Wybaczyć Ameryce! Czyli co Stany Zjednoczone dały światu

Okładka książki Wybaczyć Ameryce! Czyli co Stany Zjednoczone dały światu Dinesh D'Souza
Okładka książki Wybaczyć Ameryce! Czyli co Stany Zjednoczone dały światu
Dinesh D'Souza Wydawnictwo: Fijor, Fijorr Publishing reportaż
reportaż
Fijor, Fijorr Publishing
2015-07-01
2015-07-01
Krzysztof Zuber, Joanna Zuber
USA U.S.A. Stany Zjednoczone Ameryka

Nie po drodze mi z przekonaniami i argumentami autora książki. Dinesh D`Souza, amerykański konserwatysta, jest znany ze swojej niechęci do liberalizmu, homoseksualizmu, feminizmu i Demokratów, których nazywa postępowcami. Wyrażana w książce krytyka nie jest konstruktywna a autor nie stara się napiętnować konkretnych sytuacji, za to wylewa w najlepsze całe szambo na Baracka Obamę.
- ,,Największy złodziej to nie Ameryka czy kapitalizm, ale łotr w garniturze z siedzibą w Białym Domu. On i jego towarzysze postępowcy zmieniają uczciwych Amerykanów w złodziei". (str. 266)
Autor jest zwolennikiem kapitalizmu (system szlachetny),bogatych przedsiębiorców (altruiści, myślisz inaczej- zazdrościsz)oraz utrzymania potęgi militarnej na świecie przez USA (strażnik wolności). Chociaż w książce wydanej w 2014 roku ani razu nie pada nazwisko Donalda Trumpa pokrętna logika prezentowana w ,,Wybaczyć Ameryce" przypomina wypowiedzi obecnego prezydenta, który jest Republikaninem, przedsiębiorcą i miliarderem, należy więc do grona osób, którymi Pan D`Souza tak się zachwyca. W swojej retoryce autor radzi mniej zamożnym, aby zamiast zazdrościć bogatym pomyśleli jak samemu zostać prezesem, wtedy im także będzie w życiu lepiej. Udowadnia, że biedni też się bogacą i to dzięki bogaczom tyle, że trochę wolniej. A militaryzm to nic innego jak obrona własnych interesów, żaden tam podbój świata. Niewolnictwo? Faktycznie było, ale przecież były liczne przypadki, w których czarnoskórzy też mieli swoich niewolników, stąd nie należy winą obarczać białych. Zresztą, co by nie mówić- i tak wszystkiemu winien jest Obama!
Książka ukazała się w Stanach Zjednoczonych w momencie, gdy zaczynano myśleć o następcy Baracka Obamy. Dinesh D`Souza na 308 stronach przekonuje, że jeśli wybory wygra Hillary Clinton to ona i Barack Obama razem podkopią narodowe ideały, będą odpowiedzialni za samobójstwo Ameryki, zostawią państwo trudne do poznania a Amerykanów pozbawią ojczyzny, ponieważ cechuje ich ,,chciwość i ambicja nie mniejsza niż skąpych oportunistów". (str. 114) oraz, że ,,jeżeli postępowcy na czele z Obama nadal podążać będą obraną ścieżką, przekształcą Stany Zjednoczone w państwo strachu, takie jak Iran czy inne terroryzujące swoich obywateli kraje totalitarne". (str. 283) Znając wynik wyborów w 2017 roku chyba wielu mu uwierzyło.

Do tej pory nie czytałem lepszej książki o USA. Pomimo brzydkiej okładki postanowiłem spróbować przeczytać dzieło Hinduskiego autora. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Tak naprawdę jest to moim zdaniem bardzo trafna analiza takich zjawisk jak polityka p. Obamy, kwestia kolonizacji Ameryki Północnej, wysiedlania Indian oraz wojny USA - Meksyk. Brak maksymalnej ilości gwiazdek ze względu na błędne stwierdzenie, że USA wybrało mniejsze zło sprzymierzając się ze Stalinem przeciwko Hitlerowi. Było to w kontekście przedstawiania Stanów Zjednoczonych jako imperium pokoju. Taka teza nie przystoi erudycie jakim jest p. D'Souza. Mimo wszystko jest to nieistotna rzecz z punktu widzenia całokształtu. Jest to naprawdę kawał dobrej politycznej lektury i naprawdę ciężko mi uwierzyć, że na świecie jest jakaś samodzielnie myśląca osoba, która nie zgodzi się z przynajmniej 90% spraw, które opisał autor w "Wybaczyć Ameryce". Pozycja wybitna.

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • History