Batman: Zabójczy Żart

komiks, Batman, Joker, superbohaterowie
komiksy
Merist

Inne wydania

Jeden zły dzień – według wiecznie szczerzącego zęby zbrodniarza, znanego jako Joker, tylko tyle dzieli człowieka zrównoważonego psychicznie od szaleńca. Po ucieczce z Azylu Arkham przestępca planuje udowodnić swą obłąkaną tezę. Posłuży się w tym celu najlepszym policjantem w Gotham City, komisarzem Jimem Gordonem, i jego błyskotliwą i piękną córką Barbarą. Ale Joker nie zawsze był taki, jakim...

Ale Joker nie zawsze był taki, jakim go znamy. Zanim stał się Księciem Zbrodni, zanim pewnego fatalnego dnia nie oszpecił sobie twarzy i nie wypaczył umysłu na zawsze, był jednym z ludzi, których ochronie Mroczny Rycerz poświęcił swe życie – był zwyczajnym człowiekiem.
Co sprawiło, że przeciętny obywatel stał się największym wcieleniem zła, jakie kiedykolwiek grasowało po ulicach Gotham City? Czy Batman powstrzyma plan Jokera i nie dopuści do tego, by komisarz Gordon i jego córka zostali wciągnięci w krąg morderczego szaleństwa? Czy dwóm wrogom uda się zakończyć odwieczny pojedynek, zanim będzie za późno?
Legendarny scenarzysta Alan Moore w dziełach Strażnicy i V jak Vendetta stworzył nową jakość komiksu superbohaterskiego. W albumie Batman: Zabójczy żart ukazuje genezę największego komiksowego łotra – Jokera – i na zawsze zmienia świat Batmana.
Zabójczy żart – komiks, który należy do klasyki gatunku – ukazuje się po raz pierwszy w Polsce z nowymi kolorami, zgodnymi z autorską wizją rysownika Briana Bollanda.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Wkp | 2016-04-16
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Raz na jakiś czas zdarzają się komiksy, które odmieniają wszystko. Nie chodzi mi tu wcale o wszechobecne crossovery i epickie eventy, które i owszem, wprowadzają rewolucję, ale rewolucję bezpieczną. Ja mówię o takiej, która zmienia wszystko: status quo bohaterów, postrzeganie medium, podejście do postaci. Tego typu rewolucje przełomy rzadko dzieją się w głównym nurcie, choć zazwyczaj to właśnie jego dotyczą. Częściej są to samodzielne projekty, które zdarzają się ot tak, bo ktoś wpadł na pomysł, a ktoś inny odważył się to wydać. I jednym z takich komiksów jest właśnie Zabójczy żart, o którym ostatnio znów zrobiło się głośno za sprawą zbliżającej się animowanej adaptacji.

Całość mojej recenzji znajdziecie na stronie http://www.panteon.pl/Artykul/226

| 2015-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2015

Nieraz i dorosły facet lubi być czasem ponownie małym chłopcem.
Zawłaszcza jeśli wygrzebie ze strychu stare pudło z komiksami z lat 90-tych. Zabójczy żart to bez wątpienia pozycja kultowa ze świata mrocznego rycerza. Jeden z najlepszych komiksów jakie ukazały się na rynku i dotyczyły jednaj z wielu konfrontacji Jokera z Batmanem (jak dla nie to najlepsza historia o nich).
Komiks bazuje na znakomitym scenariuszu i fenomenalnych rysunkach, które razem tworzą niezwykły klimat tej opowieści.
Jeśli ktoś lubi komiksy i historie o facecie w pelerynie goniącym za zbirami to zdecydowanie musi przeczytać tę pozycję. Warto się nieco wysilić i poszukać egzemplarza tego zeszytu bo jest to zdecydowanie perełką na naszym rynku komiksów.

Reckless Bastard | 2013-05-02
Przeczytana: 13 października 2012

9/10 – WYBITNA

Czy jeden naprawdę zły dzień w życiu normalnego człowieka może doprowadzić go do szaleństwa?

Pierwszy raz zetknąłem się z „Zabójczym żartem” w 1991 roku, kiedy TM-Semic zaczęło wydawać na Polskim rynku komiksy o Batmanie. Już wtedy historia ta wywarła na mnie ogromne wrażenie, mimo że jako jedenastolatek nie wszystko z niej rozumiałem. Teraz po ponad 20 latach z wielką przyjemnością przypomniałem sobie to wybitne dzieło autorstwa pary Moore-Bolland. Wspomniany Alan Moore to gość z innej planety, nikt inny (może z wyjątkiem Franka Millera) nie pisze takich scenariuszy do historii o komiksowych superherosach jak ten ekscentryczny Brytyjczyk. „Zabójczy żart” bowiem to komiks ewidentnie inny niż większość opowieści obrazkowych o podobnej tematyce. Okraszony świetnymi, utrzymanymi w konwencji kryminału noir rysunkami Briana Bollanda, dojrzały, klimatyczny, skupiony na postaciach Batmana i Jokera oraz ich wspólnej, jakże skomplikowanej relacji. To geneza postaci...

