7,55 (277 ocen i 35 opinii) Zobacz oceny
10
29
9
36
8
76
7
74
6
48
5
10
4
2
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Logicomix. An Epic Search for Truth
data wydania
ISBN
9788377475355
liczba stron
352
słowa kluczowe
komiks, biografia, logika, matematyka
kategoria
komiksy
język
polski
dodał
Snoopy

Logika i szaleństwo. Matematyka i pasja. Wielcy uczeni w poszukiwaniu prawdy absolutnej. Logikomiks to historia Bertranda Russella - genialnego naukowca wielbiącego logikę, który poświęcił życie próbom odkrycia podstaw matematyki. Ścieżka Russella przecięła się z drogami najwybitniejszych uczonych tamtych czasów: Gottloba Fregego, Georga Cantora czy Kurta Gödla; jego uczniem był Ludwig...

Logika i szaleństwo. Matematyka i pasja. Wielcy uczeni w poszukiwaniu prawdy absolutnej. Logikomiks to historia Bertranda Russella - genialnego naukowca wielbiącego logikę, który poświęcił życie próbom odkrycia podstaw matematyki. Ścieżka Russella przecięła się z drogami najwybitniejszych uczonych tamtych czasów: Gottloba Fregego, Georga Cantora czy Kurta Gödla; jego uczniem był Ludwig Wittgenstein. To opowieść o niezwykłym człowieku, wytrwałej pracy, epokowych odkryciach i dramatycznych porażkach, tocząca się w cieniu wielkiej historii. Logikomiks to także rzetelna wiedza matematyczna i filozoficzna podana w oryginalnej, przystępnej formie powieści graficznej, a zarazem możliwość podejrzenia warsztatu twórców komiksu, spierających się o kształt swojego dzieła. Prawa do publikacji kupiły wydawnictwa z ponad dwudziestu krajów, m.in. z Holandii, Włoch, Francji, Brazylii, Chin, Danii, Finlandii, Niemiec, Izraela, Rosji, Hiszpanii i Portugalii.

Historii logiki, matematyki i filozofii oraz historii samego Russella nie można było opowiedzieć zabawniej i w sposób bardziej zrozumiały.
„The Spectator"

Lektura Logikomiksu jest jak najlepszy wykład uniwersytecki, na który trafia się przypadkiem, ale z zainteresowaniem słucha się go do samego końca.
„The Boston Globe"

 

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2011

źródło okładki: www.wab.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (35)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3167
Maromira | 2019-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2019

Porządnie napisana i opracowana historia. Powieść graficzna, która nie tylko opowiada ciekawą historię, ale jednocześnie edukuje, nie zapominając jednak o przystępnej formie (stąd mnóstwo przerw, wyjaśnianie co trudniejszych terminów czy słowniczek pojęć i uczonych na końcu). Do tego samoświadomy i nietraktujący swoich czytelników jak idiotów, a jak równoprawnych rozmówców.

książek: 1034
ilo99 | 2018-08-19
Na półkach: Komiks, Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Komiks z misją. Autorzy chcieli przybliżyć czytelnikowi życie Bertranda Russella – filozofa, który poświęcił swoje życie próbie określenia podstaw matematyki. Czy odniósł sukces? Na to pytanie odpowie komiks? Czy jego życie było spełnione, czy był nim usatysfakcjonowany? Tego również dowiemy się podczas lektury. Autorzy chcieli również przybliżyć czytelnikowi podstawy logiki, przedstawić w skrócie osiągnięcia Gotloba, Fregego, Cantora i innych. Chyba nie do końca im się to udało, ponieważ ta matematyka jest czasami trudna do zrozumienia, bywa że sprowadza się niekiedy do tego, że tak jak główny bohater „na 362 udowadnia się iż jeden plus jeden równa się dwa”. Niemniej jednak komiks dobrze się czyta, narysowany jest zupełnie przyzwoicie. Zdecydowanie jest to pozycja wyróżniająca się spośród innych książek tego typu.

książek: 143
KuciakHauHau | 2017-12-08
Na półkach: Przeczytane, Philosophy
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Bertie w obrazkach <3

książek: 306
Piotr Czajkowski | 2017-10-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 października 2017

Komiks leżał u mnie na półce ze trzy lata i jakoś nie mogłem się za niego zabrać. Jak w końcu zacząłem, to sztucznie wydłużałem czytanie, żeby starczył na dłużej. To jedna z tych pozycji, gdzie człowiekowi smutno jak się kończy.

Wspaniała opowieść o ciekawym człowieku. A w zasadzie ludziach, bo postaci drugoplanowe również bardzo barwne. Regularnej książki o tej tematyce pewnie bym nie przeczytał, chociaż kiedyś matematyka była dla mnie numerem jeden. Ale w tej formie sprawdza się świetnie.

