Polski rok 1968

83-60464-02-2
PRL, marzec 1968
historia
Krzysiek W

„Określenie »Marzec 1968« należy do swoistej magii języka i raczej zamazuje niż objaśnia istotę i chronologię wydarzeń, które były przecież znacznie bardziej rozciągnięte w czasie: rozpoczęły się kilka miesięcy wcześniej i trwały kilka miesięcy później. Należałoby zresztą chyba mówić nie o jednym Marcu, lecz raczej o Marcach – w liczbie mnogiej. Pod pojęciem tym kryje się wszak kilka różnych, niekoniecznie ze sobą powiązanych, a niekiedy wręcz wykluczających się i przeciwstawnych nurtów” (ze wstępu).
Monumentalna praca Jerzego Eislera, wykorzystująca rozległą bazę źródeł archiwalnych i relacji oraz najnowszą literaturę, przedstawia całą złożoność i wieloaspektowość tego najsłabiej znanego z „polskich miesięcy”.

Mateusz | 2016-04-27
Na półkach: Historia, Przeczytane