Pamięć absolutna

Total recall
83-900006-1-X
powieść amerykańska
Entemaron

Jak się dowiedzieć czy ktoś wkradł się do twojego umysłu? Czy sny Douglasa Quaida, zwykłego robotnika budowlanego, o tajnej misji są tylko fikcją! Pod koniec XX wieku dzięki wynalazkowi firmy "REKALL" - tak zwanym wszczepom domózgowym, każdy szary człowiek może posiąść wspomnienia nie mające nic wspólnego z dotychczasowym życiem. NIEMOŻLIWE STAJE SIĘ MOŻLIWE. Lecz dla Douglasa Quaida to, co...

Jak się dowiedzieć czy ktoś wkradł się do twojego umysłu?

Pod koniec XX wieku dzięki wynalazkowi firmy "REKALL" - tak zwanym wszczepom domózgowym, każdy szary człowiek może posiąść wspomnienia nie mające nic wspólnego z dotychczasowym życiem. NIEMOŻLIWE STAJE SIĘ MOŻLIWE. Lecz dla Douglasa Quaida to, co miało być niezwykłą przygodą, zmienia się w koszmarną rzeczywistość - niebezpieczną, niepojętą, pełną pytań.

Kim jest tajemnicza kobieta z Marsa?
Dlaczego ktoś chce go zabić?
Czym jest agencja?

Zmuszany przez okoliczności, Douglas Quaid podąża tropem zabójczej tajemnicy, tropem swojej tożsamości.

Piers Anthony polskiemu czytelnikowi jest prawie nie znany, choć w Stanach Zjednoczonych jest zaliczany do ścisłej czołówki współczesnych pisarzy nurtu sf i fantasy. Jego najbardziej znane utwory to: "Xanth", "Incarnations of Immortality", a także dwa cykle powieściowe: "Adept" i "Bio of a Space Tyrant".

"Pamięć absolutna" - oryg. "Total Recall" jest nowelizacją superszlagieru filmowego zrealizowanego przez reżysera Paula Verhovena, twórcy równie kasowego filmu "Robocop".

Rolę głównego bohatera, Douglasa Quaida, kreuje z wielkim powodzeniem, znany i nam, Arnold Schwarzenegger. Powszechnie uważa się, że jest to najlepsza rola tego aktora w całym jego dotychczasowym dorobku.

źródło okładki: http://imago.com.pl/piersanthonypamiecabsolutna-p-19900.html

Finkla | 2018-05-24
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 24 maja 2018

Książka napisana na podstawie filmu, który z kolei bazował na opowiadaniu Dicka. Wydaje mi się, że coś jest nie tak z pomysłem pisania powieści kopiujących film. Ideologicznie mi się nie podoba — to nie powinno działać w tę stronę. Jak rzadko oglądam filmy, tak ten akurat obejrzałam, więc książka nie mogła mnie niczym zaskoczyć.

A to jedna z tych powieści, które oferują głównie przygody, więc jeśli człowiek zna zakończenie, w ofercie nie zostaje nic ciekawego. Nawet zapamiętałam, że główną rolę grał Schwarzenegger, czyli nie mogłam sobie wyobrazić Douga z żadną inną twarzą. Jeszcze film może na różne sposoby nadrabiać braki świeżej pożywki dla mózgu — muzyką, efektami specjalnymi, obsadą, grą aktorską... Książka zrodzona w celuloidowych koleinach już nigdy nie rozwinie skrzydeł.

Więcej marudzenia tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/05/pamiec-absolutna-na-podstawie-filmu.html

Dorian_LC | 2017-10-01
Przeczytana: 24 września 2017

SEN O CZERWONEJ PLANECIE

Total Recall - powieść wydana w 1989 roku na podstawie filmu, autorstwa brytyjskiego pisarza Piersa Anthony'ego.

"Pamięć Absolutna" to typowa powieść drugiego planu, gdzie bardziej niż dynamiczna akcja przykuwają uwagę opisy, w tym przypadku scenerii Marsa. Urzekająca jest zawarta w fabule teoria, jakoby inteligencja pozaziemska miała wpływ na rozwój mieszkańców "Błękitnej Planety". Realistycznie jest również przedstawiona adaptacja obcej planety przez rodzaj ludzki (z perspektywy przełomu lat 80/90, kiedy powstała powieść).

Głębia postaci dotyczy tylko dwóch bohaterów; protagonisty (Arnold Schwarzenegger) i antagonisty (Michael Ironside). Inne odgrywające znaczną rolę w fabule, są pominięte, pojawiając się jedynie przy okazji zdarzeń. A szkoda, bo drugoplanowe role kobiece, w które wcieliły się Sharon Stone i Rachel Ticotin zasługiwały na więcej twórczej uwagi.

