Dialogi

filozofia starożytna, Platon
filozofia i etyka
Iselor

Książka zawierajaca następujące dialogi Platona:

Fajdros, Uczta, Menon, Eutyfron, Obrona Sokratesa, Kriton, Fedon, Timaios, Kritias.

czytający | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Wyprawa do starożytnego świata Sokratesa przypomniała mi o tym, jak łatwo jest chodzić w kółko i ciągle wracać do punktu wyjścia. Gdy zgodnie z myślą greckiego filozofa, podejmowałem się próby obejścia jakiegokolwiek stwierdzenia, to zawsze uświadamiałem sobie, że tak naprawdę z jakiejkolwiek strony bym spojrzał na daną sprawę, to i tak mógłbym obronić każdą rację. Uzbrojony przez wielkiego myśliciela w szacunek do mądrego przekonywania innych ludzi do swoich powodów, bawiłem się filozofią w takt dialogów spisanych przez Platona. Okazało się to bardzo ciekawym zajęciem podczas długich, zimowych wieczorów. Na kilka dni przesiąkłem atmosferą oliwnych gajów w których zgromadzeni słuchacze z cierpliwością wysłuchiwali mówców obdarzonych darem przemawiania. Oczywiście prym w tych nie pozbawionych logiki dyskusjach wiódł Sokrates, utożsamiany przez jemu współczesnych z uwielbieniem skromnej mądrości. Czuję się zaszczycony faktem, że i mnie udało się uszczknąć coś z tych wielkich i...

wicher_Lab | 2011-03-26
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo skuteczny w przekazie język, bez ani jednego zbędnego słowa. Polecam przedstawianą przez Platona postać Sokratesa jako alternatywę dla Jezusa, bo w sumie podobną moralność głosi, a do tego operuje zabójczą ironią i humorem. Czysta i zrozumiała filozofia oparta na obserwacji życia plus zabawna geneza Wszechświata i Człowieka. Ciekawostką może okazać się dla wielu biseksualizm starożytnych, który był na porządku dziennym, a tym bardziej nocnym...

Yrr | 2016-06-17

Jeszcze tak całkiem niedawno nie można było uchodzić za wykształconego, bez znajomości tego dzieła. Nie jest to lektura dla każdego, podobnie jak dobre wykształcenie. Jeśli ktoś chce uchodzić za inteligentnego erudytę powinien przeczytać. Inteligentny erudyta dodatkowo zrozumie, wyciągnie wnioski i znajdzie własne argumenty do uzupełniania dyskusji.

Jeśli ktoś nie wie, czego się spodziewać, to ostrzegam: tu nie ma akcji, są tylko dialogi, trudne, inteligentne, pełne humoru (ten humor jest subtelny, zawarty w logice lub grze argumentów, nie każdy jest w stanie to zrozumieć i odszukać). Pojedynki na logikę a argumenty. Czasem śmiertelne.

Babinicz | 2015-05-23

Moim zdaniem taka jest przewaga Platona nad Arystotelesem, że teoretycznie przegrał z nim "sztukę" filozofii, ale sam był inicjatorem utworzenia pojęcia "sztuka". Cudowne dialogi, w których uczestniczyć powinien każdy człowiek "szukający mądrości".

Ranthenerix | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Arcydzieło filozofii. Doskonały wybór dialogów w zbiorze, od tych traktujących tematykę etyczną, przez te o duszy i człowieku, aż po ontologię i filozofię przyrody. Platon był nie dość, że mędrcem i filozofem, to nie brakowało mu polotu artystycznego, dzięki czemu dialogi czyta się przyjemnie, mimo trudności poruszanych tematów. Bardzo rozwijająca lektura, polecam każdemu!

sztetter | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

Przeczytałem cztery Dialogi: Ucztę, Eutyfrona, Obronę oraz Kritona. Wypożyczając książkę, zdziwiłem się, ile miejsca zajmują wstępy i komentarze, i początkowo planowałem je pominąć, oczekując suchego opisu faktów i nadmiaru szczegółów.

Choć z mieszanymi uczuciami zabrałem się za pierwszy wstęp, styl Witwickiego od razu mnie przekonał. Plastyczny, soczysty, przystępny choć nie uproszczony - tak można opisać tekst tłumacza. Świetną przystawkę podał przed głównym daniem.

Uczta to jeden z najlepszych tekstów, które czytałem. Kolejni uczestnicy wygłaszają mowy pozornie na temat miłości, ale w rzeczywistości dotyczą różnych aspektów życia. Pomiędzy nimi zabawne wydarzenia stanowią prawie komediowe przerywniki.

Eutyfron traktuje o pobożności i religii. Jak we wszystkich Dialogach, tekst dostarcza przemyśleń ważnych tak wtedy, jak i teraz. Zwraca uwagę głupota tytułowego bohatera i ironiczna mądrość Sokratesa.

Obrona i Kriton są inne, tutaj pojawia się proces i uwięzienie Sokratesa, a...

Ewagriusz | 2018-03-30

Platona się nie ocenia, to raczej Platon ocenia nas:).

Krzysiek | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Podróż do świata starożytnego, zaskakująco ponadczasowa. Sporo myśli Sokratesa daje kompletnie inne spojrzeniena dane kwestie. Czasami język bywa oporny, lecz warto przez to przebrnąć

Prez | 2018-01-07
Przeczytana: 2001 rok

Napisać 25 wieków temu teksty, które otworzyły dyskusje filozoficzne trwające do dziś. Respekt.

Wisinia | 2012-12-21

"Platon, czekoladowy baton. Dobry, piękny, prawdziwy..."