Dialogi

Platon
filozofia, etyka 403 str.
2007-01-01

Unia Wydawnicza Verum
filozofia, etyka
filozofia starożytna Platon

Kup książkę

Platona się nie ocenia, to raczej Platon ocenia nas:).

Napisać 25 wieków temu teksty, które otworzyły dyskusje filozoficzne trwające do dziś. Respekt.

Przeczytałem cztery Dialogi: Ucztę, Eutyfrona, Obronę oraz Kritona. Wypożyczając książkę, zdziwiłem się, ile miejsca zajmują wstępy i komentarze, i początkowo planowałem je pominąć, oczekując suchego opisu faktów i nadmiaru szczegółów.

Choć z mieszanymi uczuciami zabrałem się za pierwszy wstęp, styl Witwickiego od razu mnie przekonał. Plastyczny, soczysty, przystępny c...

Podróż do świata starożytnego, zaskakująco ponadczasowa. Sporo myśli Sokratesa daje kompletnie inne spojrzeniena dane kwestie. Czasami język bywa oporny, lecz warto przez to przebrnąć

Lektura obowiązkowa dla studentów.

Arcydzieło filozofii. Doskonały wybór dialogów w zbiorze, od tych traktujących tematykę etyczną, przez te o duszy i człowieku, aż po ontologię i filozofię przyrody. Platon był nie dość, że mędrcem i filozofem, to nie brakowało mu polotu artystycznego, dzięki czemu dialogi czyta się przyjemnie, mimo trudności poruszanych tematów. Bardzo rozwijająca lektura, polecam każdemu!

Wyprawa do starożytnego świata Sokratesa przypomniała mi o tym, jak łatwo jest chodzić w kółko i ciągle wracać do punktu wyjścia. Gdy zgodnie z myślą greckiego filozofa, podejmowałem się próby obejścia jakiegokolwiek stwierdzenia, to zawsze uświadamiałem sobie, że tak naprawdę z jakiejkolwiek strony bym spojrzał na daną sprawę, to i tak mógłbym obronić każdą rację. Uzbrojony pr...

Jeszcze tak całkiem niedawno nie można było uchodzić za wykształconego, bez znajomości tego dzieła. Nie jest to lektura dla każdego, podobnie jak dobre wykształcenie. Jeśli ktoś chce uchodzić za inteligentnego erudytę powinien przeczytać. Inteligentny erudyta dodatkowo zrozumie, wyciągnie wnioski i znajdzie własne argumenty do uzupełniania dyskusji.

Jeśli ktoś nie wi...

Prawie jak Indianie ;-)

Niestety książka bardzo mnie znudziła.

Platon Dialogi