Sto dni

Tłumaczenie: Maria Skalska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza obca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ha!art
Hundert Tage
978-83-61407-03-4

Opowieść o stu dniach ludobójstwa w Rwandzie widzianych z punktu widzenia Europejczyka, pracownika organizacji humanitarnej. Akcja powieści dzieje się w kwietniu 1994 roku, kiedy na ulicach Kigali szaleje tłum. Totalitarny reżim w obliczu utraty władzy organizuje masakrę ludu Tutsi. Główny bohater, David, zostaje w mieście i przez okres wojny domowej ukrywa się w swoim domu. Myśli o fiasku...

Akcja powieści dzieje się w kwietniu 1994 roku, kiedy na ulicach Kigali szaleje tłum. Totalitarny reżim w obliczu utraty władzy organizuje masakrę ludu Tutsi. Główny bohater, David, zostaje w mieście i przez okres wojny domowej ukrywa się w swoim domu. Myśli o fiasku politycznego projektu, o Afryce i o ukochanej kobiecie, którą poznał w ogarniętym wojną kraju.

ultramaryna | 2010-10-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: 18 października 2010

Rwanda – malutki, górzysty kraj w środkowo-wschodniej Afryce. Od zawsze społeczeństwo dzieliło się tu na Tutsi (pasterzy) i Hutu (rolników). Tutsi będący w zdecydowanej mniejszości przez długi czas byli klasą rządzącą. Aż do osiągnięcia przez Rwandę niepodległości w 1962, kiedy to Hutu wygrali w wyborach. Między dwoma plemionami narastały od dawien dawna konflikty, co dało swój pełny upust w 1994 roku. W ciągu zaledwie stu dni Hutu zabili ponad 800 000 Tutsi.

Nie bez przesady Rwanda została nazwana Szwajcarią Afryki. Bo wszystko działa tu jak w zegarku, także mechanizm zabijania. Witajcie w piekle. Prawdziwe piekło musi być dobrze zorganizowane.

Szwajcar David Hohl pracuje w stolicy Rwandy w organizacji humanitarnej. Wikła się tam w romans z Rwandyjką imieniem Agathe. Gdy rozpoczyna się rzeź Tutsi, David jako jedyny Europejczyk zostaje w Kigali. Udaje mu się przeżyć i obserwuje z bliska masakrę. Jest samotny, a widząc ogrom cierpienia sam cierpi i rozmyśla.

Trzeba było wiele...

enga | 2010-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2010

David Hohl zostaje wysłany w misji pomocowej do Rwandy, według Szwajcarów afrykańskiego odpowiednika ich kraju. Ludzie są tutaj zorganizowani, pracowici, niezbyt rozrywkowi, pracują i spokojnie spędzają czas wolny.

Młody Szwajcar przybywa do Rwandy pełen ideałów, wyszkolony w komunikacji międzykulturowej, wyczulony na „gorące tematy” tegoż kraju. Jednak już na lotnisku dostaje prztyczek w nos – w trakcie kontroli celnej próbuje pomóc młodej rwandyjskiej dziewczynie, która jednakże uważa, że pomocy tej nie potrzebuje i nie jest za nią wdzięczna, wręcz odwrotnie. Dziewczyna swym zachowaniem irytuje Davida i jednocześnie intryguje.

Praca oraz stosunki społeczno-polityczne w Rwandzie mocno odbiegają od wyobrażeń Dawida, czuje on pustkę i nudę (szczególnie na początku), uważa, że jest niesprawiedliwie faworyzowany w stosunku do społeczności lokalnej. W ogóle wygląda on najpierw na idealistę, który marzy tylko o ulepszeniu sytuacji mieszkańców Rwandy i wierzy, że się do niej mocno...

Dominik | 2013-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2013

Autor cenionych na całym świecie dramatów, niemieckojęzyczny Szwajcar Lukas Bärfuss, zadebiutował jako pisarz książką 'Sto dni'. Postanowił na sam początek swojej nowej twórczości wziąć bardzo trudny i ambitny motyw. Ludobójstwo w Rwandzie (główny temat książki), jest bowiem najbardziej krwawym momentem w historii ludzkości po II wojnie światowej. Z powodu nienawiści etnicznej i sztucznego podziału na Hutu i Tutsi, zamordowano wtedy około miliona ludzi, a świat i byli kolonizatorzy (Niemcy, Belgia) przyglądali się temu i nie zareagowali.

