Wojna i wojna

Háború és háború
978-83-7414-907-5
Węgry, Nowy Jork, archiwa
Pistacia

Korim jest pracownikiem niewielkiego archiwum na węgierskiej prowincji. Nie radzi sobie z życiem: jego małżeństwo się rozpadło, przyjaciele go opuścili, z kochanką mu nie wyszło. Pewnego dnia znajduje tajemniczy rękopis - historię czterech mężczyzn podróżujących przez miejsca i epoki, nieustannie uciekających przed zagładą. Ta opowieść zawładnie Korimem bez reszty. Na chwilę wyrwie go z ciemnego światła melancholii, nada ulotny sens jego życiu. Archiwista wyrusza do Nowego Jorku, by tam - w centrum świata, gdzie mieszają się słowa i języki - wprowadzić tekst do internetu. Jest niczym szalony prorok opętany swoją misją, która stopniowo przeradza się w obsesję. Kieruje nim pragnienie odnalezienia sensu - w życiu i w zagadkowym rękopisie. Ale co będzie, gdy Korim zakończy swoje zadanie?
Krasznahorkai wciąga czytelnika w niezwykły labirynt zbudowany na granicy historii, filozofii i metafizyki, realności i mitu, prawdy i fikcji.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2011

źródło okładki: http://wab.com.pl

Leszczu | 2014-07-22

Miałem pewne obawy wobec tej książki. Tak się często zdarza, gdy na początku przygody z danym autorem przeczyta się książkę zjawiskową, następne pozycje (niekoniecznie następujące po sobie chronologicznie) rysują się już inaczej, przez pryzmat TEJ właśnie książki. Tak samo miałem z Krasznahorkaiem. Po przeczytaniu całej twórczości węgierskiego pisarza przetłumaczonej na język polski (czyli raptem po trzech książkach) śmiem twierdzić, że akurat w wypadku Krasznahorkaia tak nie mam.
Sporo tu niedomówień, kilku płaszczyzn narracyjnych i co najmniej dwóch chronologicznych. Ale właśnie te niedomówienia rozkręcają akcję. A płynne przechodzenie od perspektywy jednego bohatera do drugiego, utrzymane w dość wymagającej od pisarza kunsztu kanwie, również wciągają (zgodnie z zapowiedzią na obwolucie). Budowa atmosfery obłędu i zagubienia, niejasności, naiwności... Krasznahorkai doprowadził to do perfekcji. Także paralelność płaszczyzn chronologicznych znakomicie oddaje chyba to, o co...

ouLIPOgram | 2011-08-05

Po poprzednich dwóch, rozczarowująca. Nie zachwyca.

eklezjasta | 2016-09-10
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 24 października 2015
Dominik Dziwisz | 2015-08-19
László Krasznahorkai laureatem Man Booker International Prize 2015

Węgierski pisarz László Krasznahorkai został tegorocznym laureatem Man Booker International Prize. Tę prestiżową nagrodę literacką przyznano w tym roku po raz szósty. Jej wcześniejszymi laureatami są m.in. Alice Munro, Philip Roth i Lydia Davis.

Miljenko Jergović nagrodzony Angelusem

Chorwacki pisarz Miljenko Jergović za książkę "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" odebrał w sobotę Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodę za przekład otrzymała Magdalena Petryńska.