O literaturze

2003-01-01
2003-01-01
83-7319-358-8
Joanna Ugniewska, Anna Wasilewska
Dante Raj Makrs Manifest Joyce Borges Cervantes Wilde Portret Doriana Graya Biblioteka Babel La Mancha symbol poetyka mit forma styl Camporesi

Okładka książki Interpretacja i nadinterpretacja Christine Brooke-Rose, Stefan Collini, Jonathan Culler, Umberto Eco, Richard Rorty
Ocena 6,6
Interpretacja ... Christine Brooke-Ro...
Okładka książki Nie myśl, że książki znikną Jean-Claude Carrière, Umberto Eco
Ocena 7,0
Nie myśl, że k... Jean-Claude Carrièr...

Umberto jak to Umberto - zapatrzony w siebie nudziarz, myślący że jest wyrocznią.

W tym zbiorze, jak we wszystkich innych, jedne teksty są ciekawsze, inne mniej, jedne wymagają większego skupienia i kompetencji, inne mniejszych. Jeśli interesuje nas literatura od strony teoretycznej, to na pewno coś tam dla siebie znajdziemy.

U. Eco doskonale opisuje i charakteryzuje literaturę. Byłaby to książka wybitna moim zdaniem gdyby nie fakt, że większość przytoczonych w niej przykładów pochodzi z literatury włoskiej i nigdy nie został przełożona na grunt polski, tak więc mamy sporo książek, w który polski czytelnik nie uświadczy. Jednak chyba mistrz przewidział taką sytuację i przychylił się dla swoich czytelników spoza Włoch i szczegółowo wyjaśnia, w kluczowych przypadkach o czym jest książka i jakie są jej walory i charakterystyczne cechy.
Część esejów, jest poświęcona nie tylko literaturze, ale szeroko pojętej sztuce.
Dla fanów U. Eco i znawców literatury - świetna pozycja. Dla innych może być nużąca.

Przeglądałam co jakiś czas.
Zdecydowanie warto, chociaż wymaga raczej większego skupienia.
Obiecuje, że jeszcze kiedyś do niej wrócę :)

Przeglądałam co jakiś czas.
Zdecydowanie warto, chociaż wymaga raczej większego skupienia.
Obiecuje, że jeszcze kiedyś do niej wrócę :)

Zawsze miło jest przeczytać mądre, ciekawe i pouczające spostrzeżenia Umberta Eco. Eseje, z których wiele to okolicznościowe wystąpienia, nie dotycząc tylko literatury, jak głosi tytuł. Skupiają się na ogólnym pojęciu sztuki, tekstu, konkretnych twórcach oraz własnych przemyśleniach.
Szczególnie interesującym jest końcowy esej, na temat twórczości Eco, oraz sposobu, w jaki on pisze.

Umberto Eco O literaturze Zobacz więcej
Umberto Eco O literaturze Zobacz więcej