Najnowsze artykuły
Artykuły
Pierwsza w Polsce biblioteka całodobowaAnna Sierant1Artykuły
Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?LubimyCzytać4Artykuły
George R.R. Martin, John Grisham, George Saunders i inni autorzy pozywają sztuczną inteligencjęAnna Sierant6Artykuły
Książki na jesień: tytuły, po które warto sięgnąćAnna Sierant32
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanford J. Shaw

Źródło: wikipedia
3
7,6/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 17.08.1930Zmarły: 17.08.2006
Was an American historian, best known for his works on the late Ottoman Empire, Turkish Jews, and the early Turkish Republic. He has been described as "one of the most prolific Ottoman historians in the United States." Shaw was also well known for his denial of the Armenian Genocide.
7,6/10średnia ocena książek autora
23 przeczytało książki autora
137 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2016
Historia Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej. Tom I: 1280-1808
Stanford J. Shaw
7,6 z 18 ocen
85 czytelników 7 opinii
2016

2012
Historia Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej. Tom II: 1808-1975
Stanford J. Shaw, Ezel Kural Shaw
6,4 z 7 ocen
52 czytelników 3 opinie
2012

2012
Historia Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej
Stanford J. Shaw
8,7 z 3 ocen
28 czytelników 2 opinie
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Historia Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej Stanford J. Shaw 
8,7

Zdecydowanie polecam tą książkę. W jednej książce otrzymujemy wszystko to czego chcemy dowiedzieć się o Imperium Osmańskim i nie mamy gdzie zapytać. Przy pracy tej wielkości ciężko uniknąć gorzej napisanych rozdziałów, ale generalnie czyta się przyjemnie. Miejscami natrafiałem na zgrzyty, które nie wiem czy przypisywać autorowi, czy tłumaczowi. Rozwój osmańskiej gospodarki w okresie republiki to zapewne błąd tłumacza. Niestety najłatwiejsze dla mnie do zweryfikowania informacje dotyczące Polski obciążają raczej autora. Michał Korybut Wiśniowiecki zmienia się nam w Jana Kazimierza, Kraków odpada od Polski już w pierwszym rozbiorze, a w czasie Wielkiej Wojny czytamy o planach ataku na rosyjską Galicję.
Mimo wszystko zdecydowanie polecam.
Historia Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej. Tom I: 1280-1808 Stanford J. Shaw 
7,6

Kolejna książka wydawnictwa Dialog bardzo rzeczowa i dobrze napisana/przetłumaczona.
Autor jest trochę zafascynowany historią Osmanów/Turków, ale nie zabiera mu to trzeźwego osądu o sytuacji w Imperium Osmańskim. W książce opisana jest nie tylko historia, ale też szerokie spektrum życia gospodarczo-społecznego.
Dla mnie zastanawiające jest to, jak imperium po początkowych okresach sukcesów mniej więcej do połowy XVI w., w zasadzie bez większych reform trwało siłą rozpędu do XX w. Dla nas Europejczyków, dla nas Polaków szczególnie po przez wielość wspólnych konfliktów, wydaje się że I.O. było silnym monolitem, a tak naprawdę było targane bardzo mocnymi wewnętrznymi podziałami i rozłamami, które często doprowadzały Państwo prawie do upadku/rozpadu. Aż dziw bierze, że imperium oparte głównie na niewolnictwie zwłaszcza chrześcijan (narodów podbitych ja Grecy, Serbowie, Bułgarzy, Koptowie, Ormianie, Gruzini, Węgrzy),ale nie tylko, przetrwało bez większych reform do czasów współczesnych. Do tego jeszcze zaskoczyła mnie nieudolność i brutalność Sułtanów, którzy często byli na łasce koterii pałacowych i intryg haremu. Dla sułtana ważniejsze była walka o tron z innymi pretendentami, niż reformowanie i zarządzanie państwem. I tu wychodzi różnica między Europejskim podejściem a Muzułmańskim do spraw dziedziczenia, a przez to i polityki zarządzania państwem oraz ryzykiem wygaśnięcia dynastii, co wiąże się z walkami o władzę, po ew. wygaśnięciu lokalnej dynastii. Tego problemu dyn. Osmańska nie miała, ale za to miała inny problem z nadmiarem pretendentów.
Harem po przez wielość żon dawał władcy gwarancje spadkobiercy, ale najczęściej dawał, aż za dużo pretendentów do tronu, co prowadziło do brutalnych wyniszczających wojen wewnętrznych, przez co kraj nie mógł się reformować, a gł. zmartwieniem władcy było eliminowanie kolejnych pretendentów, a tylko w miedzy czasie zajmował się sprawami wewnętrznymi i zewnętrznymi, co finalnie doprowadziło Imperium do upadku.
W tej książce autor w umiejętny sposób kreśli zależności, systematyzując i łącząc fakty, dlatego warto przeczytać tą książkę, żeby lepiej zrozumieć podejście bliskowschodnie do polityki, gospodarki i społeczeństwa.