Dom z obserwatorium

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Observatory mansions
83-7298-668-1
literatura angielska

Observatory Mansions był kiedyś rezydencją rodową Orme'ów. Teraz jest tylko zrujnowaną kamienicą na środku ruchliwego ronda, zamieszkaną przez ekscentryków. Alice Orme nigdy nie wstaje z łóżka, jej mąż tkwi przez całe życie w starym fotelu, a ich syn, Francis, doskonali się w sztuce bezruchu, stojąc na cokole jako żywy posąg w centrum zniszczonego miasta. Francis ściśle przestrzega Prawa...

Alice Orme nigdy nie wstaje z łóżka, jej mąż tkwi przez całe życie w starym fotelu, a ich syn, Francis, doskonali się w sztuce bezruchu, stojąc na cokole jako żywy posąg w centrum zniszczonego miasta. Francis ściśle przestrzega Prawa Białych Rękawiczek - nie dotyka niczego gołą ręką. Poza tym kolekcjonuje eksponaty do swojej tajemnej wystawy przedmiotów skradzionych, nie z powodu ich wartości materialnej, ale dlatego, że są cenne dla właścicieli.

Przyjazd nowej lokatorki zakłóca tę spokojną rutynę. Anna Tap jest kruchą, na wpół niewidomą kobietą, ale ma dziwny dar - wzbudza zaufanie. Mieszkańcy kamienicy stopniowo otwierają przed nią swoje serca. Francis musi zacząć działać, zanim dziewczyna zmusi go, by spojrzał w przeszłość i odkryje tajemniczy najważniejszy eksponat Muzeum. Fale wspomnień i pożądania wstrząsają zmurszałymi ścianami Observatory Mansions. Zdaje się jednak, że demoniczny Portier ma swoje własne plany...

Debiutancka powieść Edwarda Careya jest wyjątkowo oryginalna. To nawiedzony świat zamieszkany przez dziwaków, którzy na długo zapadają w pamięć.

kaś | 2014-10-30

Uwielbiam tą książkę! Każda postać, każde zdarzenie jest jedną wielką metaforą, którą można odnieść do swojego życia. Tego co opisuje autor nie można brać na serio, w książce nie będzie akcji, nie o to chodzi. Mnie zaczarowała, urzekła, wciągnęła i dała do myślenia. Piękna!

kakaja1 | 2013-01-13
Na półkach: Outsiders, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2013

Bardzo proszę nie sugerujcie się recenzjami zamieszczonymi na okładce książki:<br />
"Filmy Davida Lyncha zdają się przy niej słoneczne i sielankowe". <br />
"Publishers Weekly Starred Review"-<br />
<br />
BZDURA. O mało nie odłożyłam książki na biblioteczną półkę po przeczytaniu tej recenzji. Z gotykiem to też nie ma wiele wspólnego.<br />
<br />
Napisana pięknym językiem, momentami dla smakoszy :-) <br />
Refleksyjna, o ludziach, którzy gdzieś się w tym życiu pogubili, i ograniczyli ścieżki swojego życia do krótkich odcinków….. z pokoju do pokoju…z domu do pracy. Dziwacy? Tak to nazywamy, bo komu się chce albo kto się odważy zajrzeć do okna ich duszy. Po przeczytaniu tej powieści- cieplejszym okiem spojrzę na „dziwaka”…a może nawet …odważę się na coś więcej. Gorąco polecam!

Ilość stron: 336 + suplement = 370
To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis zamieszczony na pierwszej stronie, bo mini recenzje na okładce nic mi nie mówiły na temat o czym może być ta książka. Z reguły wolę opis od takich recenzji.
Na początku treść nie zaciekawiła mnie. Potem jest trochę ciekawsza, ale dalsze rozdziały już nie za bardzo. Z trudem doczytałam do końca. Byłam ciekawa treści, a nie dało się domyślić dalszych losów bohaterów. Mimo to zakończenie zaskakujące. Ja nie polecam, ale każdy może myśleć inaczej i przeczytać.

gosi-enka | 2014-08-21
Przeczytana: sierpień 2014

Zdecydowanie NIE polecam.
Zmusiłam się, żeby przeczytać do końca, bo nie lubię zostawiać książek w połowie, ale zmęczyłam się przy czytaniu potwornie.

Kari | 2016-11-12
cynamonowakawa | 2016-09-23