Kapuściński: Nie ogarniam świata

Wydawnictwo: Świat Książki
Kapuściński, świat

Wspaniały reporter, odważny, skromny, choć największy z wielkich. Ta książka jest pożegnaniem pisarza, tłumacza kultur, będącego ze światem na ty. Oprócz wspomnień i znanych wywiadów w książce znalazł się jeden, ostatni, niepublikowany wywiad, przeprowadzony przez autorów, świetnych publicystów Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetkę. Tom zawiera wiele nieznanych zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego, udostępnionych przez jego żonę oraz obszerne kalendarium jego życia i twórczości.

Klakier | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Ryszard "Kapusta" Kapuściński- legendarny dziennikarz, jeden z najsłynniejszych rodzimych pisarzy, niedoszły zdobywca nagrody Nike i literackiego Nobla.
Książka duetu Bereś & Burnetko to zapis siedmiu rozmów, jakie na przestrzeni czternastu lat przeprowadzili z autorem "Cesarza".
Tematyka może nie jest tak różnorodna, rozmowy snują się najczęściej wokół kwestii biedy Trzeciego Świata, ale to w żadnym razie nie przeszkadza- mało (jeśli w ogóle) jest na świecie ludzi, którzy mieliby większe pojęcie w tej dziedzinie od niego.
Kapuściński jawi się jako błyskotliwy dziennikarz, wybitny intelektualista, bardzo empatyczny i chyba trochę zbyt ufny. Można się z jego tezami zgadzać lub nie, ale jego naiwność jest jednak zdecydowanie cechą negatywną i tu raczej nie powinno być wątpliwości.
Podoba mi się styl prowadzenia rozmowy przez autorów. Inteligentne, rozbudowane pytania, czasem przemieniające się w polemikę.
Mocno się różnią od pytań Jana Ordyńskiego zadawanych Danielowi Passentowi w...

Ola | 2012-11-02

REQUIEM DLA KAPUŚCIŃSKIEGO

„Wiem, że nic nie wiem – Sokrates”
„Nie ogarniam świata – Kapuściński"

Pokora jest cnotą ludzi z otwartymi umysłami. Nie ta pokora, która każe schylać kark i zginać kolana, ale ta, która wynika z wiedzy, doświadczenia, z głębin ludzkiego intelektu. Pokora wobec złożoności świata.

Ryszard Kapuściński to wielokrotnie nagradzany, uznany na świecie publicysta, fotograf, korespondent prasowy; to reporter, ale też erudyta i prozaik, człowiek, który spowodował, że reportaż podniesiony został do rangi gatunku literackiego; as polskiego reportażu, już za życia uznany za legendę; obok Stanisława Lema najczęściej tłumaczony za granicą polski autor.

Ryszard Kapuściński zmarł w 2007 roku w Warszawie. Jeszcze w tym samym roku cieszący się sporą popularnością dziennikarze: Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, związani na co dzień z „Przeglądem powszechnym” wydali książkę, która z jednej strony ukazuje sylwetkę wielkiego Polaka, z drugiej - oddaje mu ...

virginia75 | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014, Kupić
Przeczytana: 12 marca 2014

Książka jest forma wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim. Dotyczy rozmów o specyfice Rosji, Afryki, Polski a także o specyfice współczesnego dziennikarstwa i mediów.
Mówiąc szczerze książka mnie zachwyciła, zachwyciła mnie wiedza Kapuścińskiego, jego osobowość a przede wszystkim jego pokora wobec świata i głęboka chęć zrozumienia innych kultur i ludzi.

