Śmiertelny bóg

978-83-7578-025-3
horror
Ag2S

Nie możesz walczyć z tym, co nieuniknione. Wielka Brytania, ostatni bastion wolnej Europy, upadła, podbita przez Niemcy. Od Lizbony na zachodzie po Carycyn na wschodzie III Rzesza wprowadza swój imperialny ład. Ale taki ład ma swoją cenę, a militarne i psychologiczne zwycięstwo – swoje konsekwencje. III Rzesza ma swoją cudowną broń, ale i za oceanem, w Stanach Zjednoczonych naukowcy pracują...

Nie możesz walczyć z tym, co nieuniknione.
Wielka Brytania, ostatni bastion wolnej Europy, upadła, podbita przez Niemcy. Od Lizbony na zachodzie po Carycyn na wschodzie III Rzesza wprowadza swój imperialny ład. Ale taki ład ma swoją cenę, a militarne i psychologiczne zwycięstwo – swoje konsekwencje. III Rzesza ma swoją cudowną broń, ale i za oceanem, w Stanach Zjednoczonych naukowcy pracują nad jej równie straszliwym odpowiednikiem.
Na Starym Kontynencie kapitan gestapo Reiner Erhard, zaufany człowiek Führera, rozpoczyna rutynowe śledztwo, które szybko przeradza się w coś zgoła innego – rozpaczliwą próbę rozwikłania zagadki zapomnianej krucjaty. U źródła triumfu III Rzeszy leży starożytny spisek – i jeszcze starsze kłamstwo.
Przyparty do muru, zdany na przewodnika, któremu nie sposób zaufać, Reiner Erhard podejmuje grę o wszystko i z przerażeniem dowiaduje się, jak cienka jest przesłona pomiędzy tym a tamtym światem.
Czas ucieka. Bogowie czekają.
„Śmiertelny bóg” wpisuje się w kanon opowieści o światach alternatywnych, gatunkowo łączy w sobie elementy horroru i militarnej sensacji.

Batalia | 2013-12-23
Na półkach: E-book, Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2012

Słabe, słabe, słabe. Początek nawet interesujący, ale nie prowadzi absolutnie do niczego. Autor mnoży dziwactwa i okropności dla samej bezmyślnej radości tworzenia; nie ma dla nich żadnego uzasadnienia fabularnego, ani tym bardziej estetycznego. Był jakiś zamysł, ale został tak fatalnie wykonany, że trudno nawet odtworzyć co pierwotnie miało zostać przekazane. Zrozumienia całości nie ułatwia fatalny język powieści. Przerost formy nad treścią, dawno nie czytałam czegoś tak tragicznego.

Kern | 2016-09-09
Na półkach: 2016, SciFi, Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2016

Coś w rodzaju thrillera politycznego w klimacie Lovecraft'a na dokładkę w alternatywnej historii.
Przez całą powieść wszyscy kręcą, oszukują i manipulują. Do tego dochodzi jeszcze niezrozumiały i niepoznany świat Eskalacji.

Cześć faktów się wyjaśniło, część nie. Tam gdzie autorowi było wygodnie uchylił rąbka tajemnicy, tam gdzie nie skazani jesteśmy na domysły. Niestety mam wrażenie, że pisarz niezbyt trafnie wybrał to co warto opisać. Często też wyjaśnienia psują efekt.

Co do warsztatu to jest poprawny, ale nie zachwyca. Tu wszystkie siły szły na koncepcję świata i maksymalne zakręcenie akcji. W tym pierwszym odczuwa się pewien niedosyt w tym drugim pewny przesyt.

Nie jest to jednak książka zła, bo koncepcja jest dość nieprzewidywalna i oryginalna. A książkę czyta się sprawnie i szybko.

Dusia | 2010-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Rok 1944, III Rzesza szykuje się do ataku na Stany Zjednoczone. Świat jest jednak zupełnie inny od tego, który znamy. Ludzkość wynalazła Eskalację: nowoczesny sposób wytwarzania energii, który bardzo niszczy środowisko naturalne. Co gorsza, na Ziemi pojawiły się różne maszkary, których jedynym celem jest sianie niszczenia...
W takim świecie przyszło żyć Reinerowi Erhardowi, oddanemu gestapowcowi. Człowiek ten przez przypadek, w trakcie rutynowanego przesłuchania uwięzionego, wplątuje się w sporą aferę dotyczącą właśnie Eskalacji i jej wpływu na świat. Okazuje się bowiem, że nowe źródło energii sprowadziło do nas nie tylko ctany, ale też groźbę zagłady ludzkości...

Niestety, książka nie przypadła mi do gustu. Bohaterowie wydali mi się niesympatyczni i do bólu dwulicowi - jakby autor na siłę chciał zrobić z nich "prawdziwych" ludzi. Cała historia jest też bardzo przegadana - większość informacji dotyczących Eskalacji zawarto w dialogach. Co gorsza, są one napisane tak chaotycznie,...

Maciek | 2011-06-13

Niezła. Biorąc pod uwagę, że to debiut Wełnickiego jestem ciekawy co będzie dalej. Osobiście napisałbym to inaczej, położył nacisk na inne aspekty. Podobała mi się zabawa konwencją Cthulhu, ale tworzenie alternatywnej historii to wyższa szkoła jazdy i tu wyszło to dość płasko. Nie źle, ale płasko - mogło być zdecydowanie lepiej i ciekawiej.

Magnis | 2016-04-28
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane