Dżem - Ballada o dziwnym zespole

Wydawnictwo: InRock
Dżem, muzyka, zespół, historia, polska
Kamil

Autor w biografii kultowego zespołu Dżem opisał mnóstwo ciekawostek z życia muzyków, dokładnie przeanalizował dyskografię zespołu, wszystko łącząc z historią polskiego rocka i realiami rodzimego rynku muzycznego.

robert | 2014-04-08

Słońce nas błogosławiło
I Księżyc też tam był
Wszystkie gwiazdy nieba
Wszystkie gwiazdy pod

O Victorio, moja Victorio!
Dlaczego mam Cię tylko w snach?
Wolności moja, Ty Victorio!
Opanuj w końcu cały świat

Och, gdyby tak wszyscy ludzie
Mogli przeżyć taki jeden dzień.
Gdy wolność wszystkich ludzi zbudzi
I powie: "Idźcie tańczyć, to nie sen"

O Victorio, moja Victorio!
O Victoria ma!

Książka o moim ulubionym zespole. Kawał historii polskiej muzyki. Każdy fan zespołu powinien ją mieć. Daje tylko 6. Dlaczego. Taki zespół. Taki wspaniały Rysiek Ridel. Wiec i od książki więcej wymagam. Czułem duży niedosyt, czasami jest nudno. Brakuje iskry w tej książce, charakteru Dżemu. Taki barwny zespół a książka "czarno-biała" nijaka. Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli Dżemu i Ryśka.

Jakub Czaboćko | 2014-01-18

Ballada o dziwnym zespole to napisana przez Jana Skaradzińskiego oficjalna biografia jednego z najbardziej znanych polskich zespołów w ogóle. Swoją karierę zaczęli w 1973. W 1980 Zespół zyskał pełny skład i zaczął być rozpoznawalny. Prawdziwy boom zaczął się w 1985 kiedy zespół Dżem wydał swój debiutancki studyjny album „Cegła”. To właśnie na nim pojawiły się po raz pierwszy największe hity zespołu „Czerwony jak cegła” i „Whisky” bez których do dziś jeszcze nie może się obejść wiele imprez przy piwie.

Sięgając po książkę na dzień dobry dostajemy w zestawie płytę z niepublikowanymi nagraniami zespołu czy też największego ich wokalisty Ryszarda Riedla. Bardzo przyjemne uzupełnienie. W samej zaś książce poza mnóstwem wiedzy dostajemy również bogatą bibliotekę prywatnych zdjęć zespołu które starszym czytelnikom mogą przypomnieć dawne czasy a młodym pokazać choć trochę jak to wszystko wyglądało. Co do samej biografii to autor pokazał, że jest naprawdę dobrze przygotowany. Na pewno...

Monika Straszewska | 2014-08-03
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Ciężko strawna. Trudno się czyta, jeśli się nie jest zapalonym i zagorzałym fanem zespołu. Autor zasypuje nas datami i faktami, z pewnością ma dużą wiedzę. Jednocześnie brak mi w tej książce oddania ducha zespołu i jego historii. Nie samymi przecież faktami książkę o zespole się wypełnia.Brak tu lekkości pióra.
Szacunek za zestawienie wszystkich koncertów, płyt, singli- widać, że autor się przyłożył. Z pewnością ta biografia jest najbardziej dokładna, ale jednocześnie literacko niezbyt dobra.

Danusia | 2011-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Książka dobra, aczkolwiek autor tak "sypie" faktami- jeden za drugim- że momentami musiałam się cofać i przypominać o co biega.
Jedyne co mi się od razu nie spodobało to układ strony- czcionka jest jakaś mała i takie same odstępy od wierszy.
Jednak fanom Dżemu na pewno taki detal nie przeszkadza :) Czytając tę książkę jesteś tam z chłopakami i przeżywasz wraz z nimi wzloty i upadki..
Polecam!

Piotrek | 2012-03-23
Przeczytana: 23 marca 2012

Do "prawdziwych fanów" Dżemu nie mogę a nawet nie mam prawa się zaliczać. Byłem tylko na jednym ich koncercie, na koncercie w mocno zmienionym przez czas składzie. Ale nie mogłem przepuścić okazji by zmarnować trochę czasu nad książką o tym zespole. Muszę jednak parę rzeczy sprostować, jest to historia Dżemu, ale nie można tego nazwać biografią zespołu.

Autor troszeczkę do tego wszystkiego źle podszedł.
Przytacza za dużo faktów na raz. Zalewa czytelnika i męczy go. W wielu momentach książki autor wręcz się "mądrzy", snuje własne opinie o zespole i jego utworach, nawet wykazując, które utwory powinny być poprawione,które są słabe że nie warto nawet o nich pomyśleć, jakie instrumenty byłyby lepsze itp. Oczywiście szanuję autora za rozległą wiedzę na temat zespołu i polskiej sceny muzycznej, ale to książka o polskim zespole wszechczasów, a nie o panie Janie Skaradzińskim i jego wiedzy. Autor jest znawcą Dżemu, zgoda, ale my czytelnicy chcemy poznać ekipę Riedla, taka jak była i...

anglers | 2014-06-05
Przeczytana: marzec 2014

Poleciłbym tę książkę raczej dla osób które np. chciałyby wystąpić w teleturnieju . Jest to zarówno biografia jak i dyskografia zespołu z komentarzem autora o każdej płycie czy utworze W porównaniu z biografią Ryśka Riedla w książce "Rysiek" ta pozycja wypada raczej blado.

Adross | 2016-01-05
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Pozycja obowiązkowa dla fanów zespołu Dżem. Biografia napisana bardzo szczegółowo zwłaszcza pod kątem analizy twórczej bluesmanów. Pozwala poznać dogłębnie dzieje zespołu oraz wszystkie rozterki, które przeżywali. Momentami irytujące opinie autora odnośnie oceny (często krytycznej) poszczególnych albumów lub utworów zespołu, których wartość artystyczną jednoznacznie ocenili fani zakochani w tych kompozycjach.

Gosia | 2015-02-16
Przeczytana: grudzień 2005

Książkę dostałam na 18tkę. Ogromnie się wtedy cieszyłam. Nadal się cieszę, że posiadam ją w swoich zbiorach. Jednak nie należy ona do łatwych lektur. Ze względu na wielką ilość faktów, którymi autor zasypuje czytelnika, jest nieco chaotyczna.
W każdym razie polecam każdemu fanowi polskiego rocka.

kacha | 2013-10-02

Coś dla początkujących i już zaawansowanych fanów zespołu Dżem. Dowiemy się z niej o powstaniu zespół oraz jak długą i ciężką drogę musiał przejść , aby stać się jednym z najlepszych w kraju.

emindflow | 2012-10-22
Przeczytana: 21 października 2012

Ta książka to prawdziwe kompendium wiedzy o zespole. Czytelnik znajdzie tu szczegółową dyskografię, listę wszystkich koncertów, a nawet fragmenty listów od fanów.Nie ma tu jednak tych emocji, które towarzyszą czytaniu innej książki tego autora - "Rysiek". Dla miłośników Dżemu lektura obowiązkowa, pozostali umrą z nudów i nie przebrną nawet kilkudziesięciu stron.