Conan renegat

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 39)
Wydawnictwo: Amber
Conan the Renegade
837169234X
Krzysiek W

Gromomir | 2014-03-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Akcja tej 209-cio stronnej powieści dzieje się w ogarniętej buntem wschodniej prowincji Koth – Tantuzjum. Tam to w trakcie swojego najemniczego życia przybywa Conan, chcąc zaciągnąć do Wolnej Kompani swojego przyjaciela – brythuńczyka Hundolfa. Tysiące żołnierzy fortuny z wszystkich stron świata przybyło już do obozu pod miastem, gotowych za uczciwy grosz przelewać krew w walce z królem koth – Strabonusem.

To jednak dopiero początek bardzo zbitej, ale świetnie nakreślonej historii. Wątki zmieniają się i pojawiają naturalnie, dialogi są żywe i przyjemne, a istotne zwroty akcji odpowiednio, ale dyskretnie zaznaczone. Nawet największy z samej końcówki powieści.

W efekcie dostajemy opowieść dającą dużo przyjemności i wciągającą na swoje tory. Jest tu batalistyka, przygoda, tajemnica, nawet duża jak na książki o Conanie doza romansu.

Sam Cymerianin opisany został w sposób świetny. Tak gdy chodzi o charakter jak i możliwości. Jest świetnym wojownikiem, zna się na taktyce i wspinaczce,...

Amrath | 2015-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Akcja książki rozgrywa się we wschodniej prowincji Koth, gdzie bratanek panującego króla wszczyna bunt przeciwko jego domniemanej tyranii. Z powodu braku własnego wojska nowy pretendent do tronu wynajmuje kilka grup najemników z wielu zakątków Hyboryjskiego świata. Głównego bohatera poznajemy w chwili, gdy dołącza się on do jednego z obozów mieczy do wynajęcia. Poza wymienionymi na początku wzajemnie zwalczającymi się stronnictwami z biegiem wydarzeń pojawia się trzeci gracz, który chętnie zmieniłby zarówno stary jak i nowy porządek.

Niestety to, co powinno być atutem okazuje się największą słabością opowiadania. Jedyny zwrot akcji następuje na kilkanaście stron przed połową historii. Trudno doszukiwać się w książce o przygodach Conana poziomu Gry o Tron, ale wątki polityczne są opisane aż nazbyt topornie. W książce oczywiście pojawia się także postać złego maga, co jest niestety standardem u wielu kontynuatorów prozy R. Howarda nawet, gdy taka postać nie wnosi wiele do fabuły....

jamakinson | 2017-06-07
Łukasz Milewski | 2017-01-04