Conan wyrzutek

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 37)
Wydawnictwo: Amber
Conan the outcast
Krzysiek W

Amrath | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Fabuła w skrócie: są dwa miasta-państwa położone na pustyni. W Sarku wyznaje się złowrogiego boga Wotante, a sama ludność zmaga się z nieurodzajem i suszą. Natomiast w drugim mieście - Qjarze chrzci się łagodną boginię Sadite, a ludność i rodzina królewska opływa w dostatki. Władca pierwszego królestwa wysyła najwyższego kapłana Wotanty z misją odwrócenia łask dla obu państw, co ma nastąpić za sprawą zbliżenia, a następnie zdrady naiwnych bogatych sąsiadów.

Pomiędzy obiema stronami lawiruje Conan, który pojawia się w historii jako dzikus obozujący pod murami miasta wyznającego Saditę. Następnie zostaje bohaterem społeczeństwa odpierając atak nomadów na bramy miejskie tylko po to by parę dni później zostać wypędzonym w niezrozumiałych dla barbarzyńcy okolicznościach (swoją drogą powód wygnania głównego bohatera jest jednym z ciekawszych i zabawniejszych motywów, jakie dotychczas widziałem w książkach z tą postacią). Jako wyrzutek Conan dołącza do wspomnianego wcześniej kapłana...

Gromomir | 2014-03-25

Fabuła zawarta na 201 stronach dzieje się we wschodnim Shemie, krainie pustyń i pustkowi. Tam to tyraniczny, zdewociały władca-kapłan doznaje wizji od swojego boga, który żąda ofiary z całego innego miasta.
Do tego właśnie miasta, też rządzonego przez kler dociera Conan. Warunki są tu jak na Shem bardzo liberalne, ale romans z naprawdę nieodpowiednią kobietą i tu wpędza jednak Cymerianina w kłopoty.
Ich efektem jest wygnanie Conana bez możliwości powrotu, które owocuje jego wplątaniem w wątek złożenia całego miasta-państwa w ofierze.
Przy okazji, ponownie polski tytuł jest znacznie lepszy od angielskiego. Słowo „outcast” oznacza bowiem bezkastowca, kogoś wyrzuconego – owszem – ale za nawias społeczeństwa. Conan jednak przez większość książki i tak nie jest do niego zaliczany. „Exiler” czy coś takiego pasowałoby tu znacznie bardziej. Tak więc kolejny punkt dla naszych.

Z wszystkich wątków najciekawszym jest ten związany z samym złożeniem miasta w ofierze. Carpenter bardzo...

Łukasz Milewski | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016