Udręczona Rosja. Dziennik buntu

978-83-7392-246-4
Rosja, polityka, Anna Politkowska
literatura faktu
Justyna

Dziennik znanej rosyjskiej reporterki - jej ostatnia książka - obejmuje okres prawie dwuletni: od 7 grudnia 2003 roku do końca sierpnia 2005. Zaczyna się wyborami do Dumy Państwowej, w których partie demokratyczne poniosły dotkliwą porażkę. Konsekwencją tej porażki był pewny wybór Władimira Putina na drugą kadencję prezydencką. Autorka z ogromnym przejęciem śledzi kulisy władzy: tajemnicze zamachy terrorystyczne, niewyjaśnione zabójstwa i porwania, okrucieństwa w armii. Z bólem obserwuje bierność społeczeństwa, które, zajęte przede wszystkim narastającymi problemami bytowymi, z obojętnością godzi się na ograniczanie swobód obywatelskich i podporządkowywanie sobie przez prezydenta parlamentu i sądów. Emocje Politkowskiej mogą się wydawać czasem przesadne, czytając jednak opisywane przesz nią historie, czytelnik przeżywa prawdziwy szok i zaczyna rozumieć autorkę.

Olaf | 2011-09-29
Przeczytana: luty 2011

Mówiąc o naszym kraju bardzo często zapominamy, że pomimo różnych patologii dręczących jego życie codzienne, jest on miejscem wolnym i naszym. Tego Anna Politkowska w żadnej z notatek zamieszczonej w swoim dzienniku buntu nie mogła powiedzieć. Rosja, to wyjątkowo dziki i nienormalny kraj. Nasze kłopoty, to pikuś w porównaniu z dylematami współczesnej Rosji. Czasem zastanawiam się skąd tacy ludzie jak Politkowska czerpali siłę i sens. Zwłaszcza, to drugie, bo dziennikarka nie musiała pomagać na własną rękę zakładnikom na Dubrowce. Nie musiała również ginąć w urodziny nowego cara Rosji, a zginęła. Najgłośniejsza (oczywiście na równi z Litwinienką) ofiara Rosyjskiego reżimu. Warto poznać historię jej osoby oraz Rosji z jej perspektywy, a później zestawić jej rewelacje z doniesieniami prasowymi i telewizyjnymi z naszego kraju. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
PS: Książka prezent dla naszego obecnego premiera, tulącego się z wszechwładnym czekistą.

wiking | 2011-12-07
Przeczytana: 09 grudnia 2011

to wstrząsająca historia Rosji sterowanej przez Putina, niestety wiele metod związanych z podporządkowaniem sobie mediów, sądownictwa, pacyfikacją manifestacji, polityczne mordesrtwa i samobójstwa, "katastrofy" związane z działaniem nadprzyrodzonych sił, także język tamtejszych polityków i wiele innych przezczących zasadom państwa demokratycznego znajdujemy dziś w Polsce o czym świadczą zamieszczone przeze mnie cytaty (po to żeby każdy sam mógł wyciągnąć wnioski). Ludzie dążą do lepszego życia, ale nie dają rady, więc żeby zyskać we własnych oczach, okłamują się i udają, że nie widzą, co
się w kraju dzieje. Sprawowanie władzy oznacza dziś jedynie sposób na zdobycie dużej kasy. I nic więcej. Reszta się nie liczy.

Ania_OK | 2013-08-14
Na półkach: Reportaż, Przeczytane, Wschód
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Bez wątpienia bardzo ważna książka, postawiłabym ją na równi z Grossmanem. Różnic jest oczywiście wiele: gatunek literacki, tło historyczne etc. Jednak z obu dowiadujemy się o tym, jak żyje/żyło się w Rosji, co dotyka mieszkańca Rosji. Ku mojemu zdziwieniu mogę stwierdzić, że nie tak znowu wiele, podobne problemy "maluczkich" (walka o byt, traktowanie przez władzę, brak wolności słowa, ignorancja i konformizm) i walki o władzę "wierchuszki". Czasy się zmieniły, metody działania także, ale sytuacja zwykłego, szarego zjadacza chleba już niekoniecznie.

Robert | 2014-03-05

Bardzo dobra książka, odważna autorka.

ducee | 2016-04-13
tobru | 2016-03-13