COMPOSmentis | 2013-08-21

Najpierw były achy i echy nad Mistrzem. Gdy umarł, okazało się, o zgrozo!, że Mistrz byl człowiekiem i popełniał grzechy. A kto powiedział, że Mistrz ma być święty? Ta książka ukazała się jeszcze zanim wyszły na jaw niechlubne fakty z życia Mistrza. I całe szczęście, bo ogranicza się tylko do tego, co udało mu się w życiu zrobić najlepiej. Dotyczy jego pracy i pasji, choć to jedno i to samo. Kapuściński jawi się w niej naprawdę jako Mistrz. Dla mnie jest nim do dzisiaj. Bo geniusz reportażu nie musi być wszak idealnym mężem, wiernym przyjacielem, kryształowym człowiekiem. Kapuściński może być autorytetem w swojej dziedzinie, co do reszty - osądzi go już kto inny. I tak to należałoby już zostawić...

paulinkalinka | 2013-09-07
Przeczytana: 20 czerwca 2013

To nie jest reportaż. To zbiór kilku wywiadów z Ryszardem Kapuścińskim w latach 1991 – 2006. To wykładnia poglądów i wiedzy mistrza reportażu – Ryszarda Kapuścińskiego. Mówi on o Rosji, Afryce, Europie, Polsce, globalizacji, wartościach współczesnego świata… Czytając odpowiedzi Kapuścińskiego nie „czuć” jego stylu. Wywiad jest przeprowadzony w bardziej „sztywnej” formie. Zapewne dlatego, że w czasie wywiadów Kapuściński nie mógł zmieniać po kilkanaście razy jednego zdania, lub zastanawiać się pół dnia nad kolejnym, jak to robił w przypadku swoich reportaży. Mimo tego, jest godna polecenia, bo w przystępny sposób stanowi esencję wiedzy Kapuścińskiego o świecie.

Ta książka to nie tylko zbiór wywiadów, ale także biografia Kapuścińskiego, zdjęcia, uwagi panów Beresia i Burnetko.

„Wiem, wiem… Panowie piszecie tę moją biografię dla Świata Książki. Piszcie, piszcie… Ja się zgodziłem i zgadzam, ale bardzo mi niezręcznie o tym mówić. Po prostu nie umiem mówić o sobie. Nie lubię. Takie...

Sanny | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

Bardzo rzadko po przeczytaniu jakieś książki jestem tak szczęśliwa i zmotywowana do dalszych poszukiwań literackich i naukowych.
Lektura tej książki to niesamowite spotkanie z człowiekiem, który błyszczy swoją wiedzą i intelektem. Uderzyło mnie, ile opinii i obserwacji R. Kapuścińskiego z lat 90 jest nadal aktualnych. To chyba najlepiej udowadnia, jakim czujnym obserwatorem był ten reporter.
Książkę polecam z całych sił jako intelektualną rozrywkę. Może innych, tak samo jak mnie, zainspiruje, do ponownego wsiąknięcia w literaturę reporterską.

Jack-seeker | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Cykl wywiadów z Ryszardem Kapuścińskim. Komentarze i opinie na tematy wszelakie. Rozmowy o Rosji, Afryce, Ameryce, Polsce. Potężny autorytet zdobył u mnie Pan Kapuściński. Człowiek niezwykły, od którego bije troska i życzliwość wobec ludzi. Z tego co mówi bije też autentyczność i widoczne powołanie. Jego oddanie i misja którą realizuje w pracy budzą olbrzymi szacunek. Myślę, że wiele wyniosę z opowieści Pana Kapuścińskiego...

Karolina | 2011-07-18
deprywacja | 2015-08-13

Jako że rozmowy z bohaterem książki toczą się na przestrzeni ponad 15. lat, pojawia się w nich mnóstwo wątków i naprawdę nie będę się silić na jakieś streszczenia czy podsumowania. To na co zwrócę uwagę, to kondycja i rola współczesnych mediów, o których Kapuściński nie miał szczególnie dobrego zdania: wspomniał, że traktują rzeczywistość powierzchownie i tendencyjnie. Podobało mi się natomiast, że znacznie więcej czasu poświęcał na wskazywanie jak być powinno niż jak (źle) jest. Bardzo konstruktywne podejście.

Czytało się bardzo dobrze. Spora część książki to Kalendarium, czyli dość syntetycznie ujęta biografia Ryszarda Kapuścińskiego, z której można się sporo dowiedzieć.

Dobra książka. Polecam.

viola | 2010-09-14

Książka prowokuje do myślenia, jak sam jej Bohater, który "wymusza" na rozmówcach zadawanie sensowniejszych pytań. Mądre rozmowy z inteligentnym człowiekiem, warto przeczytać.