Platon, a właściwie Arystokles, bo Platonem został nazwany znacznie później z powodu swoich szerokich ramion (427 - 347 p.n.e.), pochodził z arystokratycznej rodziny. Był starannie wykształconym człow... Platon, a właściwie Arystokles, bo Platonem został nazwany znacznie później z powodu swoich szerokich ramion (427 - 347 p.n.e.), pochodził z arystokratycznej rodziny.
Był starannie wykształconym człowiekiem. Pobierał nauki atletyczne, muzyczne, malarskie i poetyckie. Nadto przez osiem lat był uczniem Sokratesa. Po śmierci wielkiego filozofa bardzo dużo podróżował: Megara, Kyrena, południowa Italia (kręgi pitagorejskie), Sycylia. Interesował się polityką.
W 387 r. p.n.e. w gaju poświęconym herosowi Akademosowi na przedmieściu Aten Platon założył swoją słynna Akademię, w której nauczał aż do swojej śmierci. W 529 r. p.n.e. Akademia została zamknięta przez Justyniana.
Z 44 utworów jakie miał stworzyć Platon, zakwestionowano autentyczność ośmiu i to już w starożytności. Dzisaj przyjmuje się, że Platon jest autorem 27 dialogów i 11 listów. Tę spuściznę usystematyzował tematycznie Arystofanes z Bizancjum, a Trazyllos podzielił ją na 9 tetralogii ("czwórek"). XIX w. podzielił Dialogi na trzy części ze względu na przypuszczalny okres ich powstania. Niemal we wszystkich Dialogach Platona bohaterem jest Sokrates i osoby, z którymi toczy dyskusje.
Pierwszy okres twórczości Platona był okresem wierności naukom Sokratesa i oscylował głównie wokół zagadnień etycznych.
Drugi, wychodzi poza granice sokratyki, poza teorię poznania i działania. Platon zajął się teorią bytu i stworzył teorię wiecznych idei oraz własną koncepcje poznania.
W okresie trzecim Platon skupia się na zastosowaniu swojej teorii idei i rozszerza swoje badania na filozofię przyrody i szczegóły filozofii państwa.
Najbardziej znanym z dialogów Platona jest Uczta, natomiast najobszerniejszymi utworami liczące 10 ksiąg Państwo oraz Prawa (12 ksiąg).
Platon doprowadził do samych szczytów rozwój formy dialogu, która to forma na stałe weszła do literatury europejskiej. Dialogi Platona można było rozkładać na akty (to zbliżało je do komedii lub tragedii), z mistrzowsko nakreślonym tłem i scenerią oraz doskonałym rysunkiem psychologicznym bohaterów.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Biesiada
Biesiada
Platon

8,23 (22 ocen i 1 opinii)
czytelników: 71 | opinie: 1 | ocena: 8,23 (22 głosy)
Dialogi
Dialogi
Platon

7,74 (250 ocen i 14 opinii)
Dialogi
Autor:
Książka zawierajaca następujące dialogi Platona: Fajdros, Uczta, Menon, Eutyfron, Obrona Sokratesa, Kriton, Fedon, Timaios, Kritias.
czytelników: 818 | opinie: 14 | ocena: 7,74 (250 głosów) | inne wydania: 1
Dialogi t. I-II
Dialogi t. I-II
Platon

7,63 (16 ocen i 2 opinii)
Dialogi t. I-II
Autor:
Seria: Biblioteka Europejska
Nietrudno policzyć, że na przekładach Władysława Witwickiego wychowały się już w Polsce trzy pokolenia. Pokolenia nie tylko filozofów i uczonych humanistów, ale tak zwanych zwykłych czytelników. To że...
czytelników: 70 | opinie: 2 | ocena: 7,63 (16 głosów)
Eutydem
Eutydem
Platon

6,38 (13 ocen i 1 opinii)
Eutydem
Autor:
Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii
Jeden z dialogów Platońskich. Tytułowy Eutydem wraz z bratem przybył do Aten z Turioi. Wspomnienie spotkania z przybyszem w Likejonie rozpoczyna dialog Sokratesa z Kritonem. Kolejne dzieło Platona poś...
czytelników: 50 | opinie: 1 | ocena: 6,38 (13 głosów) | inne wydania: 1
Eutyfron
Eutyfron
Platon

7,18 (72 ocen i 5 opinii)
Eutyfron
Autor:
Utwór greckiego filozofa (ok. 427 - 347 p.n.e.) należy do cyklu tzw. dialogów sokratejskich, w których filozof przedstawia postać i poglądy swojego mistrza. Akcja dialogu dotyczy najbardziej drama...
czytelników: 150 | opinie: 5 | ocena: 7,18 (72 głosy)
Eutyfron. Fedon
Eutyfron. Fedon
Platon

7,5 (4 ocen i 0 opinii)
Eutyfron. Fedon
Autor:
Seria: Biblioteka filozofów
Książka zawiara dialogi platońskie zatytułowane "Eutyfron" i "Fedon"
czytelników: 18 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (4 głosy)
Eutyfron. Obrona Sokratesa. Kriton.
Eutyfron. Obrona Sokratesa. Kriton.
Platon

7,38 (50 ocen i 6 opinii)
Eutyfron. Obrona Sokratesa. Kriton.
Autor:
Seria: Biblioteka Europejska
Na podstawie: Platon, "Dialogi", wydanie ze wstępem i objaśnieniami.
czytelników: 126 | opinie: 6 | ocena: 7,38 (50 głosów) | inne wydania: 1
Fajdros
Fajdros
Platon

7,22 (143 ocen i 2 opinii)
Fajdros
Autor:
Seria: Biblioteka Europejska
A miejsca tego, które jest ponad niebem, ani nie oddał nigdy żaden z poetów ziemskich w pieśni, ani go w pieśni godnie oddać zdoła. A ono takie (nie bójmy się prawdy, skoro już świat prawdy słowami ma...
czytelników: 315 | opinie: 2 | ocena: 7,22 (143 głosy)
Fedon
Fedon
Platon

7,04 (124 ocen i 5 opinii)
Fedon
Autor:
Seria: Biblioteka Europejska
Fedon (107C-D): (...) jeśli dusza jest nieśmiertelna, to dbać należy nie tylko o ten czas, który nazywamy życiem, ale o cały czas, i niebezpieczeństwo teraz zagraża i może się wydawać wielkie, jeżeli...
czytelników: 322 | opinie: 5 | ocena: 7,04 (124 głosy)
Fileb
Fileb
Platon

7,31 (26 ocen i 1 opinii)
Fileb
Autor:
Seria: Biblioteka Europejska
Fileb, czyli rozmowa o rozkoszy. (...) Autor szuka w nim odpowiedzi na pytanie, jaki typ życia uznać za najlepszy. Czy oddać pierwszeństwo życiu oddanemu gonitwie za rozkoszami bez wyboru, czy też cen...
czytelników: 81 | opinie: 1 | ocena: 7,31 (26 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

38
3736
3005
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (90)

Czytelnicy (3736)

Cytaty tego autora (55)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Biblioteka Borgesa

Co by tu przeczytać? Czasem, pomimo istnienia wielu źródeł inspiracji i czytelniczych rekomendacji, takich jak chociażby lubimyczytać.pl, i tak odczuwamy pewien niedosyt informacyjny. Poszukujemy nowych tytułów, nowych poleceń, nowych pomysłów. Hmm... dlaczego by nie zwrócić się o pomoc do dawnych czytelników? 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd