Historia Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej. Tom I: 1280-1808

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
History of the Ottoman Empire and Modern Turkey
historia
Rimokan

„Książka Stanforda Shawa jest jedną z najbardziej znanych i cenionych prac poświęconych dziejom Turcji od założenia państwa Osmanów w Anatolii w XIV wieku, przez czasy wielkiego imperium, na którego gruzach powstała w 1923 roku Republika Turecka, po rok 1975. We wprowadzeniu Shaw kreśli dzieje ludów tureckich w Azji Środkowej, skąd wywodzili się protoplaści dzisiejszych Turków, mieszkańców republiki. Autor omawia nie tylko wydarzenia historyczne, lecz także szeroko uwzględnia system administracyjny, gospodarczy i finansowy imperium, kreśli rozwój piśmiennictwa i literatury pięknej okresu klasycznego. Książka daje niezwykle bogaty obraz dziejów Turcji przedstawiony w interesującej formie.”

Prof. Tadeusz Majda

„Praca Stanforda J. Shawa jest niezwykle szczegółowym opracowaniem prawie siedmiuset lat historii państwa tureckiego. Oprócz obszernych opisów i analiz ważnych wydarzeń historycznych książka ta zawiera cenne i wartościowe dane bibliograficzne, indeksy oraz mapy. Jest doskonałym uzupełnieniem polskich publikacji poświęconych zagadnieniom historii Turcji, z których żadna w tak obszerny i szczegółowy sposób nie odnosi się do omawianych tematów.”

Prof. Ewa Siemieniec-Gołaś

źródło opisu: wydawnictwodialog.pl

źródło okładki: wydawnictwodialog.pl

jardian | 2019-02-14

Z historią Turcji warto się zapoznać. Kilka lat temu mieliśmy wysyp książek o Turcji, związanych ze "Wspaniałym stuleciem". Podróżujemy na co dzień do Turcji, tym bardziej warto poznawać jej historię.

Książka przeleżała swoje. Pierwszy raz czytana była gdzieś rok temu.
Nie jest to nudny wykład akademicki, ale bardzo potoczysta, przystępna narracja. Mamy wiele ciekawostek związanych z dziejami Turcji i Turków.

Autor prowadzi narrację chronologicznie, od najdawniejszych, stepowych czasów, poprzez Imperium Osmańskie.

Wiem, że drugi tom też zamówię.

Polecam Wam tę książkę, gdyż jak wspomniałem, Turcja to bardzo ważny kraj na styku Azji i Europy, a jej losy wiążą się z losami naszej Ojczyzny.

Dardan | 2017-04-15
Przeczytana: 18 marca 2017

To już kolejna książka o Imperium Osmańskim, którą miałem okazję przeczytać. Praca ta nie jest najnowsza, bo przedmowa do wydania angielskiego została napisana w 1976 roku, lecz jest ona jedną z niewielu przetłumaczonych na język polski o tak szerokich ramach czasowych. Obejmuje ona dzieje imperium w latach 1280-1808, opisując szeroko dzieje twórców imperium na długo przed imperium. Geneza państwa Osmańskiego jest tutaj bardzo szeroko nakreślona, ale zacznijmy od początku i po kolei.
Książka jest podzielona na dwie główne części:
a) powstanie i rozwój imperium - do 1566
b) decentralizacja i tradycyjne reformy - do 1808
Każda z nich zakończona jest naprawdę potężnym pakietem informacji o społeczeństwie i administracji imperium w omawianym czasie. Te główne części są podzielone na mniejsze, o bardziej szczegółowym i węższym wymiarze czasowym. Na początku i na końcu książki autor zamieścił dwie mapy - rozwój imperium do 1683 na początku oraz rozpad imperium i powstanie republiki do...

Adam1ab | 2016-12-21

Bardzo dobra książka, ukazująca różne aspekty życia Imperium Osmańskiego przez stulecia.