Z otwartymi oczami

Tłumaczenie: Julita Makowiecka
Seria: Labirynty. Kolekcja prozy
Wydawnictwo: WAM
Lying awake

Siostra John, karmelitanka, od wielu lat żyje w klasztorze na obrzeżach Los Angeles zgodnie z niezmienną od wieków zakonną regułą. Kłopoty pojawiają się, gdy zaczyna doświadczać olśniewających wizji, którym towarzyszą silne bóle głowy. Czy wizje są objawem choroby, czy łaskąa Czy operacja jest równoznaczna z końcem mistycznych przeżyća Czy bez nich jej wiara będzie nadal głęboka?

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2008

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=45039

romeo | 2019-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Znalazłem tę niedługą powieść (190 stron) w czasie mych zwyczajowych poszukiwań wśród bibliotecznych półek. Jej temat nie mógł nie zainteresować domorosłego religioznawcy, jakim próbuję być na swych poplątanych ścieżkach. Co skłoniło autora, amerykańskiego pisarza, z wykształcenia sinologa, by podjąć się opisu życia wspólnoty zakonnic w klasztorze kontemplacyjnym, choć sam nie jest, jak i ja, katolikiem? Może nad tym wszystkim jest wspólna wszystkim ludziom potrzeba głębszego uzasadnienia swej egzystencji, niepojęte i niczym nieuzasadnione i bezinteresowne dążenie do prawdy, która może przejawiać się na tak wiele sposobów.

W powieści Salzmana znajdujemy przedstawienie prostego i surowego życia, jakie klauzura zakonna nakazuje zgromadzonym w niej mniszkom. Wszystkie myśli i aktywności skupione na zbliżeniu się do Boga, absolutne podporządkowanie się drodze ku temu, co Niepojęte i Absolutne. Temu ma służyć porzucenie świata doczesnego i odsunięcie od siebie innych spraw poza bożymi,...

kasandra_85 | 2012-01-17
Przeczytana: styczeń 2012

BIETKA | 2010-11-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 października 2010

Dobra, ciekawa lektura, ale może się nie podobać tym, których nie interesuje świat religii. Znamienne, że autor sam nie będąc katolikiem, jednak w rzetelny, uczciwy sposób, ze zrozumieniem i szacunkiem, przedstawił w swej książce zamknięte życie Karmelitanek Bosych. We wszystkich aspektach życia, współcześnie, w samym centrum Los Angeles, z ujęciem 100-ej rocznicy śmierci małej świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która właśnie miała zostać ogłoszona najmłodszym doktorem Kościoła.
Główna bohaterka opowieści, siostra John z talentem literackim, doznaje wizji mistycznych, którym nieodzownie towarzyszą silne bóle głowy.Jest to rodzaj epilepsji spowodowany guzkiem skroniowym, tak zwany syndrom Dostojewskiego...absolutna nowość dla dotychczasowej mojej wiedzy na ten temat.
Oprócz wartości dylematu moralnego,książka ma bez wątpienia wartość
poznawczą o dużym znaczeniu dla dzisiejszego świata konsumpcji.:))

Książka piekna dla osób głęboko wierzących.Siostra karmelitanka z migrenami o podłożu padaczkowym ma religijne wizje.Książka jest opisem jej zmagań z problemem jakim jest podjęcie decyczji o operacji,gdyż to może wpłynąć na zaniechanie religinych uniesień.

justi | 2011-07-04
Przeczytana: 2008 rok