Kapuściński: Nie ogarniam świata

Wydawnictwo: Świat Książki
Kapuściński, świat

Wspaniały reporter, odważny, skromny, choć największy z wielkich. Ta książka jest pożegnaniem pisarza, tłumacza kultur, będącego ze światem na ty. Oprócz wspomnień i znanych wywiadów w książce znalazł się jeden, ostatni, niepublikowany wywiad, przeprowadzony przez autorów, świetnych publicystów Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetkę. Tom zawiera wiele nieznanych zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego, udostępnionych przez jego żonę oraz obszerne kalendarium jego życia i twórczości.

Bałucki | 2019-06-13

Ryszard Kapuściński wielki podróżnik i równie wielki erudyta.

rafkuc | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

Kilka ciekawych przemyśleń, ale większość zupełnie zdezaktualizowanych. Moim zdaniem Kapuściński często uogólnia, po to tylko by zbudować ciekawą tezę, rozmijając się jednak z rzeczywistością. Książka tylko dla fanów Kapuścińskiego, do których nie ma co ukrywać, ja się nie zaliczam.
Najbardziej wartościowa część to Kalendarium.

Sanny | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

Bardzo rzadko po przeczytaniu jakieś książki jestem tak szczęśliwa i zmotywowana do dalszych poszukiwań literackich i naukowych.
Lektura tej książki to niesamowite spotkanie z człowiekiem, który błyszczy swoją wiedzą i intelektem. Uderzyło mnie, ile opinii i obserwacji R. Kapuścińskiego z lat 90 jest nadal aktualnych. To chyba najlepiej udowadnia, jakim czujnym obserwatorem był ten reporter.
Książkę polecam z całych sił jako intelektualną rozrywkę. Może innych, tak samo jak mnie, zainspiruje, do ponownego wsiąknięcia w literaturę reporterską.

mrpriv | 2015-08-13

Jako że rozmowy z bohaterem książki toczą się na przestrzeni ponad 15. lat, pojawia się w nich mnóstwo wątków i naprawdę nie będę się silić na jakieś streszczenia czy podsumowania. To na co zwrócę uwagę, to kondycja i rola współczesnych mediów, o których Kapuściński nie miał szczególnie dobrego zdania: wspomniał, że traktują rzeczywistość powierzchownie i tendencyjnie. Podobało mi się natomiast, że znacznie więcej czasu poświęcał na wskazywanie jak być powinno niż jak (źle) jest. Bardzo konstruktywne podejście.

Czytało się bardzo dobrze. Spora część książki to Kalendarium, czyli dość syntetycznie ujęta biografia Ryszarda Kapuścińskiego, z której można się sporo dowiedzieć.

Dobra książka. Polecam.

Jack-seeker | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Cykl wywiadów z Ryszardem Kapuścińskim. Komentarze i opinie na tematy wszelakie. Rozmowy o Rosji, Afryce, Ameryce, Polsce. Potężny autorytet zdobył u mnie Pan Kapuściński. Człowiek niezwykły, od którego bije troska i życzliwość wobec ludzi. Z tego co mówi bije też autentyczność i widoczne powołanie. Jego oddanie i misja którą realizuje w pracy budzą olbrzymi szacunek. Myślę, że wiele wyniosę z opowieści Pana Kapuścińskiego...

Książka jest forma wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim. Dotyczy rozmów o specyfice Rosji, Afryki, Polski a także o specyfice współczesnego dziennikarstwa i mediów.
Mówiąc szczerze książka mnie zachwyciła, zachwyciła mnie wiedza Kapuścińskiego, jego osobowość a przede wszystkim jego pokora wobec świata i głęboka chęć zrozumienia innych kultur i ludzi.

Pao1ito | 2014-02-28

Bezradnośc Mistrza wobec tego co się dzieje ze światem, a On nic nie może na to poradzić mimo wiedzy, doświadczenia, znajomości wybitnych ludzi,... - wstrząsające.

Marcin Senderski | 2014-01-06

Pożyteczna książka. Dzięki tej kolekcji wywiadów można dowiedzieć się czegoś ponad to, co Kapuściński zdążył przekazać w swoich reportażach.

PonuryDziadyga | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Ryszard "Kapusta" Kapuściński- legendarny dziennikarz, jeden z najsłynniejszych rodzimych pisarzy, niedoszły zdobywca nagrody Nike i literackiego Nobla.
Książka duetu Bereś & Burnetko to zapis siedmiu rozmów, jakie na przestrzeni czternastu lat przeprowadzili z autorem "Cesarza".
Tematyka może nie jest tak różnorodna, rozmowy snują się najczęściej wokół kwestii biedy Trzeciego Świata, ale to w żadnym razie nie przeszkadza- mało (jeśli w ogóle) jest na świecie ludzi, którzy mieliby większe pojęcie w tej dziedzinie od niego.
Kapuściński jawi się jako błyskotliwy dziennikarz, wybitny intelektualista, bardzo empatyczny i chyba trochę zbyt ufny. Można się z jego tezami zgadzać lub nie, ale jego naiwność jest jednak zdecydowanie cechą negatywną i tu raczej nie powinno być wątpliwości.
Podoba mi się styl prowadzenia rozmowy przez autorów. Inteligentne, rozbudowane pytania, czasem przemieniające się w polemikę.
Mocno się różnią od pytań Jana Ordyńskiego zadawanych Danielowi Passentowi w...

mumin_king | 2013-09-14

Problem mój z mistrzem jest taki, że póki nie prawi wywodów filozoficznych to mogę go czytać godzinami. Jednak gdy do swoich opowieści zaczyna dodawać swoją opinię przestaję, że tak sparafrazuję, ogarniać Kapuścińskiego. Tak samo ciężko przebrnąłem przez Lapidaria, ale jednak Cesarz to wielkie dzieło.
Tutaj mamy kilka rozdziałów (starszych wywiadów) gdzie mistrz rozprawia o Afrycę, Iranie czy Rosji. Jednak gdy kolejne wywiady to dywagację na temat przyszłości Ziemii. Nie powiem, że nie ważne ale dla tak maluczkiego człowieka jak ja, kompletnie za nudne dywagacje.