Marek Adamkiewicz | 2016-06-12

Reputacja tego komiksu jest jak najbardziej zasłużona. To jeden z najlepszych tytułów z Nietoperzem w roli głównej.
"Zabójczy Żart" to także jedno z najciekawszych spojrzeń na Jokera i jego szaleństwo, próba odpowiedzi na pytanie czego właściwie potrzeba, by stać się obłąkanym. Wypadku? Jednego złego dnia? A może każdy z nas jest predysponowany, by w odpowiednich okolicznościach pożegnać się z poczytalnością?
Wszystko tu gra, począwszy od scenariusza, aż po kadrowanie i rysunki, a ciężki, choć też lekko obłąkany klimat, towarzyszy czytelnikowi przez całą lekturę.
To jeden z tych tytułów z superbohaterami w roli głównej, które są absolutną klasyką, i których autentycznie wstyd nie znać. To nie jest błaha historyjka, tylko dzieło.

Wkp | 2013-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2013

ŚMIECH PRZEZ ŁZY

Batman zjawia się w Arkham odwiedzić Jokera, bowiem ma już dość ich wiecznych pojedynków. Wie, że w końcu któryś zabije drugiego, a na to nie ma ochoty. I oto okazuje się, że Jokera wcale nie ma w celi. Joker w tym czasie „kupuje” wesołe miasteczko, po czym odwiedza Gordona. Odwiedziny kończą się porwaniem komisarza, a jego córka Barbara zostaje postrzelona w kręgosłup, rozebrana do naga i… Zaczyna się gra w kotka i myszkę mająca tylko jeden cel: pokazanie czym jest szaleństwo…

Pierwszy Batman w Polsce zaczął się naprawdę znakomitą historią. Dla wielu najlepszą, jaką wydało TM-Semic jeśli chodzi o przygody Nietoperza (nawet na liście zamieszczonej w ostatnim nr Batman&Superman zajęła pierwsze miejsce wśród najlepszych Batmanów po polsku). I czemu tu się dziwić, skoro scenariusz napisał sam Alan Moore, człowiek, który takimi dziełami, jak „Strażnicy”, „Liga niezwykłych dżentelmenów” czy „Z piekła” zrewolucjonizował komiks (choć nigdy nie skończył żadnej szkoły,...

Krzysztof | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Absolutnie genialny komiks,począwszy od historii Jokera, jego monolog i kreskę. Zawsze ze sporą niechęcią podchodziłem do komiksów o superbohaterach, spodziewając walk rozpisanych na kilkanaście stron, a tu tak wielkie zaskoczenie. Nie ulega wątpliwości, że Batman to jedna z najlepszych komiksowych postaci o niesamowitym potencjale, a Joker to bez wątpienia najlepszy czarny charakter w komiksie, o ile nie całej popkulturze. Szczerze polecam.

miqa | 2012-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 marca 2012

Kiedy szanowny kolega z klasy poinformował mnie, co ma w planach czytelniczych, wiedziałam od razu, że zaraz po nim książka trafi w moje łapki. Tak też się stało. Bartku dziękuję :*

Lekturę zaczynamy od krótkiego wstępu napisanego przez Tima Sale’a, który pracował przy produkcji serialu „Heroes”. Ilustracje są wykonane przez Briana Bollanda we wspaniałej kolorystyce, a scenariusz napisał Alan Moore – także oczy się nacieszą.

Zapraszam do Gotham City, mrocznego miasta, którego broni niezwyciężony bohater, mężczyzna w kostiumie nietoperza, Batman. Z kim tym razem zmierzy się najsławniejszy amerykański heros? Z nieobliczalnym psychopatą – Jokerem.

Wystarczy spojrzeć na okładkę i już widać, że postać Jokera jest drapieżna, niebezpieczna, ostra. Budzi niepokój jednocześnie intrygując. Tym razem to on, nie Batman, jest głównym bohaterem komiksu. Zaprezentowana zostanie czytelnikowi historia życia Jokera, który poprzez pewne wydarzenia w młodym wieku został diametralnie odmieniony i...

modli | 2013-07-23

Dla oryginału oraz nowego wydania EGMONT-U - 9/10 , dla tego konkretnego wydania TM-Semic z żałosnym chorym psychicznie tłumaczeniem zatracającym wszelkie gry słowne, a czasami także jakikolwiek sens- 3/10

Świetny klimat, fantastycznie zarysowany duet głównych bohaterów, sytuacje wpływające na całe uniwersum Batmana, trochę smutku, sporo gniewu, idealna porcja szoku, a na sam koniec - legenda - nawet zabawny dowcip Jokera.
Nie ma opcji, żeby znaleźć jakiś minus w tym arcydziele.

comboometga | 2014-12-05
Przeczytana: 30 listopada 2014

JEJU! PO.PROSTU.GE-NIAL-NY!
NADAL NIE POTRAFIĘ OBJĄĆ ROZUMEM TEGO JAK KTOŚ MOŻE 1)STWORZYĆ TAKĄ HISTORIĘ I OPOWIEDZIEĆ JĄ W TEN SPOSÓB 2)UMIEĆ PRZEDSTAWIĆ GO GRAFICZNIE.
Zachwycił mnie totalnie od pierwszej strony do końca.
Zawarta jest w nim historia Joekra i jego retrospekcje - zanim stał się szaleńcem.Komiks obowiązkowy dla wszystkich fanów Batmana.
Osobiście jestem fanką i po prostu nie mogę wyjśc z podziwu dla Alana Moore'a i Briana Bollanda.Świetna robota!Mogłabym czytać takie komiksy przez całe życie...Po prostu cudo.

Skizz
    Alan Moore, Jim Baikie
    Promethea: Book 3
    Alan Moore, Mick Gray, J. H. Williams III
    Miracleman
    Steve Dillon, Paul Neary, Alan Moore, Chuck Austen, Alan Davis, Don Lawrence,...