Rozmyślania nad tlenem

Wydawnictwo: Solaris
83-88431-05-6
Rozmyślania, tlen
dona

Wybór felietonów z cyklu "Piąte piwo". "Są to listy o książkach do nieznanego przyjaciela, informujące go o wyczytanych w nich ciekawostkach, o wrażeniach, jakich się doznaje pod wpływem dobrze opowiedzianych i niegłupich historii, a także refleksje, jakie nasuwają się człowiekowi żyjącemu na tym padole już prawie pół wieku" - z przedmowy Autora.

Szortal | 2015-02-19

Mimo iż oddychanie czystym tlenem byłoby dla nas dość szkodliwe, to nie da się ukryć, że jego obecność w powietrzu jest niezbędna do funkcjonowania jakichkolwiek złożonych form życia (bez tego życiodajnego gazu poradzić sobie mogą jedynie najprostsze, jednokomórkowe organizmy). Gdzie zatem sens w zatytułowaniu zbioru felietonów Rozmyślaniami nad tlenem? W roli, jaką Oramus przypisuje książkom: byciu tlenem kultury.

Osoby zaznajomione z poprzednimi pozycjami wydanymi w ramach serii Krytycy o fantastyce raczej wiedzą, czego spodziewać się po kolejnym zbiorze felietonów Marka Oramusa. Ci mniej wtajemniczeni natomiast powinni wiedzieć, że to dość obszerny zbiorek (kilkadziesiąt felietonów) w których autor porusza tematy bardzo różnorakie. Jednak wszystkie je łączy jedna cecha: są mniej lub bardziej bezpośrednio powiązane z fantastyką.
Więcej: http://szortal.com/node/6893

Łukasz Śmigiel | 2011-05-22

Recenzje i felietony w jednym. Mądre i znakomicie napisane. Szkoda, że wydanie woła o pomstę do wydawcy. Mała czcionka, wąskie stronice itd.

magfre | 2016-11-21
apolinary | 2016-02-26