Pamięć absolutna

Total recall
83-900006-1-X
powieść amerykańska
Entemaron

Jak się dowiedzieć czy ktoś wkradł się do twojego umysłu? Czy sny Douglasa Quaida, zwykłego robotnika budowlanego, o tajnej misji są tylko fikcją! Pod koniec XX wieku dzięki wynalazkowi firmy "REKALL" - tak zwanym wszczepom domózgowym, każdy szary człowiek może posiąść wspomnienia nie mające nic wspólnego z dotychczasowym życiem. NIEMOŻLIWE STAJE SIĘ MOŻLIWE. Lecz dla Douglasa Quaida to, co...

Jak się dowiedzieć czy ktoś wkradł się do twojego umysłu?

Pod koniec XX wieku dzięki wynalazkowi firmy "REKALL" - tak zwanym wszczepom domózgowym, każdy szary człowiek może posiąść wspomnienia nie mające nic wspólnego z dotychczasowym życiem. NIEMOŻLIWE STAJE SIĘ MOŻLIWE. Lecz dla Douglasa Quaida to, co miało być niezwykłą przygodą, zmienia się w koszmarną rzeczywistość - niebezpieczną, niepojętą, pełną pytań.

Kim jest tajemnicza kobieta z Marsa?
Dlaczego ktoś chce go zabić?
Czym jest agencja?

Zmuszany przez okoliczności, Douglas Quaid podąża tropem zabójczej tajemnicy, tropem swojej tożsamości.

Piers Anthony polskiemu czytelnikowi jest prawie nie znany, choć w Stanach Zjednoczonych jest zaliczany do ścisłej czołówki współczesnych pisarzy nurtu sf i fantasy. Jego najbardziej znane utwory to: "Xanth", "Incarnations of Immortality", a także dwa cykle powieściowe: "Adept" i "Bio of a Space Tyrant".

"Pamięć absolutna" - oryg. "Total Recall" jest nowelizacją superszlagieru filmowego zrealizowanego przez reżysera Paula Verhovena, twórcy równie kasowego filmu "Robocop".

Rolę głównego bohatera, Douglasa Quaida, kreuje z wielkim powodzeniem, znany i nam, Arnold Schwarzenegger. Powszechnie uważa się, że jest to najlepsza rola tego aktora w całym jego dotychczasowym dorobku.

źródło okładki: http://imago.com.pl/piersanthonypamiecabsolutna-p-19900.html

Beremis | 2014-09-05

Podobał Ci się film z Arnoldem? Nie czytaj.
Nie podobał Ci się film? Nie czytaj.

Siuks | 2013-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Książkę przeczytałem, aby skonfrontować ją z filmem ze Schwarzeneggerem w roli głównej ( jest już nowa wersja filmu ), który oglądałem wiele lat temu. Ponieważ książka jest nowelizacją tego filmu, czytając ją nie miałem "tego dreszczyku" jak w przypadku normalnych książek. Miałem wrażenie, że czytam film. Jeżeli ktoś oglądał film, to chyba nie ma sensu czytać książki.

ryszpak | 2014-09-14
Przeczytana: 1993 rok

Przeniesienie na karty książki takiego sobie filmu z Arnoldem (choć zawsze lepszego od wersji sprzed kilku lat), powstałego na podstawie genialnego opowiadania P.K. Dicka. I tyle.

A-- | 2015-03-09

Film Pamięć absolutna z Arnoldem Schwarzeneggerem jest wolną adaptacją opowiadania Dicka pt. Przypomnimy to panu hurtowo (z naciskiem na "wolną"). Film pod tym samym tytułem z 2012 z Colinem Farrellem to kolejna pochodna tematu.

Książka Piersa Anthonego to adaptacja literacka pierwszego z tych filmów i choć rzeczony Piers niezłym pisarzem jest w zasadzie, to mamy tu książkę na podstawie filmu, która potwierdza tezę o książkach na podstawie filmów - że nienajlepsze są:/

RIN | 2016-01-10
Przeczytana: 10 października 2015

skrypt scenariusza w formie nowelki. nie zważając na fakt, że książka została napisana na podstawie filmu, który powstał na podstawie opowiadania philipa k dicka postanowiłam przeczytać. no ok, trafiła się tanio, to kupiłam. ale nawet tych kilku złotych nie była warta. rzadko kiedy nie zostawiam na książce suchej nitki, ale nie mam dla piersa litości. pozostaje mi przeczytać oryginał i chociaż za krótkimi tekstami nie przepadam, to zamierzam oddać hołd rzeczywistemu twórcy.

red | 2013-11-10

Czytałem to wieki temu ale...Jakoś nie przemawiają do mnie streszczenia filmów (patrz książka pt. "Życie za życie"). Bardziej natomiast ciągnie mnie do przeczytania "Przypomnimy to panu hurtowo" Dicka. A "Pamięć absolutną" chyba w tej wersji lepiej obejrzeć. Z Arnoldem to już klasyk;)

Krzysztof Frątczak | 2011-03-16
Przeczytana: 16 marca 2011

Literacko to ta książka jest żadna, ale fabuła i narracja bardzo dynamiczne. "Szczelaniny", wybuchy, pościgi, gonitwy, ucieczki, walki wręcz, na siekiery, bosaki, świdry i oparcia od fotela. Na koniec zło zostaje ukarane , a miłość i dobro zwyciężają; przy okazji Mars dostaje całkiem nową atmosferę, w której można będzie żyć jak na Seszelach, zamiast tłoczyć się pod kopułami.

enigma | 2013-08-21

Książkę czytało się dobrze. Osobiście nie przepadam za SF, ale tym razem historia mnie zaciekawiła, nie spodziewałam się takiego zakończenia. Cieszę się, że najpierw przeczytałam książkę, bo gdy zabrałam się za oglądanie filmu, zraziłam się i zrezygnowałam po 10-20 minutach.

Agnieszka | 2014-09-17
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Książka leżała na półce dobrych kilkanaście lat, a zauważyłam ją dopiero niedawno. Na początku w ogóle nie wiedziałam o co tam chodzi, później jednak dało się tę książkę czytać normalnie. Może nie jest rewelacyjna, ale jest to dobra książka. Czas obejrzeć film.

sybla | 2013-12-16

Nabyłam z ciekawości, żeby skonfrontować z filmem. Książka czyta się człkiem dobrze, ale fajerwerków raczej brak, wolę film - a to mi się nie zdarza zbyt często.