Strażnicy, tom 2

Wydawnictwo: Egmont Polska
Watchmen 5-8
832379717X
komiksy

Drugi tom jednego z najlepszych komiksów Alana Moore'a. Komiks, który ustanowił nową jakość w opowieściach o superbohaterach.

Rorschach kontynuuje prywatne śledztwo, mające na celu ustalić kto zabił Komedianta. Niestety wpada w ręce policji. Podczas przesłuchań poznajemy jego przeszłość i dowiadujemy się jakie wydarzenia ukształtowały go takim, jakim jest.

Villiana | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

„Tego zmierzającego donikąd świata nie kształtują niejasne siły metafizyczne. To nie Bóg zabija dzieci. To nie los je ćwiartuje i nie przeznaczenie rzuca psom na pożarcie. To my. Tylko my. […] Wtedy się odrodziłem. Mogłem narysować własny wzór na tym moralnie pustym świecie.”

Zdecydowanie lepsza część, naprawdę wciągająca. Historia Strażników ma w sobie coś magnetycznego. Nie ma tutaj jakiejś typowej dla superbohaterów akcji, w stylu przyszli, wygrali ze złem i cała ludzkość jest im za to wdzięczna. Wciąż w ukryciu przeżywają swoje osobiste dramaty i rozważają nad sensem świata i bycia tym, kim byli kiedyś. Dostajemy też w tej części świetny portret Rorschacha.

Bohaterowie czują, że wojna jest czymś nieuniknionym, ale czy są w stanie cokolwiek zrobić, kiedy traktowani są jak przestępcy? Jestem bardzo ciekawa jak całość się zakończy.

Wkp | 2013-07-04

Z PUDŁA WYGRZEBANE, CZ LIV

Laurie wprowadza się do Dana po odejściu od Jona. Tymczasem Adrian zostaje zaatakowany przez mordercę. Gdy atak nie kończy się śmiercią Adriana, morderca popełnia samobójstwo. Rorashach w tym czasie zostaje wrobiony w morderstwo Molocha, w policyjnej zasadzce schwytany i osadzony w więzieniu, wśród ludzi, których sam złapał, a którzy zamierzają go zabić. Sytuacja na świecie coraz bardziej sie zaostrza, więc bohaterom nie pozostaje nic innego jak na powrót wdziać maski i ponad prawem ocalić ludzi...

Drugi tom Strażników to dzieło, ze względu na albumy o przeszłości Rorshacha i jego psychologu, jeszcze lepsze od pierwszego tomu. Świat przedstawiony zostaje pogłębiony, profile postaci dopracowane, a fabuła gmatwa się i komplikuje coraz bardziej. W tle natomiast dzieje się komiks o piratach, który fascynuje nie mniej niż sami Strażnicy.

Czy dostajemy choć trochę odpowiedzi? Oczywiście, ale na rozwiązanie całości musimy poczekać do wielkiego finału. A...

Nie polecam czytania trylogii o Strażnikach na raty - do drugiego tomu zajrzałam jakieś dwa, trzy lata po lekturze pierwszego i ciężko było mi się wdrożyć w lekturę.
Zaskakuje mnie, jak wiele uniwersalnych treści twórcy potrafili przelać na papier w postaci rysunku i tekstu. Jak wiele refleksji nad ludzkim życiem, nad sensem niektórych spraw... I tym bardziej się cieszę, że film chociaż część z tych pytań pokazuje.
Polecam, polecam, czemu nie polecać.

książek: 1955
bartix3 | 2016-11-16