rozwiń zwiń

Łaskawe

Okładka książki Łaskawe
Jonathan Littell Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
1040 str. 17 godz. 20 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Les Bienveillantes
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2008-10-02
Data 1. wyd. pol.:
2008-10-02
Liczba stron:
1040
Czas czytania
17 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308042458
Tłumacz:
Magdalena Kamińska-Maurugeon
Tagi:
człowieczeństwo II wojna światowa natura ludzka nazizm NSDAP śmierć walka dobra ze złem holocaust zabójstwo zagłada zło Żydzi
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
990 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
414
186

Na półkach:

Książka „Łaskawe” stała u mnie na półce od paru lat. Od paru lat też nosiłem się z zamiarem, by w końcu zabrać się za to olbrzymie tomiszcze. Wreszcie udany czytelniczo rok 2014 postanowiłem zwieńczyć rozprawiając się wreszcie z głośną powieścią Jonathana Littella.

O samej książce wiedziałem już sporo: dużo się o niej pisało w momencie wydania, szeroko ją komentowano i nagrodzono między innymi nagrodą Goncourtów. Wiedziałem więc, że będę miał do czynienia z monologiem byłego SS-mana Maxymiliana Aue.

Jaka jest ta książka? Sporo przymiotników: intrygująca, irytująca, fascynująca, odpychająca, wciągająca, nudnawa… Sporo antonimów też.

Wbrew pozorom nie jest to orgiastyczny przegląd hitlerowskich zbrodni, choć oczywiście pytanie o zbrodnie, o bycie „zbrodniarzem”, o czynienie zła stawiane jest już we wstępie. Littell słowami Aue stawia nie nową, ale kontrowersyjną tezę, że każdy człowiek, który znalazłby się na miejscu Maxymiliana Aue w takim, a nie innym kontekście historycznym, politycznym, wojennym, stałby się „zbrodniarzem”. Aue jest jakoby zwyczajnym Niemcem – nie jest pijanym zbrodnią sadystą, zwyrodnialcem, antysemitą, okrucieństwo nie jest elementem jego genotypu. Jest normalnym człowiekiem rzuconym w wir wojny. Jakakolwiek „psychologia zła” nie ma żadnego zastosowania – wszyscy nosimy w sobie potencjalnego hitlerowskiego zwyrodnialca.

Co ciekawe stwierdzenie to postawione na samym początku jest ze strony autora dość przewrotne. Szybko bowiem okazuje się, że Aue normalny nie jest… Ma za sobą niezaleczoną rodzinną traumę, ewidentne problemy emocjonalne. Po ranie odniesionej w Stalingradzie jego stan psychiczny jeszcze się pogarsza. Brak skruchy i szukanie wyjaśnienia w „okolicznościach” byłyby więc sposobem na samousprawiedliwienie się samego Aue. Ale ziarno wątpliwości zostało zasiane. Podświadomie zadajemy sobie pytanie: a jak ja bym się zachował…?

Książkę zdecydowanie warto przeczytać, mimo że potrafi być naprawdę odstręczająca. Pamiętam z poświęconych jej artykułów, że historia Aue jest drobiazgowo zakorzeniona faktograficznie. Wszystkie wymienione i opisane przez Littella ruchy wojsk, roszady na stanowiskach są zgodne z faktami historycznymi. Aue uczestniczy w wojnie z ZSRR, najpierw na Ukrainie, później w Stalingradzie, wreszcie w Berlinie w charakterze współpracownika Himmlera. Mamy więc przedział od 1941 roku aż do maja 1945 i upadku III Rzeszy. Nie będę tu streszczać fabuły, nie ma to najmniejszego sensu. Polecam jednak „Łaskawe” wszystkim interesującym się II Wojną Światową.

Książka „Łaskawe” stała u mnie na półce od paru lat. Od paru lat też nosiłem się z zamiarem, by w końcu zabrać się za to olbrzymie tomiszcze. Wreszcie udany czytelniczo rok 2014 postanowiłem zwieńczyć rozprawiając się wreszcie z głośną powieścią Jonathana Littella.

O samej książce wiedziałem już sporo: dużo się o niej pisało w momencie wydania, szeroko ją komentowano i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 183
  • Przeczytane
    1 671
  • Posiadam
    532
  • Teraz czytam
    127
  • Ulubione
    103
  • Chcę w prezencie
    38
  • Do kupienia
    12
  • Historia
    12
  • Literatura piękna
    11
  • E-book
    11

Cytaty

Więcej
Jonathan Littell Łaskawe Zobacz więcej
Jonathan Littell Łaskawe Zobacz więcej
Jonathan Littell Łaskawe Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także