli członkowie społeczności cieszą się wolnością jednostkową.

Dekadent | 2013-11-10
Przeczytana: 11 maja 2013

Książka jest genialnym dziełem, tego wybitnego myśliciela par excellence. Hayek udowadnia, że socjaliści (komuniści) mylą się w swojej doktrynie co do faktów - niemożliwe jest wytworzenie przez ludzki rozum systemu gospodarczego, społecznego, politycznego, który działałby prawidłowo. Głównym grzechem tych racjonalistów było zerwanie z większością dobrze działających mechanizmów, w imię konieczności dziejowej i rozumu. Jak wskazuje, człowiek poprzez tradycję przenosi najlepsze rozwiązania, które ewoluowały od początku naszej cywilizacji. Rozszerzony ład, który chcieli zniszczyć komuniści (marksiści), był możliwy dzięki trwaniu instytucji Kościoła Katolickiego (sam przyznaje się do bycia agnostykiem), który w swoich podstawowych wartościach uznaje wartość prywatną oraz rodzinę. Tradycja stojąca między instynktem, a rozumiem jest najwyższą wartością, która stworzyła cywilizację, dlatego nie można jej niszczyć.

Rozprawa jest genialnym dziełem, który raz na zawsze niszczy...

Pan_Jakub | 2014-04-03

Świetna, a zarazem trudna książka von Hayeka. Autor pisał ją pod koniec życia, często przerywając ze względów zdrowotnych, jednak zaskakuje swoją przenikliwością spojrzenia na sytuację panującą na świecie. Książkę dobrze scharakteryzował mój przedmówca, od siebie dodam iż jest ona swoistym zamknięciem tego, co Hayek opisał w "Drodze do zniewolenia", a także rozwinięciem na inne kwestie.

Marcin | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Hayek to mądry facet, a jego tezy trzymają się kupy, ale... trochę się wynudziłem; lektura nie porwała, a ja nie doznałem żadnego olśnienia w jej trakcie. Toteż 6, bo 10 to muszą być żarty.

Krzysiekn | 2014-06-18

Choć tytuł wskazuje na tematykę polityczną, jest to głównie rozprawa o metodologii nauk oraz historii idei. Ogrom wiedzy i fascynująca analiza.

Pawel_S | 2016-09-08
Łukasz | 2016-04-03