Rozpad Austro-Węgier 1914-1918 (sprawy narodowościowe i działania dyplomatyczne)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia
Elevander

Monografia Henryka Batowskiego poświęcona jest rozpadowi wielonarodowej monarchii Habsburgów, która przez wieki stanowiła jedno z najważniejszych ogniw systemu politycznego Europy. Autor przedstawia problemy narodowościowe w państwie Franciszka Józefa I w okresie poprzedzającym wybuch I wojny światowej, a następnie prezentuje stopniowy rozpad Austro-Węgier w wyniku niepowodzeń państw centralnych na froncie, a także wewnętrznych dążeń narodów monarchii do zdobycia niepodległości. Szczegółowo omówione zostały działania dyplomatyczne dążące do przeprowadzenia rozbioru państwa Habsburgów i utworzenia w jego miejsce nowych tworów państwowych, obejmujące przede wszystkim narody słowiańskie.

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://antykwariatpl.pl/899-1309-thickbox/x.jpg

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Otwiera oczy.
Praca o agonii państwa udającego mocarstwo przez ostatnie 40 lat istnienia.
Tygiel narodów, rozbieżne dążenia, próby zachowania jedności i wszechogarniająca rezygnacja.
Książka otwiera oczy czytelnikowi na wiele problemów całego regionu mających korzenie w tamtych czasach.

Książka H. Batowskiego jest znakomitym studium rozpadu wielonarodowej monarchii habsburskiej. Autor opisuje w niej stosunki narodowościowe w tym państwie w przeddzień wybuchu I wojny światowej, a następnie szczegółowo omawia poszczególne lata wojny. Ukazuje jak zmieniał się w oczach mocarstw i narodów monarchii stosunek do państwa Habsburgów. Mocno eksploatowany jest wątek Jugosłowian, którzy przeszli od popierania Wiednia do działań wyraźnie mu wrogich. Sporo miejsca poświęcono też na polski stosunek do monarchii austro-węgierskiej, omówione zostało więc tzw. rozwiązanie austro-polskie. Czytelnik może zastanowić się też nad niemądrą polityką Węgrów, którzy nie dostrzegali słabości monarchii i nawet w przeddzień jej upadku nie byli gotowi na ustępstwa względem zamieszkujących ziemie Korony Świętego Stefana ludów niemadziarskich. Książka ta pozwala zrozumieć genezę wielu problemów, jakie w okresie międzywojennym i już po 1945 roku nękały Europę Środkowo-Wschodnią. Szczerze polecam...