Conan niezłomny

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 34)
Wydawnictwo: Amber
Conan the hunter
Krzysiek W

Gromomir | 2014-03-21

Powszechnie sądzi sie, że polskie tytuły są zwykle do kitu. „Helikopter w ogniu”, zamiast „Blackhawk spadł”, czy „Wirujący seks” zamiast „Brudnego tańca”. Czasem jednak jest to zabieg niezbędny (na przykład „Terminator” w czasach komunizmu). Czasami natomiast polski tytuł znacznie lepiej pasuje niż oryginalny. Tak właśnie jest w tym przypadku, „łowów” w tej książce bowiem prawie nie ma.

Troszkę się zagalopowałem, zacznijmy od początku.

Akcja tej liczącej 196 stron (z fabułą) powieści toczy się w moim ulubionym kraju Ery – Brythunii, czyli odpowiedniku Polski (mniej więcej). Na skutek spisku i powrotu pradawnego zła, na wpół barbarzyński król tego kraju traci ukochaną córkę i pada ofiarą klątwy. Pomóc mu może tylko skromny uzdrowiciel i kapłan Mitry.
Conan w całą kabałę trafia kompletnym przypadkiem, kupując niefortunną błyskotkę dla swojej kochanki. W efekcie podejrzenie pada na niego i jego tropem zaczyna podążać ambitny oficer straży miejskiej, dorównujący mu uporem i...

Marcin Drożyński | 2015-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2015

W tej części postać Conana została zepchnięta trochę na drugi plan. Trudno właściwie wskazać, kto jest tu głównym bohaterem. Przez niemal całą powieść Conan ma jakichś towarzyszy. Pełnią oni w przedstawionej historii role równorzędne z tytułowym barbarzyńcą, a nawet często i ważniejszą. Conan przewija się więc przez całą książkę, ale nie gra w niej pierwszych skrzypiec.

Jest to typowa powieść awanturnicza, są częste zmiany lokacji, dużo humoru i mnóstwo akcji. Do tego dochodzą intrygi pałacowe, czarodzieje i potwory. Heroic fantasy pełną gębą. Może i nie jest to poziom Roberta Ervina Howarda, może to trochę szablonowe, ale i tak nieźle się czyta. Magia i miecz z przeznaczeniem do zrelaksowania.

Maja Ossowska | 2016-10-31
Hedonistas | 2016-07-17