Tajemniczy płomień królowej Loany

Tłumaczenie: Krzysztof Żaboklicki
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
La misteriosa fiamma della regina Loana
literatura piękna

Tajemniczy płomień królowej Loany , najnowsze dzieło włoskiego mistrza, zaskoczy jego czytelników.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 2028
Mlg | 2019-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Giambattista Bodoni zapomina kim jest. Jego bliscy szybko wypełniają współczesną lukę uświadamiając mu jego status rodzinny i zawodowy. Jego natomiast dręczy otchłań zamglonej przeszłości. Kim był?
Nostalgicznie bolesne poszukiwania osobistych wspomnień by odbudować nie tylko własną tożsamość, ale także istotę późniejszej pogoni za snem młodości.
Książkę przeczytałam ponownie po latach, dostarczyła mi wielu wzruszeń. Polecam.

Lucy | 2018-07-15
Przeczytana: 17 lipca 2018

Nie porwała mnie

Wojciech Gołębiewski | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Ciekawy pomysł Eco. A skoro tak, to żebym się nie pogubił odnotowuję końcówkę świetnej recenzji nieznanego autora, znalezioną na: https://www.noir.pl/ksiazka/358/Umberto-Eco-Tajemniczy-plomien-krolowej-Loany

„....Umberto Eco zabiera czytelnika w niezwykłą podróż, a ów towarzyszy mu w poszukiwaniu utraconego (nie straconego!) czasu, a być może także w poszukiwaniu wieczności, ale również w próbie odnalezienia istoty własnego ego, w próbie dotarcia do tego, co ukryte. Dzięki zastosowanym przez pisarza chwytom i konwencjom wędrówka ta staje się czystą przyjemnością. Na szczególną uwagę zasługuje zakończenie powieści, ponieważ pozostawia ono w odbiorcy niezapomniane wrażenie. Finał jest szalony i zupełnie niespodziewany. Przywodzi na myśl szereg zróżnicowanych i dość swobodnych skojarzeń, jak choćby rewię w iście amerykańskim stylu, rzeczywistość rodem z powieści fantasy, ale też motyw dance macabre ze średniowiecznych malowideł, jakiś infernalny pochód czy...

tomsn | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Tym razem Autor - Mistrz daje przegląd kultury pop lat okołowojennych, z solidna dawką klasyki. I to jest wspaniałe, dodatkowo znakomite części o starodrukach oraz fascynująca historia epicka, dorastania w ciekawych czasach

Zonk | 2018-01-03
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Najsłabsza książka Umberto Eco, ale wciąż nadaje się do przeczytania, zwłaszcza dla fanów popkultury.

Właściwie cały opis, do tego praktycznie wyjawiający końcówkę, znajduje się z tyłu okładki, więc nie mam nic do dodania. Nieodparcie ciśnie mi się tylko na myśl, by podsumować całą tę pozycję jednym obraźliwym zdaniem: "Autobiograficzne popiardywania starego komunisty nad swoim faszystowskim dzieciństwem."

poetyczna | 2017-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Cenię książki Umberto Eco za umiejętne łączenie zdolności narratorskich z ogromną wiedzą na temat literatury. Ta książka to tylko jeden z przykładów tej fascynującej symbiozy.

Nina Sefardynowicz | 2016-10-26
Przeczytana: 18 listopada 2008

Powiem tak, warto zawsze czytać Umberto Eco, jako po prostu klasę samą w sobie, jednak ta rewelacyjna książka chyba dla sporej grupy osób może być ciężko strawialna ze względu na ponadprzeciętną erudycję zarówno głównego bohatera jak i autora powieści. Ja czytałam tę powieść przez ok. 1 miesiąc, ale moim zdaniem warto było. To ten rodzaj powieści, który może i z pewnym bólem, ale jednak zdecydowanie poszerza horyzonty czytelnika.

Dopplerek | 2016-07-02

Choć czytałam ją już z 7 lat temu, nadal wyraźnie pamiętam jej fragmenty. Jedyna w swoim rodzaju.

Brises | 2016-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2016

W poszukiwaniu własnych wspomnień. Szanowany antykwariusz cennych książek w wypadku traci pamięć związaną z jego przeżyciami osobistymi. Książka opisuje próby odzyskania tej "zguby", jak to często się u Ecco, jego fabuła nie posuwa się do przodu z rykiem Formuły 1. To intymna podróż do dzieciństwa spędzonego we Włoszech za czasów Mussoliniego, podpierana rozległymi cytatami ze źródeł kulturowych z tamtej epoko, ale nie tylko. Jeżeli ktoś ma lekkie zacięcie historyczne lub bibliofilskie i nie przeszkadza mu niewielka ilość "cliff hangerów" (bo ile razu można wisieć nad przepaścią poruszając się po historii tempem spacerowym?) to ta książka może okazać się interesującą kopalnią wiedzy.

| 2016-01-02

Bywały momenty, że wątpiłam, czy doczytam do końca, ale zakończenie trochę wynagrodziło :)