Sto dni

Okładka książki Sto dni
Lukas Bärfuss Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Proza obca [Ha!art] literatura piękna
237 str. 3 godz. 57 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza obca [Ha!art]
Tytuł oryginału:
Hundert Tage
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ha!art
Data wydania:
2010-04-03
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-03
Liczba stron:
237
Czas czytania
3 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361407034
Tłumacz:
Maria Skalska
Tagi:
Rwanda Ruanda ludobójstwo literatura szwajcarska powieść szwajcarska w języku niemieckim
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
229
184

Na półkach: ,

Autor cenionych na całym świecie dramatów, niemieckojęzyczny Szwajcar Lukas Bärfuss, zadebiutował jako pisarz książką 'Sto dni'. Postanowił na sam początek swojej nowej twórczości wziąć bardzo trudny i ambitny motyw. Ludobójstwo w Rwandzie (główny temat książki), jest bowiem najbardziej krwawym momentem w historii ludzkości po II wojnie światowej. Z powodu nienawiści etnicznej i sztucznego podziału na Hutu i Tutsi, zamordowano wtedy około miliona ludzi, a świat i byli kolonizatorzy (Niemcy, Belgia) przyglądali się temu i nie zareagowali.

Do Rwandy, małego państwa nazywanego 'afrykańską Szwjacarią', wyjeżdża David- pracownik szwajcarskiej organizacji humanitarnej. Na miejscu zapoznaje się z realiami życia i regułami rządzącymi w zagranicznych placówkach. Zakochuje się w miejscowej dziewczynie, która jednocześnie pragnie wrócić do Brukseli i wieść 'zachodnie życie' z dala od swojej ojczyzny w Afryce. Wraz z zamachem na rwandyjskiego prezydenta, w stolicy kraju- Kigali- rozpoczynają się masowe mordy bojówkarzy Hutu na ludziach z plemienia Tutsi i krwawe zamieszki. W obliczu kryzysu organizacji pomocowych i klęski stabilności politycznej Rwandy, pracownicy spoza kraju zostają ewakuowani, ale David postanawia zostać na miejscu...

Narracja pierwszoosobowa prowadzona przez wnikliwego obserwatora jest ważnym czynnikiem, który pozwala na eksplorację Rwandy i zrozumienia praw nią rządzących. Główny bohater dokładnie analizuję sytuację w tym kraju i rozmyśla nad przeszłością. Przedstawia czytelnikowi przestudiowaną przez siebie historię tego liczącego nieco ponad dziesięć milionów obywateli kraju. Jest to zarazem spowiedź człowieka z Europy, który czuje się winny za nieludzkie postępowanie swoich przodków. Odczuwa przytłaczającą prawdę i ciężar tego, co Belgowie i Niemcy wyrządzili Rwandyjczykom. Wie, że sztuczny podział na Hutu i Tutsi, podtrzymywany i wręcz usystematyzowany przez kolonizatorów, był przyczyną śmierci ogromnej liczby osób, a także zacofania Rwandy.

Na stronach 'Sto dni' ujawnia się spory potencjał drzemiący w Lukasie Bärfuss. Dramatopisarz w niektórych fragmentach dokonuje pełnej ekspresji swoich zdolności, prawidłowo i ciekawie opisuje przeżycia wewnętrzne bohatera. Strach, podniecenie, euforia i panika są namacalne podczas czytania tego utworu. David jest nieoczywistą postacią, tak samo, jak wielowymiarowa jest jego rola w powieści. Przygląda się Rwandzie przed eskalacją konfliktu, a w końcu przeżywa go, widzi wszystko na własne oczy.

Mimo, że bezpieczeństwo i stabilność wymykają się głównemu bohaterowi z rąk, pozostaje on neutralny. Ranny ptak symbolizuje troskę, jaką z początku David chciał otoczyć Rwandyjczyków. Metaforyczny sens tego wątku ujawnia wspominane już przeze mnie wcześniej poczucie winy, które gnębiło Szwajcara. Obserwuje on otaczający go bezmiar śmierci i upadku człowieczeństwa, jest bezsilny i nie działa. Nie wtrąca się do spraw tego kraju, mimo że sam 'wetknął już nos w nie swoje sprawy'. Bohater 'Sto dni' wychodzi ze swojej kryjówki na krótkie chwile, a jego działania można określić, jako szare. Nawiązuje kontakt zarówno z oprawcami, jak i ofiarami...

Moja recenzja książki 'Sto dni' Lukasa Bärfuss nie jest oczywista. Konflikt w Rwandzie jest dla mnie bardzo ciekawym i bliskim tematem. Dużo czytałem i dowiadywałem się na temat tego okrutnego rozdziału współczesnej historii, dlatego kupiłem tę książkę. Muszę przyznać, że skłoniła mnie do tego również piękna okładka. Po obejrzeniu znakomitych filmów 'Strzelając do psów', 'Czasem w kwietniu' i 'Hotel Ruanda'; spodziewałem się po tej powieści czegoś więcej. Liczyłem na prawdziwą historię człowieka tkwiącego przez sto dni w samym centrum wojny domowej; na opisane losy rozdartych kochanków. Niestety, książka Lukasa Bärfuss zawiodła mnie. Relacja z sytuacji w Rwandzie, pracy organizacji humanitarnych i zagranicznych placówek jest oczywiście bardzo ciekawa, ale zajmuje przeważającą część utworu. Czekałem długo na przełomowy moment, który niestety rozwinął się pod sam koniec 'Sto dni'. Dodatkowo został potraktowany 'po macoszemu' przez autora. Motyw ludobójstwa w Rwandzie, mimo tkwiącego w nim potencjału do stanowienia przejmującego tła dla historii, został przez dramatopisarza niewykorzystany.

Autor cenionych na całym świecie dramatów, niemieckojęzyczny Szwajcar Lukas Bärfuss, zadebiutował jako pisarz książką 'Sto dni'. Postanowił na sam początek swojej nowej twórczości wziąć bardzo trudny i ambitny motyw. Ludobójstwo w Rwandzie (główny temat książki), jest bowiem najbardziej krwawym momentem w historii ludzkości po II wojnie światowej. Z powodu nienawiści...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    116
  • Przeczytane
    51
  • Posiadam
    14
  • Afryka
    4
  • Rwanda
    3
  • Literatura szwajcarska
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2018
    2
  • Historia
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Więcej
Lukas Bärfuss Sto dni Zobacz więcej
Lukas Bärfuss Sto dni Zobacz więcej
Lukas Bärfuss Sto dni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także