O literaturze

Wydawnictwo: Muza
Sulla letteratura
83-7319-358-8
Monika Adamczyk

Nowa książka Eco jest zbiorem osiemnastu esejów poświęconych literaturze, które świadczą o ogromnej erudycji autora, wiedzy krytycznoliterackiej, semiotycznej i filozoficznej, ale przeznaczone są dla szerokeigo grona odbiorców. Odznaczają się błyskotliwością dramaturgią wywodu, umiejętnością budowania paradoksów, są lekturą zabawną i atrakcyjną.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: skan własny

Monika Adamczyk | 2010-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2010

Zawsze miło jest przeczytać mądre, ciekawe i pouczające spostrzeżenia Umberta Eco. Eseje, z których wiele to okolicznościowe wystąpienia, nie dotycząc tylko literatury, jak głosi tytuł. Skupiają się na ogólnym pojęciu sztuki, tekstu, konkretnych twórcach oraz własnych przemyśleniach.
Szczególnie interesującym jest końcowy esej, na temat twórczości Eco, oraz sposobu, w jaki on pisze.

Ewa | 2017-03-05

U. Eco doskonale opisuje i charakteryzuje literaturę. Byłaby to książka wybitna moim zdaniem gdyby nie fakt, że większość przytoczonych w niej przykładów pochodzi z literatury włoskiej i nigdy nie został przełożona na grunt polski, tak więc mamy sporo książek, w który polski czytelnik nie uświadczy. Jednak chyba mistrz przewidział taką sytuację i przychylił się dla swoich czytelników spoza Włoch i szczegółowo wyjaśnia, w kluczowych przypadkach o czym jest książka i jakie są jej walory i charakterystyczne cechy.
Część esejów, jest poświęcona nie tylko literaturze, ale szeroko pojętej sztuce.
Dla fanów U. Eco i znawców literatury - świetna pozycja. Dla innych może być nużąca.

biedronkax | 2012-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Przeglądałam co jakiś czas.
Zdecydowanie warto, chociaż wymaga raczej większego skupienia.
Obiecuje, że jeszcze kiedyś do niej wrócę :)

Skierka | 2018-11-28
Proudhon | 2018-08-14