=
Napisanie powieści na podstawie filmu to wyzwanie, a zarazem niewdzięczne zajęcie....

Beremis | 2014-09-05

Podobał Ci się film z Arnoldem? Nie czytaj.
Nie podobał Ci się film? Nie czytaj.

karpatkadobra | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017

Science-Fiction, jeśli chodzi o kreowanie poczucia życia w idealnym świecie, który z pozoru wydaje się być idyllą, w ogólnym popkulturowym pojęciu, czy to w literaturze czy to w mediach: filmie oraz serialach, to dość częsta tematyka wśród współczesnych twórców niniejszego, wszechobecnego już gatunku. Mimo wszystko, jest to jednak grząski grunt, w który nie można zbyt głęboko wdepnąć, gdyż trzeba wiedzieć jak umiejętnie posługiwać się swoją wyobraźnią, talentem i stylem by nie stworzyć czegoś co nie zniechęci odbiorcy w przyswojeniu i zrozumieniu tego co chce przekazać reżyser, pisarz bądź inny autor.

Sztuczna rzeczywistość lub postrzeganie tego co nas otacza jako jednostajne, i zupełnie prawdziwe, gdzie wszystko się udaje i każdy jest uśmiechnięty od ucha do ucha i kolorowy jak „złote łany pszenicy”, to dla twórcy: albo droga do jego stabilnej kariery albo do szybkiego ,,ukamienowania” przez opinię publiczną. „Pamięć Absolutna” – czyli powieść Anthony’ego Piersa, to...

ryszpak | 2014-09-14
Przeczytana: 1993 rok

Przeniesienie na karty książki takiego sobie filmu z Arnoldem (choć zawsze lepszego od wersji sprzed kilku lat), powstałego na podstawie genialnego opowiadania P.K. Dicka. I tyle.

książek: 2007
Siuks | 2013-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Książkę przeczytałem, aby skonfrontować ją z filmem ze Schwarzeneggerem w roli głównej ( jest już nowa wersja filmu ), który oglądałem wiele lat temu. Ponieważ książka jest nowelizacją tego filmu, czytając ją nie miałem "tego dreszczyku" jak w przypadku normalnych książek. Miałem wrażenie, że czytam film. Jeżeli ktoś oglądał film, to chyba nie ma sensu czytać książki.

A-- | 2015-03-09

Film Pamięć absolutna z Arnoldem Schwarzeneggerem jest wolną adaptacją opowiadania Dicka pt. Przypomnimy to panu hurtowo (z naciskiem na "wolną"). Film pod tym samym tytułem z 2012 z Colinem Farrellem to kolejna pochodna tematu.

Książka Piersa Anthonego to adaptacja literacka pierwszego z tych filmów i choć rzeczony Piers niezłym pisarzem jest w zasadzie, to mamy tu książkę na podstawie filmu, która potwierdza tezę o książkach na podstawie filmów - że nienajlepsze są:/

RIN | 2016-01-10
Przeczytana: 10 października 2015

skrypt scenariusza w formie nowelki. nie zważając na fakt, że książka została napisana na podstawie filmu, który powstał na podstawie opowiadania philipa k dicka postanowiłam przeczytać. no ok, trafiła się tanio, to kupiłam. ale nawet tych kilku złotych nie była warta. rzadko kiedy nie zostawiam na książce suchej nitki, ale nie mam dla piersa litości. pozostaje mi przeczytać oryginał i chociaż za krótkimi tekstami nie przepadam, to zamierzam oddać hołd rzeczywistemu twórcy.

red | 2013-11-10

Czytałem to wieki temu ale...Jakoś nie przemawiają do mnie streszczenia filmów (patrz książka pt. "Życie za życie"). Bardziej natomiast ciągnie mnie do przeczytania "Przypomnimy to panu hurtowo" Dicka. A "Pamięć absolutną" chyba w tej wersji lepiej obejrzeć. Z Arnoldem to już klasyk;)

romekd | 2016-12-22

Najpierw obejrzałem film, a dopiero potem przeczytałem książkę. I nie byłem rozczarowany... filmem. Rzadko mi się to zdarza, z reguły adaptacja filmowa nie dorasta do pięt książce. Wynika to z prostej przyczyny - najpierw powstał film.
Czy warto zatem sięgać po nowelizację scenariusza filmowego?
Może i warto, ale pod warunkiem, że autor "postara się". W tym przypadku, niestety, nie postarał się. A szkoda, mógł pogłębić t co zobaczyłem.
Mogę jedynie domyślić się, że chodziło o kasę i o szybkie wydanie książki.