Jedyny minus, to wątki z autorami. Może nie psują, ale zdecydowanie nie poprawiają obrazu. Mogli je sobie darować. Zdecydowanie polecam!

książek: 41
Krzysztof | 2016-11-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2016

Nie wiedziałem czego się spodziewać po tym dziele, więc długo nie mogłem się za nie zabrać. W końcu postanowiłem przeczytać i cóż się okazało: jest to w swej istocie biograficzna opowieść o życiu Bertranda Russella, skupiająca się na wątkach jego naukowych poszukiwań. Można by pomysleć, że śledzenie losów matematycznych dociekań będzie nudne, ale nic bardziej mylnego.

Autorom udało się w przystępnej formie przedstawić kluczowe idee, skupiając się nie tylko na nich, ale też ludziach, tak jak wymagałaby tego dobra opowieść. Zaskakującym narzędziem narracyjnym jest autoreferencyjny sztafaż, w którym występują twórcy komiksu we własnej osobie, komentując na bieżąco proces twórczy; tak jakby pisząc na naszych oczach.

Poza tym: wspaniałe rysunki; wciągająca od początku do końca historia; plejada historycznych postaci; logika, filozofia i metafizyka. Mogę się tylko zachwycać – fantastyczna rzecz.

książek: 278
Michał-Tarnowski | 2016-09-16
Przeczytana: luty 2015

Nie­zwy­kła, fa­bu­lar­na po­dróż przez lo­gi­kę. To po­kaz te­go, że ma­te­ma­ty­ka i fi­lo­zo­fia sto­ją blis­ko sie­bie i że jeś­li ktoś lek­ce­wa­ży któ­rąś z nich, to nie wie, co mó­wi – bo bez nich nie by­ło­by in­for­ma­ty­ki. Au­to­rzy za­po­wia­da­ją na ko­niec, że chęt­nie na­pi­sa­li­by też „Com­pu­co­mix” (mo­że „Compix”?).

Po­chło­ną­łem w jeden dzień. To śro­do­wis­ko­wy kla­syk i nie­zbęd­nik a­dep­tów ma­te­ma­ty­ki, po­waż­nej fi­lo­zo­fii (zwł. a­na­li­tycz­nej) i in­for­ma­ty­ki, jeś­li są za­in­te­re­so­wa­ni jej te­o­re­tycz­ny­mi pod­sta­wa­mi. Przez przy­stęp­ną for­mę po­le­cam też wszyst­kim, któ­rzy chcą mieć lub ma­ją stycz­ność z lo­gi­ką (np. w li­ce­um i na studiach).

Ta­ka for­ma – po­wieść ry­sun­ko­wa o na­u­ce – zo­sta­ła słusz­nie pod­chwy­co­na przez in­nych au­to­rów, bo jest też ry­sun­ko­wa bio­gra­fia Ri­char­da Feyn­mana.

książek: 272
zac | 2016-07-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Przyjemny komiks,dobra oprawa - do końca nie wiem o co chodziło... Fajne ładne i przyjemne ale nic specjalnie ciekawego czy wartościowego...

książek: 1040
Potisz | 2016-02-24
Na półkach: Przeczytane

Zderzenie irracjonalności ludzkich zachowań z matematycznym poszukiwaniem dowodów na logikę każdej przesłanki. Historia wielkiego naukowca plus globalny obłęd i szaleństwo jednostki w tle, zaznaczone dobrą, sugestywną i naturalną kreską rysownika. Bardzo dobry komiks!

książek: 474
Bobo Jar____wska | 2016-01-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Komiksy
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Nareszcie trafiłam (dość przypadkowo) na komiks, który wywoływał u mnie głębsze refleksje. Zaczęłam poszukiwać informacji o paradoksach i bardzo mnie to wciągnęło. Polecam wszystkim, którzy potrzebują miłej przerwy w pracy i pragną wykorzystać ją w pożyteczny, dla swojego intelektu, sposób.

książek: 221
Paweł Panfil | 2015-08-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Powieść graficzna, którą powinno się proponować studentom pierwszego roku kulturoznawstwa... i ewentualnie innych kierunków, na polu których logika przenika się z filozofią.

Opowiedziana przystępnie, choć nie stroniąca od podejmowania prób przedstawienia skomplikowanych teorii, powieść skupia się na życiu Bertranda Russela i jego mniej lub bardziej realnych spotkań z czołowymi przedstawicielami XX wiecznego świata matematyki. Zdecydowanie warto się zainteresować, zachęcający wstęp do zgłębiania dzieł pojawiających się tu naukowców.

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w Światowy Dzień Książki

Trudno chyba lepiej świętować Światowy Dzień Książki niż czytając książkę. Chociaż instytucje kultury nęcą nas, czytelników, ciekawymi propozycjami wydarzeń kulturalnych - warto jednak w ten wyjątkowo książkowy weekend znaleźć czas na dobra lekturę. Zobaczcie, co będą czytać Asia, Agata i Aneta.


więcej
Spotkanie z autorem "Logikomiksu"

Wydawnictwo W.A.B. i Wydział Sztuki Nowych Mediów PJWSTK zapraszają na spotkanie z Alecosem Papadatosem, jednym z autorów niezwykłej powieści graficznej o życiu Bertranda Russella - wielkiego człowieka, filozofa i matematyka.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd