Zero

Zero
83-7150-581-7
horror
Barbara

Wszystko zaczęło się, gdy Nakota ujrzała w jednym z pokoi ciemny otwór i zapragnęła kochać się tam, docierając do sekretnych, pełnych nadziei głębi. Postanawiając eksperymentować, umieściła najpierw owada, a potem mysz w niby dziurze. Z otchłani Nibydziura każdego dnia i nocami przyzywa Nicholasa, zarażając jego duszę i wciągając go w podróż w świat obsesji, mroku i ślepego trafu.

Marcin | 2014-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Powieść nagrodzona "Bram Stoker Award" a więc bardzo szczególnym wyróżnieniem dla literackiego horroru. Jednak "Zero" z typowym klasycznym horrorem ma tak naprawdę niewiele wspólnego. To książka dość dziwna, określiłbym ją bardziej jako "weird fiction" lub "bizarro fiction".

Punktem wyjścia dla fabuły jest tajemnicza czarna dziura w podłodze którą odnajdują bohaterowie. Nie znajdziemy w tej powieści demonów, potworów czy czegokolwiek z klasycznego sztafażu literackiej grozy. Ba! Autorka nawet nie uraczy nas wyjaśnieniem zachodzących dziwnych zjawisk! Tu nie ma odpowiedzi na pytania: dlaczego? po co? i skąd? Są tylko ludzkie obsesje, lęki, żądze i wszechogarniające szaleństwo. Jeślibym miał przyrównać tą powieść do czegokolwiek to niechybnie byłyby to filmy Davida Cronenberga, równie dziwne, brudne, zmysłowe i niepokojące, ale jakoś urzekające...

"Zero" jest bardzo przystępnie napisane. Czytało mi się naprawdę dobrze. Powieść ma świetny początek i mocny finał. Środkowa część to...

Zaczytana | 2013-05-04

Pamiętam tę książkę jako jedną z najgorszych jakie w ogóle czytałam.
Stracony czas.

romeo | 2016-11-14
Przeczytana: 12 listopada 2016

A miało być tak pięknie!" Tour de force stylu,horroru,mocnych emocji, lęku i obsesji" - głosi blurb na okładce. Wiązałem spore nadzieje z tą powieścią, niestety, totalnie się zawiodłem. Jest niby jakiś pomysł: oto para przyjaciół odkrywa tajemniczą anomalię, którą nazywają Nibydziurą. Początek jeszcze wygląda obiecująco. Ale później jest coraz bardziej mętnie, gdy wokół Nibydziury tworzy się jakaś sekta złożona z osób, które chcą ją zobaczyć, ale nie mogą.Trwają jakieś wzajemne przepychanki o prawo do Nibydziury, z ktorych niewiele wynika.Beznadzieja.

esox99 | 2010-10-15
Przeczytana: 2007 rok

Wciąga a wyobraźnia autora chyba nie zna granic.

Kaduk | 2011-12-19
Przeczytana: 07 września 1997
nellanna | 2012-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Nie tak dobra jak "Skóra" ale godna polecenia; dla tych, którzy lubią, jak ja, pokręcone klimaty.

madzik20770 | 2010-12-14
Przeczytana: 15 listopada 2009

dla ludzi o mocnych nerwach

gorekfaworek | 2016-12-04
Firstlight OftheDay | 2016-11-07