Conan barbarzyńca

Tłumaczenie: Cezary Frąc
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 28)
Wydawnictwo: Amber
Conan the Barbarian
Krzysiek W

Książka na podstawie filmu "Conan Barbarzyńca" z 1982 roku.

Gromomir | 2014-03-16

Zacznijmy od tego, że książka ma zaskakująco mało stron z fabułą – raptem 190. To zły znak.
Fabuły jako takiej nie będę streszczał, ukażę natomiast niektóre różnicę między filmem a książką.
Pierwszą jest opis lekcji jaką Nial, ojciec Conana (w końcu dostaje imię) udziela mu na zboczu góry. O ile w filmie była to zwykła legenda tak tu otrzymuje formę rytuału. Nial świeżo wykuł miecz i idzie z nim w góry podczas burzy, walczyć z wiatrem i ulewą, gdy w tle biją pioruny i wywrzaskując wspomnianą legendę.
Niestety monolog ten – nie wiem czy przez pisarzy, czy tłumacza – jest strasznie drętwy, aby nie rzec „głupi”. Brakuje mi iskry, pasji, której sam opis też nie uświadczy. Choć wyjaśnienie, że są dwa sekrety stali – jej faktycznego tworzenia, zamiast zwykłego żelaza – i jakiś drugi, metafizyczny jest ciekawe, to w całości wypada płasko.
Potem dostajemy retrospekcje do sceny tytułowej filmu podczas której Nial wykuwa miecz. Taki układ też nie jest dobrym pomysłem, w tym miejscu po prostu...

Capo | 2011-11-13
Przeczytana: 2009 rok

W tej książce Sprague de Camp poprowadził historię Conana w takim kierunku, że odechciewa się czytać. I jeszcze na dodatek to zekranizowali...

jamakinson | 2017-06-07
Edyta | 2017-04-02