Druga wojna czeczeńska

2006-02-02
2006-02-02
Irena Lewandowska
Rosja polityka Czeczenia wojna

Komu zależało na przeciąganiu drugiej wojny w Czeczeni, w kraju całkowicie zrujnowanym, którego gospodarka przestała istnieć, bezrobocie wynosiło 100%, a ludzie żyli tylko z tego co wyhodowali w swoich ogródkach, w kraju gdzie wymordowano prawie wszystkich mężczyzn i młodych chłopców?
Anna Politkowska przez wiele miesięcy posiadając specjalną przepustkę od władz Rosji przebywała w ogarniętej wojną Czeczeni.
Gdyby światowi przywódcy zamiast udzielać Rosji kredyty na uzbrojenie, czytali to co pisali niezależni dziennikarze o tym co dzieje się w Afganistanie, Syrii, Północnej Osetii, Czeczeni, dziś nie byłoby wojny w Ukrainie.
Liczył się tylko tani gaz, a nie setki tysięcy ofiar totalitarnego państwa, które propagandę ma dopracowaną do perfekcji.
Lepiej było uwierzyć, że Rosja chce walczyć z terroryzmem i wprowadzić konstytucyjny porządek, krzyczeć na cały świat, że to czeczeńscy terroryści doprowadzili do tragedii w szkole w Biesłanie, a nie powiedzieć, że to siły specjalne Federacji przeprowadziły morderczy atak, bo taki był rozkaz z Kremla, że z terrorystami się nie negocjuje, a że będą przy tym ofiary? Cóż, Putin był gotowy na takie poświęcenie.
Anna Politkowska, która znała czeczeńskich przywódców i była już negocjatorką w czasie wzięcia zakładników w teatrze na Dubrowce, zaproponowała, że może być negocjatorką w szkole w Biesłanie, ale władze nie wydały zgody na negocjacje.
Nigdy natomiast nie nagłaśniano spraw zbrodni popełnianych przez rosyjskie wojsko w Czeczeni, a było ich o wiele więcej niż ataków terrorystycznych i ofiar też było znacznie więcej. Ofiar, za którymi nikt się nie ujął, nikt oprócz najbliższych o nich nie wiedział, nie zapadły żadne wyroki za zbrodnie wojenne.
Czeczeńskie kobiety przestały płakać, bo nie miały więcej łez. Nie należy też zapominać, że zgwałcone kobiety, nie miały już w swoim społeczeństwie miejsca, dlatego wolały nie przyznawać się do gwałtów popełnianych przez pijane stada rosyjskiej armii.
Tak jak i “Rosja Putina”, “Druga wojna czeczeńska”, to obraz państwa totalitarnego nie liczącego się z nikim i niczym, dbającego tylko o swoje partykularne interesy.
Ilu z nas słyszało o wielkim głodzie panującym w tym kraju podobno mlekiem i miodem płynącym na początku XXI wieku?
Daję tej książce ciut niższą ocenę, bo powtarza się w niej wiele rzeczy z poprzedniej książki, ale koniecznie trzeba po nią sięgnąć.

Okazuje się, że Rosja już na początku panowania Putina była zbrodniczym niedemokratycznym, autorytarnym faszystowskim reżimem z obowiązkowym kultem przemocy i rasizmem. Szkoda, że dopiero teraz to odkrywamy.

wstrząsający obraz Rosji

wstrząsający obraz Rosji

Świetna książka. Polecam szczególnie tym, którzy interesują się nie tylko czubkiem własnego nosa;-) i lubią wiedzieć o rzeczach, o których się nie mówi.

• Kaukaz
  • Literatura faktu
  • Rosja
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Druga wojna czeczeńska