Do Rwandy, małego państwa nazywanego 'afrykańską Szwjacarią', wyjeżdża David- pracownik szwajcarskiej organizacji humanitarnej. Na miejscu zapoznaje się z realiami życia i regułami rządzącymi w zagranicznych placówkach. Zakochuje się w miejscowej dziewczynie, która jednocześnie pragnie wrócić do Brukseli i wieść 'zachodnie życie' z dala od swojej ojczyzny w Afryce. Wraz z zamachem na rwandyjskiego prezydenta, w stolicy kraju-...

Tekst pochodzi ze strony: www.anhelli-anhelli.blogspot.com

Z czym wam się kojarzy Afryka? Zwłaszcza ta środkowa i południowa? Każdy z was zapewne, tak jak ja, obejrzał choć raz jakiś program przyrodniczy z Czubówną w tle, sawanna, skąpana w popołudniowym żarze, tak że nawet królowi tych ziem nie chce się powstać z legowiska, aby otrząsnąć muchy; gdzieś dalej smukła szyja żyrafy sięga po smakowite kąski z górnych pięter lasu; gdzie indziej jakaś rozespana małpa, śni o kolejnym szczeblu ewolucji, kiedy to wreszcie zejdzie z drzewa i nauczy się biegać na dwóch łapach. Nauczyliśmy się patrzeć przez różowe okulele na bajkowe scenerie, Kilimandżaro wciąż kojarzy się nam ze śnieżnym stożkiem, podczas gdy dziś prawie nie ma już na nim śniegu; jedni z nas szukają w Afryce korzeni naszego gatunku, inni utraconego Raju. Tylko czasami, komuś uda się niechcący przemycić do mediów obrazy zgoła odmienne od tych, jakie pamiętamy z dzieciństwa. Moje pierwsze skojarzenie z Afryką nie jest miłe....

Gdy inni wiedzą lepiej

„Rąbałem na kawałki psy, które ktoś dla mnie zabijał. Zdrowe, silne psy. Rąbałem je, aby karmić nimi kalekiego ptaka. Najbardziej obłędne było to, że cała moja praca, całe moje życie tutaj funkcjonowało na podobnej zasadzie, a ja nie potrafiłem dostrzec w tym nic niewłaściwego.”

To nie jest reportaż. Jest to inna niż u Wojtka Tochmana perspektywa patrzenia na wydarzenia w Rwandzie – 100 dni 1994 roku obserwujemy oczami pracownika organizacji pozarządowej. Młody Szwajcar, Dawid Pozorny (David Hohl) przybywa do tego kraju gruntownie przeszkolony w komunikacji międzykulturowej, pełen ideałów i świadomy istniejących w kraju antagonizmów. Jego idealizm boleśnie zderza się z realiami pracy czy panującymi stosunkami społeczno-politycznymi. Jego życie komplikuje również zafascynowanie młodą kobietą, Agathe, która jest feministką rozkochaną w Europie, studentką marzącą o wyprowadzeniu się na stałe z Rwandy. Co najważniejsze jednak, jest z plemienia Hutu.

Kiedy w...

marciocha | 2011-01-08
Przeczytana: grudzień 2010

Mało wiem o życiu w afrykańskich krajach ogarniętych konfliktem wewnętrzym. Miałam więc możliwość poobserwować oczami młodego Europejczyka, który trafia do Rwandy trochę przez przypadek. Ale juz nie przez przypadek nie wsiada na pokład samolotu z wszystkimi pracownikami ambasad i organizacji humanitarnych, którzy pospiesznie ewakuują się z kraju, w którym sytuacja przestała być bezpieczna, przewidywalna, przyjemna. Obserwujemy, jak wygląda życie w afrykańskim kraju (jeszcze przed wybuchem konfliktu), jak zmienia się każdy w momencie zagrożenia. Widzimy, jak zmieniają sie ludzie. Czyli znany nam wątek wojenny, tylko we współczesnych czasach.
Mało wiemy o konfliktach w Afryce. Nie zdajemy sobie sprawy, dlaczego wybuchały :(
Zastanawiałam sie, jak potoczyły się dalsze losy bohatera, już po powrocie do rodzinnej Szwajcarii.

sierpia | 2017-01-30
marlenanikody | 2016-07-03